Download
eating right when money s tight n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Eating Right When Money’s Tight PowerPoint Presentation
Download Presentation
Eating Right When Money’s Tight

Eating Right When Money’s Tight

117 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Eating Right When Money’s Tight

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Eating Right When Money’s Tight Presented by: Esther Bush Worksite Specialist (213) 351-7819

  2. Today’s Agenda • Tips to use when you are at the store, at home, or out and about • Nutrition Tips: Add Health, Subtract $’s • What’s in the Bag? • “Find a Solution” Worksheet

  3. At Home – before shopping • Take an inventory • Keep an ongoing list on the refrigerator • Check websites, circulars, and newspapers for sales • Build a weekly menu plan around sales what you already have • Based on your plan, build a shopping list

  4. At the Store • Take a list to the store – and stick to it • Loss leaders and sales • Shop the perimeter; Convenience costs more

  5. At the store … • Don’t stay too long in the store • Don’t pay extra for individual serving sizes • Shred your own cheese VS

  6. At the Store… • Look high and low • Stock up when non-perishable favorites are on sale, such as frozen and canned foods. Buy fresh products on season and freeze • Buy store Brands – National Brands spend lots on marketing – Store brands are less expensive and just as good • Compare the ingredient list

  7. At the Store… • Buy one, get one free • Buy day-old bakery items and freeze • Use loyalty cards • Visit local farmers’ markets

  8. Compare Unit Price Which product is less expensive?

  9. Buyers Beware ! • Watch for • Displays place at the end of aisles • Food items at eye level • Items advertised on children’s TV programs • Non-food household items • Remember ! – Store managers jobs are to get you to spend money !

  10. Final notes • Pay special attention at the check out. • Check your receipt! • Make sure all of your groceries get into your bag, your cart and into your car. • How did you do?

  11. At home – when cooking • Repackage food that you bought in bulk • Make it yourself and save • Cook extra and make “frozen dinners” • Be creative, make substitutions to recipes • Use a crock pot to tenderize harder (often cheaper) meat

  12. Protein sources

  13. At home • Handle and store food properly to avoid waste. Know expiration dates and never allow leftovers to go bad. • Be creative and make substitutions to recipes. • Involve your family in food preparation. • Grow a garden. • Eat less 

  14. Out and about • Pack Breakfast. Pack Lunch and snacks • Go out for breakfast or lunch, not dinner • Ask for a “To go” box at the beginning • Share! • Early bird specials- between 5-6 (am or pm) • Order water with lemon • Invest in a coffee pot at work • Start a water club at work • Have a potluck to celebrate

  15. Health at what cost?

  16. Health at what cost? • 1 teaspoon of sugar = 4 grams • A 20 ounce Coca-cola has 68 grams of sugar • How many teaspoons is that? • 17 teaspoons!

  17. Improve Nutrition for 0$ • Make half your daily grain whole grains - Read the ingredients: WHOLE WHEAT. - Read the Nutrition Fact Label: 3 or more grams of fiber per serving. • High fiber foods =Fuller longer = Eat less food • Include fruits & vegetables in your diet - Add to box mixes, sauces, frozen pizzas. - Use fresh, frozen or canned. • Choose milk, cheeses and yogurts fat-free or low-fat

  18. Improve Nutrition for 0$ • Select meat cuts and ground meats that are low in fat or rinse off fats after cooking • Try grilling, broiling, poaching, or roasting = no added fat • Use vegetable oils instead of butter or lard • Drink water rather than sodas or sports drinks • Choose and prepare foods with little salt, use half of seasoning packages

  19. What’s in the Bag? • Making food from scratch almost always saves money. • Compare the two bags of groceries • Cost is the same, but the food in bag 2 provides many more nutritious meals • Processed vs. fresh foods

  20. BAG 1 (Purchased from Albertson’s on Via Campo) Stouffer’s Teriyaki Chicken Skillet $6.99 Tropicana Juice, ½ gallon $4.39 Hamburger Helper $2.99 Chocolate Milk, pint $0.89 Fresh Ground Beef, 1 lb. (from meat case) $3.49 Pillsbury Biscuits in a tube $2.39 Hormel Canned Chili, 15oz $2.49 Ready to Eat Chocolate Pudding, 4 pack $1.99 Progresso Canned Chicken Soup, 19 oz $3.19 Total Cost of Bag 1 $28.81 TOTAL: $28.81

  21. BAG 2 (Purchased from Albertson’s on Via Campo) Whole Chicken $2.80 Fresh Carrots, 2 lbs $1.29 Fresh Broccoli, 1 lb $0.99 Water Chestnuts $0.69 Fresh Red Bell Pepper $1.29 Long Grain Brown Rice $2.69 Frozen Orange Juice Concentrate, 12 oz $2.00 Frozen Hamburger, 1 lb $1.99 Whole Wheat Noodles $1.67 Canned Mushroom Soup $0.79 Non-fat Milk, quart $1.69 Dry Kidney Beans $1.50 Diced tomatoes, 15 oz $0.80 Tomato Sauce, 15 oz $0.80 Low-Sodium Chili Seasoning $1.69 Jiffy Baking Mix $2.99 Sugar-Free Chocolate Pudding Mix $0.69 Fresh Celery $1.69 Yellow Onion $0.87 TOTAL: $28.92 Use Market Club Cards for additional savings Total Cost of Bag 2 $28.92

  22. What you can make with the contents of BAG 2: • 6 servings of chicken stir-fry • Orange juice: 6¢ / ounce • 4 puddings, 35¢ each • 12 servings of chicken soup • 12 servings of chili • 8 servings of hamburger/noodles • ~50 homemade biscuits • What you can make with the contents of BAG 1: • 2 servings of stir-fry • Orange juice: 13¢ / ounce • 4 Puddings, 49¢ each • 2 servings of chicken soup • 2 servings of chili • 5 servings of Hamburger Helper • 10 biscuits

  23. Eating Right When Money’s Tight • Don’t Look for Name Brands • Fresh vs. Processed • Fresh is healthier • More servings • Not about “Good Bag” or “Bad Bag” • Bag 1 – some food items seem to be healthy • Important to see number of servings of nutritious food

  24. Worksheet • Do you want more nutrition information?

  25. Questions? Thank you! • Visit USDA Websites for Tips: • http://www.cnpp.usda.gov or • http://www.cnpp.usda.gov/Publications/FoodPlans/MiscPubs/FoodPlansRecipeBook.pdf (directly to the cookbook) • Visit • championsforchange.lacounty.gov • Call 211 • For information about Food Stamps, or any other programs