html5-img
1 / 14

Günün Duası

Günün Duası. ALLAH’ım ! Harama bulaşmaktansa,helalinle yetineyim.Beni lütfunla senden başkasına muhtaç etme. Edep ve Haya. Edep İSLAMIN kendisidir Güzel Ahlaktır. Kuran Ahlakıdır. Efendimizin Sallallahu Aleyhi Vesselam Ahlakıdır. Bir Mümin nasıl yaşaması gerekir odur EDEP.

chick
Télécharger la présentation

Günün Duası

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. Günün Duası ALLAH’ım! Harama bulaşmaktansa,helalinle yetineyim.Beni lütfunlasenden başkasına muhtaç etme

 2. Edep ve Haya Edep İSLAMIN kendisidir Güzel Ahlaktır. Kuran Ahlakıdır. Efendimizin Sallallahu Aleyhi Vesselam Ahlakıdır. Bir Mümin nasıl yaşaması gerekir odur EDEP. Ahlak demek Edep demek.Edep demek ahlak demek.

 3. Örnek verecek olursak Bir Misafirliğe gittiğimizde Anneyle Baba Bir odaya geçmişler konuşuyorlar.Çocukları geliyor Anne ve Babalarının Bulunduğu kapıyı çalıyor.Bu bir edeptir.

 4. * Ses gelmedi Çocuk içeriye girdi Anne Babası içerde o sesten anlamadılar orada çocuk utandı işte bu hayadır. Çocuk evde vazoyu kırdı Annesi kızdı çocuk üzüldü yüzü değişti mahcup oldu işte bu hayadır.

 5. * • Ayıp ettim ya demek Hayadır. “Hayâ îmandandır ve hayâlı olan kimse cennettedir.(Hadisi Şerif)

 6. * 3 KİMSEYE HAYA EDİLİR. 1-ALLAHA 2-İNSANA 3-İNSANIN KENDİSİNE

 7. * Kulun ALLAHA Haya etmesi nasıl olur. Rabbimin huzura dururken dikkatli olmamız.Normal insanın karşısına çıkarken bile dikkat ediyorsak Cenabı Allahın Karşısına çıkarken de dikkatli olmalıyız.

 8. * Yarın Müdür beyle toplantın var.Saat 7 de.Saatını kurarsın Eşinin saatini kurarsın.Cenabı Allah bize Gün içinde 5 ayrı randevuda bulunuyor. Sabah,Öğle,İkindi,Akşam,Yatsı.Sabah Randevun var neden kalkmıyorsun.Saatı kursan dahi a uykum var.Ama menfaatin için kurup kalkıyorsun.

 9. * İNSANA KARŞI HAYA Ağzımızdan çıkan sözlere dikkat etmeliyiz. KİŞİNİN KENDİSİNE KARŞI HAYASI Banyo yaparken ki halimiz. Kişinin kaba yerlerini örtmesi.Efendimiz söylüyor. Seni Kimse görmese dahi Cenabı Allah görüyor.

 10. * EFENDİMİZİN AHLAKI Ayşe annemize sahabe efendilerimiz geliyorlar Efendimizin Ahlakını soruyorlar. Ayşe annemiz siz Kuran okumuyor musunuz? Onun Ahlakı Kurandı.

 11. * Ayakta bir şey yemek Edep dışı bir davranıştır. Ramazan ayında dışarı da bir şey yemek. Bir büyüğün karşısında Ayak ayak üstüne atmak.

 12. * Günaha yakın bir çizgide olmayalım. Sünneti kılmayalım ne olacak önemli olan Farzlardır diyen kişi zamanla farzları da terk eder. Küçük gibi gördüğümüz hatalarda ısrarcı olmayalım. Küçük günah yoktur. En büyük GÜNAH ALLAHA şirk koşmaktır.

 13. * Günahlara baka baka alışkanlık haline gelir. Televizyon,İnternet,Dergiler Bakan gözler. Kalbimiz simsiyah oluyor. Dış Dünyamıza baktığımız gibi İç Dünyamıza da bakmalıyız. Bazı İnsanlar şöyle derken benim içim güzel. Soba düşünün Dışı çok güzel ama içi zift siyahı. Önemli olan içimiz.

 14. Faydalı olması Duasıyla www.spordersi.com Daha Fazla Dini Bilgiler Burada Hayat kaynağı Bölümünde

More Related