Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… PowerPoint Presentation
Download Presentation
SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER…

SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER…

255 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER…

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz

 2. Kül Kedisi

 3. Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış. Annesi ölünce babası yeniden evlenmiş. Üvey annesi de ilk evliliğinden olan iki kızıyla birlikte gelip eve yerleşmiş. ÜVEY KARDEŞ 1 ÜVEY ANNE ÜVEY KARDEŞ 2

 4. Bu iki kız, yeni kız kardeşlerinden hiç hoşlanmamış. Odasında ne var ne yoksa tavan arasına fırlatıp atmışlar. Ona bir kardeş gibi davranmak şöyle dursun, bütün ev işlerini üzerine yıkmışlar. Zavallı küçük kız, üçü ile baş edemeyeceğinden Her dediklerini Yapmak zorunda kalmış.

 5. Ev işleri bittikten sonra bile kızın onlarla oturmasına izin verilmiyormuş. Akşamları, mutfakta, sönmekte olan ocağın önünde duruyormuş tek başına, ellerini küllere doğru tutup ısınmaya çalışarak. Bu yüzdenüvey kız kardeşleri ona “Külkedisi” adını takmışlar

 6. Bir gün iki kız kardeşe sarayda verilecek bir balo için davetiye gelmiş. İkisi de heyecandan deliye dönmüşler.

 7. Herkes Prens’in evlenmek istediğini biliyormuş. ‘Bakarsın ikimizden birini seçer, belli mi olur?’ diye düşünmüşler.İki kız kardeş de kendilerini mümkün olduğunca güzelleştirmek için hemen kolları sıvamışlar. Fakat maalesef bu biraz zormuş, çünkü Külkedisi’nin aksine bayağı çirkinmiş her ikisi de!

 8. Kül kedisi de baloya katılmak istemiş, ancak hem üvey annesi, hem üvey kardeşleri azarlayıp; “Sen kimsin de şatoya davetli olacaksın” demişler. Kül kedisi çaresiz, çatı katındaki odasına çekilmiş.

 9. Balo akşamı, üvey kardeşleri gittikten sonra Külkedisi ortalığı temizlerken için için ağlamaya başlamış. Bir anda bir ses duymuş; “Neyin var, neden ağlıyorsun Külkedisi?” diye…

 10. “Ben de baloya gitmek istiyordum” Gideceksin öyleyse. Külkedisi duyduğu sese doğru dönüp bakmış, şaşkınlıktan donakalmış.

 11. Ben senin peri annenim Şimdi kaybedecek zamanımız yok! Bana bir balkabağı getir hemen!” Güzel bir kadın duruyormuş yanıbaşında.

 12. Külkedisi bir balkabağı getirmiş. Peri annesi sihirli değneğiyle dokununca, balkabağı birdenbire altında bir fayton oluvermiş.

 13. Şimdi de altı tane fare getir hemen !

 14. “Bir sıçan...” Onu da arabacı yapmış.“Ve altı kertenkele...” Onları da faytonun arkasında koşacak altı uşağa çevirivermiş.

 15. Külkedisi’nin yırtık, pırtık giysileri nefesleri kesecek harika bir elbiseye dönmüşmüş. Ayaklarında bir çift camdan ayakkabı pırıl pırıl parlıyormuş. Nihayet Külkedisi’ne gelmiş sıra. Peri değneğiyle bir dokununca…

 16. “Bir şey var yalnız, Gece yarısına kadar eve dönmelisin. Saat on ikide elbisen tekrar eski giysilerine, faytonun balkabağına, atların fareye dönüşecek. Prens’in bunu görmesini istemezsin herhalde? Şimdi git, dilediğince eğlen.”

 17. O gece Külkedisi balonun yıldızı olmuş. Baloya katılan hanımlar (özellikle de iki üvey kız kardeşi) onun elbisesini çok beğenmişler ve terzisinin adını öğrenmek için ona yalvarmışlar. Beyefendilerin hepsi onunla dans etmek için birbirleriyle yarışmışlar.

 18. Prens ise götür görmez ona âşık olmuş! Ve o andan sonra hiç kimseye bu kızla dans etmek için izin verilmemiş.Saatler saatleri, dakikalar dakikaları kovalamış… Külkedisi saat tam on ikiyi vuracağı sırada evde olması gerektiğini hatırlamış.

 19. “Gitme!” diye seslenmiş Prens arkasından, ama Külkedisi bir an bile durmadan koşup oradan uzaklaşmış.

 20. Sokağa çıktığında elbisesi tekrar eski elbiselerine dönüşmüş. Geriye kala kala camdan ayakkabıların bir teki kalmış. Diğer tekini nerede kaybettiğini bilmiyormuş.

 21. O gece Külkedisi uyuyana kadar ağlamış. Hayatının bir daha asla o geceki kadar harika olamayacağını düşünüyormuş.

 22. Bu ayakkabının dün gece karşılaştığım güzel sahibini mutlaka Bulacağım ! Ama bu doğru değilmiş. Ayakkabının diğer tekini sarayın merdivenlerinde bulmuşlar. Ertesi sabah Prens ev ev dolaşıp ayakkabıyı tek tek bütün genç kızlara denetmiş.

 23. Derken Külkedisi’nin evine gelmiş. Üvey kardeşleri ayakkabıyı denemişler. Olmamış. Ayaklarına girmemiş bile.Prens çok üzgünmüş, çünkü uğramadığı sadece birkaç ev kalmış. Tam oradan ayrılacakken evin hizmetçisi dikkatini çekmiş.

 24. Hanımefendi, bir de siz deneseniz?” “O mu deneyecek? Ne münasebet!” Fakat Prens ısrar etmiş. Külkedisi’nin ne kadar güzel bir kız olduğu gözünden kaçmamış.

 25. Ayakkabının Uyması mümkün Değil, boşuna vakit kaybı Ayakkabı Külkedisi’nin ayağına tam oturmuş.

 26. Prens diz çöküp Külkedisi’ne evlenme teklif ederken iki üvey kardeşe de öfke ve kıskançlıkla olanları seyretmek kalmış. Külkedisi Prens’in teklifini kabul etmiş.

 27. Kül kedisi ve Prens görkemli şatoda sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

 28. TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI