YAKIN DOÄžU ÃœNÄ°VERSÄ°TESÄ° - PowerPoint PPT Presentation

yakin do u n vers tes n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
YAKIN DOÄžU ÃœNÄ°VERSÄ°TESÄ° PowerPoint Presentation
Download Presentation
YAKIN DOÄžU ÃœNÄ°VERSÄ°TESÄ°

play fullscreen
1 / 54
YAKIN DOÄžU ÃœNÄ°VERSÄ°TESÄ°
263 Views
Download Presentation
jerica
Download Presentation

YAKIN DOÄžU ÃœNÄ°VERSÄ°TESÄ°

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİM BÖLÜMÜ CEİT316 AĞ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ HAZIRLAYANLAR: CENK TUNCAY KAAN BAYKENT CAHİT GÜLEÇ

 2. Ağ iletişim Teknolojileri İletişim: Bilgi alışverişi yüzyıllardır, yazı, kurye, mektup, telgraf, telefon, televizyon gibi çeşitli ortamlarda gerçekleşmiştir. İletişim teknolojisi, bilgisayarların bulunmasıyla beraber,ortam değiştirmeye başlamıştır. Hatta son yıllarda iletişim, Internet ile aynı anlamda kullanılmaya başlamıştır.

 3. AĞ TEKNOLOJİLERİ: Pek çok konuda yaygın olarak kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra tek başlarına yeterli olmaktan çıkarlar. Bir ağa bağlı bilgisayarlar iletişim kurarak ve belleklerindeki bilgileri ortak kullanma yeteneği kazanarak,  daha işlevsel hale gelirler.

 4. Bilgisayarların birbirine iletişim kuracak şekilde bağlanmasıyla oluşan yapılara bilgisayar ağları denir. Bilgilerin en yoğun olarak bulunduğu ve kullanıldığı ortamların başında gelir. Bu ağların temel yapısını veri iletişimi oluşturmaktadır.

 5. En Yaygın Ağ İletişim teknolojileri şunlardır: 1-FDDI 7-UYDU İNTERNETİ 2- ATM 8-ISDN 3-FRAME RELAY 9-ADSL 4-3G 10-wireless 5-GPS 6-BLUETOOTH

 6. FDDI • Yüksek hızlı bir bilgisayar ağıdır, özellikle fiberoptik kablo hatlarında kullanılır. • Kullanılan fiber optik kablo sayesinde yüksek hızlarda çalışan(100 mbps'nin üzerinde)tokenring LAN'dır.

 7. FDDI kablolamada çift kablolama tekniği kullanılır. Bu durumda bir taraf saat yönünde iletim yaparken diğer taraf saatin tersi yönünde iletim yapar

 8. X.25: X.25, ITU tarafından 1970’lerde geliştirilen bir WAN servisidir. Bilgisayarların genellikle geniş coğrafi alanlarda birbirleriyle bağlanmalarında kullanılan teknik kurallar topluluğundan birisi.

 9. Bu kuralları uygulayarak oluşturulan bilgisayar ağlarına "X.25 ağları", ya da "Kutu Yönlendirmeli Ağlar" denir.. • X.25 hatlar yavaş çalışır ve bağlantı yöntemine bağlı olarak hız 9.6Kbps ile 256Kbps arasında değişir.

 10. X.25 ağlarının en büyük yararı, güvenli olmalarıdır. Bunun nedeni, ağdaki her bir düğüm birden çok düğüme bağlı olduğu için, iki düğüm arasındaki bağlantı kopsa bile kutuların öteki düğümler üzerinden yollarını bulmalarıdir.

 11. ATM: • ATM paket anahtarlama temeline göre çalışan bir teknolojidir. Genellikle WAN'larda kullanılır, ancak LAN'larda da kullanılır. ATM ile uzak ofislerin iletişimi sağlanır ya da ATM bir omurga oluşturmada kullanılır.

 12. ATM, daha çok donanım tabanlıdır ve yüksek veri işleme/iletme hızları elde edilebilir. En çok kullanılan standart hızlar, 155 Mbps ve 622Mbps dir.10Gbps hızlara kadar da çıkabilmektedir.

 13. Geniş kapasitesiyle (bant genişliği) ATM şu işleri gerçekleştirmede kullanılır: • -Ses, video • -Resim • -Megabit hızında veri transferi.

 14. FRAME RELAY: • ATM gibi paket anahtarlama tekniğini kullanan bir ağ türüdür. • Genellikle WAN ağlarında ve fiber optik bağlantılar üzerinde kullanılır. • Geniş alanda gönderilen paketlerin yolunun en kısa şekilde bulabilecek özelliktedir.

 15. Frame Relay ağlarında point-to-point (noktadan noktaya) yöntemi kullanılır. • Bu yöntem değişken büyüklükte olan paketlerin bir bilgisayardan diğerine gönderilmesine izin verir. Böylece birçok bilgisayar arasında gezilmenin önüne geçilir.

 16. 3G: • 3G teknolojisi kısaca telefonla uydu aracılığı ile veri alma veya göndermedir. Eski GPRS sistemlerde ses normal olarak giderken, yeni nesil 3G de ise ses veri olarak gidecektir.

 17. Laptop’unuzudan cep telefonu aracılığı ile geniş bant olarak internete bağlanabilirsiniz, cep telefonuzun taracısıyla internete bağlanabilirsiniz, cep telefonu ile görüntülü konuşma yapabilir veya TV izleyebilirsiniz.

 18. Mobil İnternet ile birlikte, 3G destekli modemi kullanarak dizüstü bilgisayarınızdan ya da PC’nizden internete yüksek hızlarla bağlanabilme ihtimali sağlar.

 19. GPS (Global Positioning System) Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.

 20. Bu sistem, ABD Savunma Bakanlığı'na ait, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.

 21. Bu sistemin ilk kuruluş hedefi tamamen askeri amaçlar içindi. GPS alıcıları yön bulmakta, askeri çıkartmalarda ve roket atışlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, 1980'lerde GPS sistemi sivil kullanıma da açılmıştır.

 22. Bluetooth Bluetooth cep telefonu , bilgisayar , PDA ve Dijital Kamera gibi birçok elektronik cihazı kısa dalga radyo sinyalleri kullanarak birbirine bağlar.

 23. Kablo bağlantısını ortada kaldıran kısa mesafe radyo frekansı(RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri, ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar.

 24. Bluetooth ve kızılötesi ile kablosuz aktarımın yanı sıra kablosuz ağ desteği de sunan avuc ici bilgisayarlar(PDA), aynı zamanda cep telefonu olarak da kullanılabiliyor.

 25. Ayrıca bu şekilde GPRS bağlantısı da kurmanız mümkün. Eğer çalıştığınız bölgede kablosuz bir ağ varsa, PDA ile bu ağa girebilir ve bu ağdaki interneti paylaşabilirsiniz.

 26. Uydu: Üzerinden internet hizmeti alınmasını sağlayan bir sistemdir. Uydu bağlantısı, uydu üzerinden televizyon yayınları alınırken kullanılan çanak antenlere benzer bir anten ile uydu üzerinden yüksek hızlarda veri alıp gönderimini sağlar

 27. Uydu sistemleri çift yönlü ya da tek yönlü olarak ikiye ayrılır. Çift yönlü sistemler uydu donanımı aracılığı ile yüksek hızlarda hem veri göndermenize hem de veri almanıza tanır. Tek yönlü bağlantılar yine yüksek hızlarda fakat sadece veri almanıza olanak tanır.

 28. Tek yönlü bağlantılar : Tek yönlü internet erişimi sadece download yönünde çalışan bir sistemdir. Bu tip sistemde download uydu üzerinden, upload ise telefon hattından veya GPRS aracılığı ile yapılır.

 29. Çift yönlü bağlantılar: Çift yönlü uydu internet erişimi adından da anlaşılacağı gibi hem veri gönderimi hem de veri alma işlemlerini uydu üzerinden yapan uydu interneti sistemidir. Bu sistemde veri gondermek için telefon hattına veya GPRS bağlantısına ihtiyaç duyulmaz.

 30. ISDN: • Ses, görüntü ve veriyi normal telefon hatlarının üzerinden göndermek için programlanmış uluslararası bir iletişim standardıdır. • ISDN standardı telefon hatları üzerinden 64 Kbps (saniyede 64,000 bit) veri transfer hızını destekler.

 31. ISDN • ISDN, "geleceğin telefonu" olarak adlandırılır. • Türk Telekom'da kısaca "Görüntülü Telefon" olarak tanımlanmaktadır. ISDN'in en büyük faydası, evinize kadar gelen dijital bir hat sağlamasıdır.

 32. Bu hat sayesinde hem normal ses görüşmelerinizi parazitsiz yapabilirsiniz, hem de hızlı ve güvenilir ınternet erişiminde bulunabilirsiniz.

 33. ISDN • ISDN hattında normal hat gibi karşı tarafın telefon numarasını çevirir ve konuşur/nete bağlanırsınız. Bağlı kaldığınız süre için para ödersiniz

 34. ADSL : • ADSL tümüyle bir Internet teknolojisi olarak geliştirildiğinden hem ev kullanıcılarına hem de işletmelere çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

 35. 1.Yüksek Hız 2.Sürekli Bağlantı 3.Aynı Telefon Hattı Üzerinden Konuşma 4.Paylaşılmayan Özel Hat 5.Sayısal Teknoloji 6.Güvenli Internet Erişimi

 36. Mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

 37. ADSL’in Çalışma Prensipleri • ADSL telefon hattının bir ucu ADSL kullanıcısının olduğu bölgedeki Telekomünikasyon Dairesi santrallerinde adanmış bir ADSL hattı olarak Telekom sistemlerine tanıtılır.

 38. ADSL’e adayacağınız telefon hattınızın bağlı olduğu bölge santralinde ilgili ADSL cihazı altyapı yapılmış olması gerekir.

 39. xDSL ÇEŞİTLERİ • HDSL:İş merkezlerinin yada büyük firmaların HDSL High bit-rate Digital Subscriber Line, ya da HDSL, Metal kablo perleri (bakır telefon kabloları olabilir) 2.340Mbps hızlara kadar iki yönlü simetrik data transferine izin veren fiziksel katman veri iletişim standardıdır. • Bu iletişim standardı sayesinde çok daha pahalı olan T1 (1.544Mbps) ve E1 (2.408 Mbps) bağlantılarının sağladığı tüm servisler HDSL tarafından da desteklenmektedir.

 40. SDSL:Adsl’in tersine veri alma ve veri gönderme hızı eşit olan dsl çeşitidir. • SDSL, Symmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin başharflarinin kısaltmasıdır. • Halihazırdaki bakır telefon kabloları üzerinden daha fazla data transferine izin veren bir modem teknolojisidir.

 41. RADSL:İletişim kurulurken hattı olabilecek en yüksek hızda kullanmak üzere modemlerin birbirleriyle olan ADSL versiyonudur. • Kullanıcılar telefon kabloları üzerinden data transfer ederken, hat kalitesi sürekli olarak değişmektedir. • RADSL, hattaki bu değişimlere adapte olarak çalışır ve kullanıcılara ADSL mesafe limitini (3.5km) aşarak 5.5km içerisinde geniş band bağlantı olanağı sağlar.

 42. VDSL:Çok yüksek hızlar vaat eden gelişen bir teknolojidir.300 metreye kadar olan mesafelerde 51-55 Mbps arası hızlara erişme imkanı sağlamatadır.

 43. Wireless • Yeni 802.11g teknolojisi evinizde ve ofisinizde kolayca kablosuz ağ kurmanıza olanak sağalar. Onun hızı mevcut standarttan neredeyse 5 kat daha fazladır-54Mbps inanılmaz bir değerdir

 44. Sistemin genel özelliklerine gelince. Wireless sadece internet bağlantısı anlamında kullanılıyor ancak bu son derece eksik bir ifadedir. Wireless öncelikle bir ağ iletişim sistemidir. • Yani İnternetin bulunmadığı ortamlarda bilgisayarları yada cihazları birbirine bağlamak için kullanılabilir.

 45. WLAN’ı kullanabilmek için bu teknolojiyi destekleyen bir cep telefonuna ve aktif Wi-Fi şebekesini destekleyen bir alana (“hotspot” adı verilir) ihtiyacınız vardır. • Şebekenizin güvenlik ayarlarına bağlı olarak, bağlanmak için şifre girmeniz gerekebilir