1 / 28

Делегати

EHF Семинар за службена лица. Делегати. Водич за службена лица. Шта значи кодекс понашања ван терена ?. Правила и задаци службених лица и помоћног особља (званичници) који су укључени у реализацију утакмице, Контрола и администрација. ЦИЉ : Избећи сва преплитања

cruz
Télécharger la présentation

Делегати

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. EHF Семинар за службена лица Делегати

2. Водич за службена лица

3. Шта значи кодекс понашања ван терена? Правила и задаци службених лица и помоћног особља (званичници) који су укључени у реализацију утакмице, Контрола и администрација ЦИЉ: Избећи сва преплитања у дужностима званичника

4. Детаљи на које треба обратити пажњу: • Организациона структура утакмице • Функције и међусобна сарадња • Одредбе, мере безбедности и основна начела • Општи захтеви за понашање званичника • Правила понашања званичника • Задаци особља за судијским столом • Примери понашања у одређеним ситуацијама

5. Организациона структура утакмице: Обавезна примена следећих Правилника: • Правила игре IHF-а • Правила Европског првенства • Правилник о рекламама на одећи EHF-а • Правилник о безбедности EHF-а • Смернице: • Обрада записника са утакмице и званични записник са утакмице ЕХФ-а • Процедура пре и после утакмице • Процедуре и смернице • Смернице за спикера • Правилник о анти-допингу IHF-а

6. Функције и међусобна сарадња: Функције • 1 .-Особље за судијским столом • Контролор EHF-а • Записничар • Мерилац времена • Посматрач EHF-а • 2 .- Особље за столом за подршку • Анти-допинг делегат EHF • Представник EHF-а • Флор менаџер • Асистент спикера • Спикер • Особа задужена за озвучење (тонац)

7. Функције и сарадња II: • EHF Судије  EHF Посматрач • Флор менаџер EHF Контролор • Спикер  EHF Контролор • Тонац  EHF Контролор • Анти-допинг делегат EHF • Службеник EHF-а Директна сарадња

8. Дефиниције, одредбе и основни принципи I: Дефиниције: • EHF Контролор:Најодговорније лице ЕХФ-а на утакмици. Задатак и обавеза контролора ЕХФ-а је доношење кључних одлука и контрола спровођења Правила и Прописа. Одлуке ЕХФ Контролора морају бити спроведене од стране свих учесника на утакмици. • Записничар:Одговоран за вођење записника са утакмице

9. Дефиниције, одредбе и основни принципиII: Дефиниције: • Мерилац времена:Одговоран за мерење времена утакмице, тајм-ауте и искључења. • EHF Посматрач:Одговоран је за подршку судијама. Сарађује са Контролором и мериоцем времена у току утакмице

10. Дефиниције, одредбе и основни принципиIII: • Контролор ЕХФ-а и записничар са једне стране и Посматрач ЕХФ-а и мерилац времена, са друге стране записничког стола су одговорни за посматрање простора за замену играча. • Простор за замену играча треба да буде под контролом свих званичника утакмице. • У случају погрешне измене играча, реаговати истог тренутка • Никада не давати сигнал пиштаљком, уколико нисте сигурни да је измена играча погрешна. Одредбе и основни принципи:

11. Дефиниције, одредбе и основни принципиIII: Одредбе и основни принципи: • Сви званичници треба да се синхронизују посебно приликом: • Прогресивног кажњавања • Прекида и тајм-аута • У посебним ситуацијама као што су: нестанак струје, прекид игре, последње секунде утакмице, слободна бацања и сл.

12. Опште смернице за ЕУРО 2010: • Добро познавање основних правила EURO 2010 • Добро вођење административних послова током утакмице, поштујући Правила, прописе и процедуре • Познавање Правила игре и способност да се прате инструкције • Добро познавање рукометне терминологије на енглеском језику

13. Правила понашања званичника I: • Непристрасност, поштење, исправност, објективност и прецизност у свим поступцима. • Ауторитативност и независност приликом доношења одлука. • Подршка колегама пре, у току и по завршеној утакмици. • Спровођење Правила, прописа и упутстава применом на догађаје. • Уздржавати се од давања изјава и понашања која могу шкодити ЕХФ ЕУРО 2010 и рукомету уопште.

14. Правила понашања званичника II: • Уздржавати се од јавне критике о ЕХФ ЕУРО 2010 и особа које су укључене у реализацију. • Носити званичну гардеробу прописану за ЕХФ ЕУРО 2010. • Не конзумирати алкохол пре и у току меча, и избегавати алкохол и дуван у спортској дворани (концепт чистог ваздуха)

15. Подела задатака особљу за судијским столом I: Опште упутство • Сарадња особља за столом • Сарадња са осталим званичницима: • Сто за подршку • Флор менаџер • Судије • Званичник за Анти-допинг • Одговорно лице EHF-а • Тонац (звук и музика) • Представник Swiss timing • Представник домаће ТВ компаније • Репортери

16. Подела задатака особљу за судијским столомII: 10 посебних задатака (фазе организације утакмице): • Припрема записника са утакмице • Провера записника са утакмице и обележавање истог (налепницом) контролор (60 мин.пре почетка) • Подела записника са утакмице (60 мин.пре почетка) • Контрола теренасви • Преглед дресова играча  судије + контролор • Потписивање записника од стране представника оба тима и судија  контролор(15 мин. пре почетка) Фаза 1: загревање на терену(-10 минута пре почетног бацања лопте)

17. Подела задатака особљу за судијским столомII: Фаза 1: Загревање на терену(-10 минутапре почетног бацања ) • Само званичне флаше (бидони) пића су дозвољени у зони клупаконтролор + посматрач • У завршној фази загревања по једну адидас лопту дати сваком тиму  флор менаџер • Процедура пре почетка утакмице у предвиђено време флор менаџер + контролор

18. Подела задатака особљу за судијским столомIII: Фаза 2: 10 минута пре почетног бацања • Прецизан завршетак загревања, због почетка ТВ преноса. • Уклањање ствари и објеката са терена сви званичници • Почетак процедуре пре утакмице у предвиђено време  флор менаџер • Подела тајм-аут картона  посматрач • Праћење тачног времена почетног бацања  контролор + представник домаће TV компаније + флор менаџер

19. Подела задатака особљу за судијским столомIV: • Фаза 3: трајање утакмице (прво полувреме) • Општа подршка контролора и посматрача ЕХФ-а судијама Задаци контролора • Контрола броја играча на терену • Контрола броја играча и званичника тимова у зони измене играча • Вођење електронског записника са утакмице (touch screen) • Контрола измене играча • Остали прекршаји чекати до следећег прекида игре

20. Подела задатака особљу за судијским столомIV: • Фаза 3: трајање утакмице (0 – 60 мин.) Задаци контролора • Уколико је семафор у квару  контролор + посматрачу сарадњи са мериоцем времена морају да обавештавају представнике екипа о тачном времену утакмице. • Бележење свих важних детаља са утакмице у посебној бележници • Провера електронског записника са утакмице у полувремену (могућа исправка) и после утакмице (са мериоцем времена и представником Swiss timing-а) за судијским столом.

21. Подела задатака особљу за судијским столомV: • Фаза 3: трајање утакмице (прво и друго полувреме) Задаци посматрача • Контрола времена трајања утакмице, тајм-аута, прекида и искључења • Искључења објавити на семафору • Упутства судијама у току утакмице • Подела зелених (Т) картона на полетку сваког полувремена • Избегавање ситуација које би довеле до протеста и посебних извештаја • Саветовање са судијама у случају нејасних ситуација

22. Подела задатака особљу за судијским столомVI: • Фаза 3: трајање игре (прво и друго полувреме) Задаци записничара • Контрола броја играча на терену и у зони измене. • Бележење трајања тајм-аута, искључења, улазака у игру (у његовом делу одговорности). • Контрола зона иза клупа. • Сарадња при закључивању електронског записника по завршеној утакмици за судијским столом

23. Подела задатака особљу за судијским столомVII: • Фаза 3: трајање игре (прво и друго полувреме) Мерилац времена • Контрола броја играча на терену и у зони измене (у његовом делу одговорности ) • Контрола времена игре и електронског сата • Бележење тајм-аута и искључења • Сарадња са посматрачем у случају нејасних ситуација

24. Подела задатака особљу за судијским столомVIII: Фаза 4: Екипни тајм-аут (трајање 1 минут) • Звиждаљком дати сигнал по траженом екипном тајм-ауту  контролор/посматрачпо провери исправног тражења тајм-аута • Време игре мора бити заустављено одмах од стране мериоца времена • Бележење екипних тајм-аута  мерилац времена Фаза 5: слободна бацања • Измене нису дозвољене за тим у одбрани • (обзиром да је време истекло) •  контролор/посматрач

25. Подела задатака особљу за судијским столомXI: Фаза 6: полувреме (трајање 10 мин.) • Подела зелених (Т) картона за друго полувреме посматрач • Почетно бацање лопте на почетку другог полувремена контролори флор менаџер • Фаза 7: крај утакмице • Сарадња са посматрачем и мериоцем временау случају датог гола (гол да или не). Моментално саветовање/подршка судијама. • Проверити детаље везане за вођење записника између судија и одговорних званичника.

26. Подела задатака особљу за судијским столомX: Фаза 8: постројавање после утакмице и проглашење најбољег играча • Сарадња са особљем • Информисати спикера о најбољем играчу око 10 минутапре завршетка утакмице) • Забележити податке о најбољем играчу (за записник са утакмице) Фаза 9: крај утакмице • Коначна провера елктронског записника са утакмице за судијским столом контролор, записничари предстваник Swiss Timing-а.

27. Подела задатака особљу за судијским столомXI: • На трибинама морају бити одређене зоне предвиђене за играче који добију црвени картон. • Особа задужена за зону играча са црвеним картоном се именује од стране организационог комитета. • Око 10 минута пре завршетка утакмице одредити играча за анти-допинг контролу (по један играч из сваке екипе) званичник Анти допинг контроле ЕХФ-а • Екипе морају бити информисане одмах по завршетку утакмицезваничник Анти допинг контроле ЕХФ-а • Фаза 10: Анти - допинг