1 / 9

Gymnázium Gelnica 2.B

Ľudovít Kujnisch. Gymnázium Gelnica 2.B. OBSAH. 1. Ľadový hokej 2. Vývoj 3. Ihrisko 4. Materiálne vybavenie 5. Pravidlá 6. Tresty 7. Hokejová liga. Ľadový hokej. Kolektívna športová hra s pukom, pri ktorej sa hráči na korčuliach usilujú hokejkou vstreliť puk do súperovej bránky.

azura
Télécharger la présentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Ľudovít Kujnisch Gymnázium Gelnica 2.B

2. OBSAH 1. Ľadový hokej 2. Vývoj 3. Ihrisko 4. Materiálne vybavenie 5. Pravidlá 6. Tresty 7. Hokejová liga

3. Ľadový hokej Kolektívna športová hra s pukom, pri ktorej sa hráči na korčuliach usilujú hokejkou vstreliť puk do súperovej bránky.

4. Vývoj Ľadový hokej ako športová hra vznikol v 2.polovici 19.st. v Kanade. Za jeho priameho predchodcu treba pokladať bandy hokej, ktorý hrali 7 hráči na ľade alebo na zemi koženou loptičkou a ohnutou palicou.Do Európy sa ľadový hokej dostal koncom 19.storočia.V roku 1924 sa usporiadali 1. MS v ľadovom hokeji.

5. Materiálne vybavenie • Hráčsky výstroj sa skladá z dresu, korčulí, hokejky, chráničov, rukavíc, prilby, brankárskej masky, lapačky a vyrážačky. • Puk je zhotovený z vulkanizovanej gumy, alebo z iného povoleného materiálu.Hmotnosť puku je 156-170 g.

6. IHRISKO Ihrisko je dlhé 56-61 m, široké 26-30 m. Ohraničuje ho mantinel, ktorý je v rohoch zaoblený. Ihrisko rozdeľujú 2 modré čiary a v strede je červená čiara, ktoré sú široké 30 cm. V strede 5 cm širokých bránkových čiar je polkružnicou vyznačené bránkovisko s polomerom 1,80 m. Do bránkoviska je vsadená bránka široká 1,83 m, vysoká 1,22 m, hlboká 0,60 m. Na ľadovej ploche je vyznačených 5 kruhov na vhadzovanie.

7. Pravidlá Ľadový hokej hrajú 2 družstvá trikrát 20 minút čistého času s 15-minútovými prestávkami medzi každou tretinou. Družstvo tvorí 6 hráčov, z toho 1 brankár, 2 obrancovia a 3 útočníci.Na zápas môže každé družstvo nastúpiť s 20 hráčmi, z toho sú 2 brakári.Hráči sa môžu striedať kedykoľvek , t.j. pri prerušení hry alebo počas hry.

8. Tresty • Vylúčenie na 2 min -menší trest pre hráča • Vylúčenie na 5 min - väčší trest pre hráča • Vylúčenie na 10 min - osobný trest pre hráča • Osobný trest do konca stretnutia - hráč musí opustiť ihrisko • Trest v hre - najprísnejší trest • Trestné strieľanie - samostatný nájazd útočníka proti brankárovi z polovice klziska.

9. Hokejová liga Najznámejšou hokejovou ligou je Profesionálna liga National Hockey League (NHL), ktorá vznikla v roku 1908. Jej víťaz dostane Stanleyho pohár, o ktorý sa hrá každý rok, už od roku 1893. Momentálne hrá v NHL aj 34 slovenských hokejistov.