Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Święto Bibliotek Szkolnych ! PowerPoint Presentation
Download Presentation
Święto Bibliotek Szkolnych !

Święto Bibliotek Szkolnych !

167 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Święto Bibliotek Szkolnych !

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Święto Bibliotek Szkolnych !

 2. O Bibliotece... • Biblioteka – instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych (swoich i obcych). W innym znaczeniu jest to też nazwa samego budynku, pomieszczenia lub mebla zawierającego zbiory biblioteczne. • Materiały biblioteczne to zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Materiały dostępne w postaci cyfrowej są gromadzone i udostępniane w tzw. bibliotekach cyfrowych. • Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej.

 3. HASŁO ŚWIĘTA 2013 BIBLIOTEKI SZKOLNE-BRAMY DO ŻYCIA!!! Biblioteka Biblioteka

 4. W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest ono w październiku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.  Skąd się wzięło święto?

 5. Wierszyki na dobry humor...:) Zrób sobie przerwę od telewizora, odejdź na dłużej od monitora,bo w bibliotece na Ciebie czekaksiążka - prawdziwy przyjaciel człowieka!

 6. Nasza biblioteka… Nasza biblioteka, to miejsce dla człowieka. Mnóstwo pięknych książek tu na Ciebie czeka. Wypożyczasz książki, chodzisz do czytelni, bo te wszystkie tomy, to przyjaciele Twoi wierni.

 7. Nasza biblioteka… Nasza biblioteka, to miejsce dla każdego. Nigdy nie spotka Cię tutaj nic złego. Są tu też i cztery komputery, Możesz z nich korzystać bez żadnej afery

 8. Nasza biblioteka… Nasza biblioteka, to miejsce wspaniałe. Znajdziesz tu zbiory książek okazałe. Kółko biblioteczne pomoc gwarantuje, Kiedy uczeń pilnie informacji potrzebuje

 9. Ogłoszenia drobne Bardzo chętnie spotkam się z osobami od lat 3 do 100 - ciekawych świata, które szukają prawdziwego przyjaciela. Czekam codziennie w szkolnej  bibliotece. Książka

 10. Rekordy w świecie książek!

 11. 1. Największa książka – „Super Book” – mierzącą 2,74 na 3.07 m została wydana w Denver w stanie Colorado w roku 1976. Składa się z 300 stron i waży 252.6 kg.

 12. 2. Najmniejsza książka na świecie to – „Stary król Cole” – ma ona rozmiar 1mm na 1 mm. Wydało ją w 85 egzemplarzach w roku 1985 wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley w Szkocji. Kartki można przewracać tylko za pomocą igły.

 13. 3. Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków,a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2,5 miliarda egzemplarzy Biblii.

 14. 4. Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło” The Birds of Amerika” ( „ Ptaki Ameryki”) Johna Jamesa Audubona wybitnego ornitologa. Napisał on księgę, w której zawarł 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków. Dzieło to wydano zaledwie w 119 egzemplarzach, z czego 108 znajduje się obecnie w muzeach i bibliotekach. Cena egzemplarza tego niespotykanego XIX-wiecznego dzieła, osiągnęła w 2000 rokuaż 8,8 miliona dolarów, natomiast egzemplarz, który został wystawiony w domu aukcyjnym Sotheby's, w grudniu 2010 roku, osiągnął cenę - ponad 10 milionów dolarów.

 15. 5. Najgrubsza książka świata to dzieło, w którym zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostały sprzedane za ok.1000 funtów.

 16. 6. Najstarsza książka to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać.Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanałuw południowo-wschodniej Bułgarii

 17. 7.Największa biblioteka świata znajduje się w USA i jest to Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych licząca 130 mln dokumentów i 29 mln książek.

 18. 8. Najsłynniejsza biblioteka czasów starożytnych mieściła się w Świątyni boga Amona w Aleksandrii. Liczyła ona 400 tys. zwojów papirusowych.

 19. 9. Największe zbiory spośród polskich bibliotek ma Biblioteka Narodowa w Warszawie. Jej zbiory to 7 mln 900 tys. dokumentów.

 20. Tam gdzie mieszkają ksiażki - ciekawe biblioteki świata

 21. Najpiękniejsze biblioteki świata

 22. Biblioteka Publiczna w Kansas City - to jeden z najstarszych obiektów bibliotecznych w tym mieście .Założono ją w 1873 roku.

 23. Jest również jedną z najsłynniejszych bibliotek w historii: gdy przeprowadzano rewitalizację obiektu kilka lat temu, mieszkańcy zostali poproszeni o wybranie najpoczytniejszych i najważniejszych dla lokalnej społeczności książek. Gdy dokonano wyboru, powiększone grzbiety woluminów trafiły na fasadę budynku biblioteki. Imitacje książek mają około 25 na 9 metrów. Wśród grzbietów okładek znanych książek znalazły się m.in. Władca Pierścieni Tolkiena, Opowieść o dwóch miastach Dickensa, Paragraf 22 Hellera.

 24. Biblioteka Suzzalo na Uniwersytecie Waszyngtona - Seattle, USA

 25. Biblioteka Opactwa Mont Ad - Austria

 26. Biblioteka Klasztoru El Escorial Real Monasterio de San Lorenzo - Madryt, Hiszpania

 27. Biblioteka Narodowa Finlandii - Helsinki, Finlandia

 28.   Najwyżej położona biblioteka na świecieBiblioteka mieszcząca się na 60. piętrze hotelu Marriott w Szanghaju trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyżej położona biblioteka na świecie. Biblioteka znajduje się 230,9 metrów nad powierzchnią ziemi. Dotarcie do niej na piechotę wymagałoby pokonania 1435 schodów. Posiada zbiór książek w języku angielskim i chińskim, a w jej pomieszczeniach odbywają się klimatyczne kolacje dla gości. "Sekretne" przejście pomiędzy półkami prowadzi na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

 29. Światowa Stolica Książki

 30. UNESCO ustaliło Buenos Aires Światową Stolicą Książki w 2011 roku. Aby godnie uhonorować tę okazję argentyńska artystka Marta Minujin, współpracownica Andy’ego Warhola, zbudowała „książkową wieżę Babel”, mierzącą ponad 82 stóp (ok. 25 m) wysokości. Nie za duża, nie za mała, ale robi wrażenie.Do budowy owego książkowego monstrum wykorzystano ponad 30.000 pozycji napisanych w różnych językach. Książki będące częścią spiralnej wieży pochodzą z darowizn miejscowej społeczności, a także bibliotekarzy, księgarzy oraz części księgozbiorów ponad 50 ambasad znajdujących się na terenie argentyńskiej stolicy. Dodatkową atrakcją z pewnością jest możliwość wejścia na sam szczyt bibliotecznego Mount Everestu i posłuchanie słowa „książka” w kilkudziesięciu wersjach językowych, wypowiedzianych przez autorkę konstrukcji, ze specjalnie skomponowaną melodią w tle.

 31. Dziękujemy za uwagę!!! • Kasia • Kamila • Oliwia