SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… PowerPoint Presentation
Download Presentation
SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER…

play fullscreen
1 / 25
SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER…
195 Views
Download Presentation
angelo
Download Presentation

SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER…

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz

 2. SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ

 3. 90 BİN ŞEHİDİN ÖYKÜSÜ

 4. 1 Kasım 1914’de sınırı geçen Ruslar 4 Kasım 1914’te Köprüköy önlerine gelmiş bulunuyorlardı. Karaköse Murat suyu cephesinde de aynı surette ilerlediler. 5 Kasım’da Ruslar Türk sınırına taarruz için emir aldılar. Başkumandan vekili Enver Paşa 4 Kasım tarihli emrinde taarruz emrediyordu. Bu emir verildiği sırada Doğu Anadolu’da kışın en şiddetli sert günleri başlamıştı. ENVER PAŞA

 5. Nitekim Rus ordusu da taarruz emri almışken harekete geçemiyordu. Hasan İzzettin Paşa Üçüncü Ordu’nın fikri, buralarda ve bu mevsimde taarruzdan kaçmaktı. Fikri, düşman ilerlese bile onun Erzurum Kalesine çarptıktan sonra karşı bir taarruzla ezilmesini sağlamaktı.

 6. Enver Paşa taarruz emri vermemiş olsaydı, iki orduda karşılıklı yerlerinde kalacaktı ve sonuçta; “Sarıkamış Dramı” yaşanmayacaktı. ENVER PAŞA

 7. Enver Paşa; Osmanlı askeriyesinin o dönemde çıkardığı, hırslı, gözüpek bilinen komutanlarındandı. Paşaya damat olması münasebeti ile de haddinden hızlı üst rütbelere yükselmiş ve Paşa olmuştur.

 8. 16 ARALIK 1914

 9. Enver Paşa; hocası Hasan İzzet Paşa ile tartışma içersindedir. Enver Paşa; hocası Hasan İzzet Paşa’ya; -“Hatalı davrandiniz! Başarılı olamadınız! Rus ordusu burada yok edilmeliydi. Şimdi hemen harekete geçip, Rus ordusunu Sarıkamış’ta yok edeceksiniz!”

 10. Hasan İzzet Paşa talebesine sert çıkmaktadır ! -“Olmaz! Havaları görüyorsunuz. Her yerde kar var. Karakış başlamıştır. Bu şartlar altında, bu mevsimde harekât bir faciaya dönüsebilir. Kış şiddetini kaybetsin, yollar açılsın, düşmana haddini bildiririz.”

 11. Hasan İzzet Paşa’nın sözlerine Enver Paşa’nın yanıtı ise; - “Eğer hocam olmasaydınız, sizi idam ettirirdim!” şeklinde olur…Bu tartışmadan sonra, bir facianin eşiğinde, Hasan İzzet Paşa istifa ederek ordudaki görevinden ayrılır.

 12. 22 ARALIK 1914

 13. Enver Paşa’nın emriyle 120-125 bin civarında Osmanlı askeri dondurucu soğuğa rağmen yollara sürülmüştü. Bölge çoğu senenin dört ayı boyunca karlarla örtülüydü. Kar yükseklikleri kimi yerlerde bir metreyi geçiyordu. Zemheriler diye bilinen en soğuk günlerdi.

 14. Sıfırın altında kırk dereceye düsen soğuk, düşmandan daha düşmandır. Yapılan harekât plânına göre 9. Kolordu Sarıkamış Dağları’nı, 10. Kolordu ise Allahuekber Dağları’nı aşarak Rusları Sarıkamış’ta kuşatıp imha edecekti.

 15. Gündüz başlayan yürüyüşte çarıkları yumuşayan askerlerin çarıkları gece donmaya, bir mengene gibi ayaklarını sıkmaya başlar. Adım atmak neredeyse imkansızdır.

 16. Askerler olduğu yerde zıplar, atlar, kendini karların içine vurur ve ayaktan başlayan donma yavaş yavaş tüm vücuda yayılır. Düşeni kaldırmamak için emir vardir. Zaten kimsede de kimseyi kaldıracak güç kalmamıştır.

 17. Neferler ordunun işaret taşları gibi yollara dizilirler. Kimi çömelmiş, kimi oturmuş, kimi yuvarlanmış, kimi bir ağacın gövdesine dayanmış kardan heykellere dönüşürler.

 18. O yıl kurtlar insan etine doyar. Birçok cesedin gözlerini kuşlar oymuştur. Arkadan gelenler, gördükleri korkunç manzara karşısında moralmen yıkılmaktadır. Ayrıca açlık da son haddine ulaşmıştır.

 19. On beş saatlik yürüyüşün sonunda, 16.300 kisilik 30. tümenden geriye 1.400 asker kalır. Ölenler, düşmana karşı tek bir mermi atamamışlardır. Diğer birliklerin de bunlardan farkı yoktur. Kayıpların sayısı, en iyimser rakamla 90 bin kişidir.

 20. Sonuçta, sadece bir gecede binlerce asker beyaz karların üzerine cansız serpilmişti. Kalanlar ise açlıkla, bitlerle, tifüsle, sogukalgınlığı ve kangrenle ugraşıyorlardı.

 21. Enver Paşa inadından dönmedi. Son bir gayretle Sarıkamış’a yüklenmek istiyordu. Acımasız emrini verdi: “Saldırı sırasında her üst, bir adım geri atanı derhal tabancası ile öldürecektir.” Askerler, bu durum karşısında dillerinde kelime-i şehadet ile bir kere daha bile bile ölüme yürümeye başladı. Sonuçta Sarıkamış’a ancak bir avuç kahraman ulaşabildi.

 22. Osmanlı ordusunun, asker sıkıntısı çektiği, nüfusun 12 milyon olduğu bir dönemde 90 Bin şehit verilmesi büyük bir kayıp olmuştur. Bu acı Anadolu’daki her eve ateş gibi düşmüştür.

 23. Hesapsız yapılan girişimler, eksik yetişmiş bir komutan komutasındaki orduların hazin sonu, tarihimize önemli bir DERS olarak geçmiştir. Bedelini 90 Bin vatansever canı ile ödemiştir.

 24. RUHUNUZ ŞADOLSUN… Fon Müzikleri: S.Preux On the wings of time Şükrüye Tutkun - Bir Fırtına Tuttu Bizi I Miss You Halimiz Ahvalimiz - Erzincana Girdim Ne Güzel Bağlar Fon Müzik Edit: AUDACitY TÜM ŞEHİTLERİMİZE İTHAF OLUNUR Hazırlayan: Slaytizle.com Kaynaklar: Osmanlı Medeniyeti İnternet Arşivi ASLA UNUTULMAYACAKSINIZ…

 25. TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI