High-Performance CC400/CC900 RF Transceivers for Versatile Wireless Applications
DESCRIPTION
1 / 43
Télécharger la présentation
E N D
Presentation Transcript
  2. Applications overview • UHF wireless FSK data transmitters and receivers • LPD, Low Power Devices • SRD, Short Range Devices • ISM, Industrial - Scientific - Medicine • 433 and 418 MHz SRD band systems • 868MHz European SRD band • 260 - 470 US ISM band • 902-928 US ISM band
  6. Block diagram
  7. Receiver features • Low noise front end (3dB noise figure) • High sensitivity CC400: -112dBm @ 1.2kbps,BER=10-3CC900: -110dBm @ 1.2kbps,BER=10-3 • Fully integrated IF stage, no external filters needed (optional ext. 455kHz) • Selectable IF frequency (60/200/455kHz) • Fully integrated FSK demodulator, no external ceramic resonator needed • Data rate 0.3 - 9.6 kbps
  8. Transmitter features • Integrated power amplifier - CC400: -5 to 14dBm (25mW)- CC900: -20 to 4dBm (2.5mW) • Programmable output power in 1dB steps • Fully integrated FSK modulator with programmable deviation (1-50 kHz) • Internal RX/TX switch
  9. Synthesiser features • Cover 300-500 MHz (CC400) 800-1000 MHz (CC900) • Very fine frequency resolution: • CC400: 5 kHz, CC900: 250 Hz • Free choice crystal frequency (4-13 MHz) • External loop filter for flexibility (optimise to data-rate) • External VCO tank for flexibility • PLL lock signal
  15. Configuration • 3-wire serial bus for configuration • 8 control registers of 13 bits each • 3 bit address • Totally 16bits x 8registers = 128 bits • Full configuration in 64 s (at 2MHz) • Configuration data generated by SmartRF Studio (software) -no bit trixing
  17. Print-out example RX Precharge mode: Frame Data (hex) 000 002A 001 030B 002 0141 003 051F 004 0A00 005 1A03 006 0B6C 007 0248 PD osc. on mode: Frame Data (hex) 000 102A 001 030B 002 0141 003 051F 004 0A00 005 1A03 006 0B6C 007 0040 PD osc. off mode: Frame Data (hex) 000 102A 001 030B 002 0151 003 051F 004 0A00 005 1A03 006 0B6C 007 0040 RX mode: Frame Data (hex) 000 002A 001 030B 002 0141 003 051F 004 0A00 005 1A03 006 0B6C 007 0040 TX mode: Frame Data (hex) 000 082A 001 030B 002 0141 003 0457 004 0A0A 005 1A03 006 0B6C 007 0040
  18. 3-wire serial interface • Up to 2MHz clock frequency • 3 bit register address sent first • MSB of data sent first
  19. Wiring up the circuit, CC400
  20. Wiring up the circuit, CC900
  22. Optional components • External 455kHz ceramic IF filter • RF filter - LC filter (ref. data sheet)- SAW filter
  25. Crystal load capacitance • Total capacitance seen from crystal Cparacitic C151 C161
  28. VCO tuning range and sensitivity • Tuning range: • CC400: 60 MHz (14% at 433 MHz) • CC900: 75 MHz (8.6% at 869 MHz) • Tuning sensitivity: • CC400: 20 MHz/V • CC900: 25 MHz/V • Range must account for tolerances • Sensitivity influence PLL loop gain
  29. C91 C93 C92 L91 VAR VCO tank • L91 set impedance level400MHz : 10nH, 900MHz: 3n3H • C91 set VCO gain • C92 set tuning sensitivity • C93 set absolute range • Bits C11:9 set VCO amplifier gain, 000=max, 111=min VCO in V_tune from loop filter
  30. IF bandwidth • 60 kHz IF: 40 kHz bandwidth • 200 kHz IF: 200 kHz bandwidth • 455 kHz IF: Depend on ceramic filter • Signal bandwidth (Carson’s rule): • 2 x frequency error (ppm) • Frequency seperation ( 2 x deviation) • 2 x bitrate (Manchester code)
  31. Sensitivity, data rate and IF • CC400 • 1.2kbps = -112dBm (60kHz IF, 20kHz separation) • 1.2kbps = -107dBm (200kHz IF, 20kHz separation) • 1.2kbps = -108dBm (455kHz external filter, 12kHz separation) • 9.6kbps = -105dBm (60kHz IF, 30kHz separation) • 9.6kbps = -102dBm (200kHz IF, 30kHz separation) • 9.6kbps = -96dBm (455kHz external filter, 20kHz separation)
  32. Sensitivity, data rate and IF • CC900 • 1.2kbps = -110dBm (60kHz IF, 20kHz separation) • 1.2kbps = -107dBm (200kHz IF, 20kHz separation)
  33. 25 kHz channel operation • EN 300220: ACP < -37dBm • Narrow loop filter • Low data rate (1.2kbps) • Low separation / deviation (2.5-10kHz) • Lower output power until requirement is met • Test receiver for measurements of ACP for correct bandwidth