Download
unit 3 quiz review n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Unit 3 Quiz Review PowerPoint Presentation
Download Presentation
Unit 3 Quiz Review

Unit 3 Quiz Review

92 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Unit 3 Quiz Review

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Unit 3 Quiz Review

  2. 7 to 15 12 out of 28 12 : 20 30 students, 16 are girls Write each ratio as a fraction in simplest form

  3. Find each unit rate • 260 miles in 4 hours • $5.68 for 3 boxes of cereal

  4. Solve each proportion (round to tenths)

  5. Is this ratio a proportion?

  6. Write a proportion and solve • 5 books costs $12.75. At this rate, how many books can you buy for $38.25 (pre-tax)?

  7. Write a proportion and solve • You inspect a bag of jolly ranchers and find 12 grape candies in a bag of 30. At this rate, how many grape candies should you find in the large bag of 600?