Download
m s c 5 ro n k n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Měsíc 5. ročník PowerPoint Presentation
Download Presentation
Měsíc 5. ročník

Měsíc 5. ročník

214 Views Download Presentation
Download Presentation

Měsíc 5. ročník

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod TřemšínemEfektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programuVZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Měsíc 5. ročník

 2. Měsíc Je přirozená družice Země (tzn.obíhá kolem Země). Kolem Země oběhne přibližně za jeden měsíc. Měsíc je naše nejbližší kosmické těleso.

 3. Měsíc má tvar koule Na Měsíci není vzduch ani voda. Není zde také nic slyšet, protože zvuk se bez vzduchu nemůže šířit.

 4. Povrch měsíce je chladný, nevydává své vlastní světlo, pouze odráží světlo sluneční. Světlo z měsíce k nám doletí přibližně za 1 sekundu.

 5. Tmavé skvrny, které můžeme pozorovat, se nazývají moře (jsou to kamenité pláně), světlé oblasti jsou tvořeny vrstvou prachu a zaplněny krátery a pohořími. Na měsíci není vzduch ani voda.

 6. Podoby Měsíce Měsíc obíhá kolem Země proto je pokaždé osvětlena jiná část Měsíce. Při pohledu ze Země je Měsíc každý den trochu jiný.

 7. Fáze Měsíce Měsíc dorůstá, zvětšuje se D První čtvrť Úplněk

 8. Měsíc couvá, zmenšuje se C Úplněk Nov Poslední čtvrť Nov – ze Země není vidět ani kousek osvětlené polokoule Měsíce. (Měsíc je mezi Sluncem a Zemí)

 9. Měsíc je jediné vesmírné těleso, na kterém přistál člověk.

 10. První na Měsíci přistáli američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin 20. července 1969. …“Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“… Na Měsíci ještě přistálo dalších 6 posádek, celkem 12 lidí.

 11. Měsíc má šestkrát menší gravitační přitažlivost než Země. Všechny předměty se zdají být na Měsíci šestkrát lehčí než na Zemi.

 12. Měsíc – přírodověda – 5. ročníkPoužitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř.Windows XP ProfessionalPowerPointPřírodověda – Mgr. Helena Holovská, Ing. Antonín Rükl – AlterPřírodověda – Jiří Matyášek, Věra Štiková – Nová školaPřírodověda – Jarmilá Mladá, Ladislav Podrožek – SPNPřírodověda – Danuše Kvasničková, Jiří Froněk – FortunaSlunce a planety - EDITIONSATLASObrázky z internetu Autor: Mgr. Iva HořejšíZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)