300 likes | 399 Vues
Systém vzdělávání vzdělavatelů dospělých. Projekt ESF v Opatření 3.2 Podpora terciárního vzdělávání, výzkumu a vývoje Registrační číslo projektu: CZ.04.1.03/3.2.15.2/0213. Informace o projektu. Projekt spočívá ve vytvoření systému vzdělávání vzdělavatelů dospělých
E N D
Systém vzdělávání vzdělavatelů dospělých Projekt ESF v Opatření 3.2 Podpora terciárního vzdělávání, výzkumu a vývoje Registrační číslo projektu:CZ.04.1.03/3.2.15.2/0213
Informace o projektu • Projekt spočívá ve vytvoření systému vzdělávání vzdělavatelů dospělých • zahrnujícího tři jednosemestrové moduly • a vyškolení 3 x 20ti vzdělavatelů dospělých. • Každý z modulů je v rozsahu 40 hodin prezenční výuky a 100 hodin samostatného studia a je zakončen závěrečnou prací. • Systém zahrnuje přípravu vzdělavatelů dospělých na začlenění osob ohrožených sociální exkluzí do vzdělávacího procesu.
Cíle projektu • Zkvalitnění a rozšíření nabídky dalšího vzdělávání na vysokých školách i ostatních institucích zajištujících vzdělávání dospělé populace. • Rozvoj celoživotního učení prostřednictvím • zvyšování kvality nabídky vzdělávání • rozšiřování účasti vzdělávacích institucí a podniků na dalším a celoživotním vzdělávání. • Příprava vzdělavatelů dospělých na začlenění osob ohrožených sociální exkluzí do vzdělávacího procesu.
Konkrétní výstupy projektu Příprava tří jednosemestrových kurzů: • Úvod do problematiky vzdělávání dospělých • Distanční vzdělávání • Studijní poradenství ve vzdělávání dospělých Cílem této prezentace je popis jednotlivých kurzů včetně stručné analýzy pilotních kurzů
Úvod do problematiky vzdělávání dospělých Obsah kurzu: • Úvod do problematiky • Pedagogicko-psychologické aspekty vzdělávání dospělých • Současné trendy ve vzdělávání dospělých • Formy vzdělávání dospělých • Role pedagoga ve vzdělávání dospělých: • Způsoby a formy hodnocení ve vzdělávání dospělých
Ukončení kurzu • Zápočet za průběžné studium: • úspěšné splnění písemného úkolů v průběhu samostudia • hodnocení aktivit v e-learningovém prostředí. • Klasifikovaná závěrečná práce v rozsahu 8 – 10 stran. Práce má charakter výzkumné empirické sondy nebo projektu studijního kurzu pro dospělé.
Průběh pilotního kurzu • Do kurzu se přihlásilo 26 zájemců, aktivně jich studovalo 23 a zakončilo 22. • Na vstupní motivační dotazník který odpovědělo 22 studujících: • průměrný věk byl 47 let • 15 studujících mělo VŠ vzdělání, ostatní úplné střední odborné • studovali z profesních důvodů
Průběh pilotního kurzu • Pilotní kurz byl zahájen na vstupním semináři 1.2. 2007 a ukončen 30.5. 2007. • Prezentace závěrečných prací proběhly v červnu 2007. • Prezenční výuka byla rozdělena do 3 tutoriálů: • jednodenní vstupní tutoriál, jehož cílem bylo seznámení se s pedagogy i mezi sebou • dvoudenní tutoriál zaměřený zejména na diskusi, konzultaci problémových míst učiva a zadání témat závěrečných prací • prezentace závěrečných prací před komisí
Anketa o průběhu 2. tutoriálu • převažovala spokojenost s obsahem, organizací a průběhem tutoriálu • tutoriál měl motivační charakter • tutoriál pomohl k ujasnění studované problematiky
Dotazník o hodnocení obsahové a metodické kvality kurzu Na dotazník odpovědělo 22 studujících: • studující se často učili témata, která je zajímají a téměř vždy témata potřebná pro jejich profesi a praxi • často přemýšleli o svých nápadech a o nápadech spolužáků • diskuzi o problematice považovali za nedostatečnou – byl požadován vyšší počet hodin prezenční výuky, potřebný k lepšímu seznámení se se spolužáky • osobnost a pedagogické metody učitelů byly hodnoceny jako velmi dobré Celkově byl kurz hodnocen jako dostatečně srozumitelný
Distanční vzdělávání Obsah kurzu: • Specifika distančního vzdělávání • Studijní materiály v distančním studiu • Organizační zajištění distančního studia • Multimedia v e-learningu: multimediální technologie – historie, grafika, zvuk, animace a video, multimedia na internetu.
Ukončení kurzu • Zápočet za průběžné studium • Klasifikovaná závěrečná práce v rozsahu 10- 15 stran. • Téma: zpracování úseku učiva formou elektronického studijního materiálu v prostředí Moodle.
Průběh pilotního kurzu • Pilotní kurz byl zahájen na vstupním semináři 13.10. 2007 a ukončen 6.4. 2008 prezentací závěrečných prací. • Studium zahájilo 14 frekventantů, aktivně jich studovalo 9, 5 studium ukončilo, 2 odložili obhajoby závěrečných prací do zimního semestru. • Průměrný věk byl 36 let, 9 frekventantů jsou absolventi VŠ, 4 absolventi SŠ.
Průběh pilotního kurzu Prezenční výuka byla rozdělena do 4 tutoriálů: • Jednodenní vstupní tutoriál, jehož cílem bylo seznámení se s pedagogy i mezi sebou • Dvoudenní tutoriál zaměřený na legislativu, problematiku psaní distančních textů a úvodní přednáška z Multimédií • Dvoudenní praktický workshop zaměřený na práci s prostředím Moodle • Prezentace závěrečných prací
Hodnocení kurzu Účastníkům byl zadán: • dotazník o hodnocení obsahové a metodické kvality kurzu • dotazník o kvalitě studijních materiálů • závěrečný dotazník o průběhu kurzu Kurz byl hodnocen jako velmi dobrý z hlediska obsahu, závažnosti pro frekventanty, podpory učitele a srozumitelnosti. Z hlediska interaktivity a spolupráce s kolegy byl kurz hodnocen jako podprůměrný – studující dávali přednost osobním individuálním konzultacím a diskuzím s tutorem před využíváním diskusního prostředí. Studující doporučovali prodloužit délku studia na dva semestry a zaměřit se na řízenou přípravu elektronických studijních materiálů.
Studijní poradenství ve vzdělávání dospělých Kurz je rozdělen do dvou předmětů: Studijní poradenství • Historie, metody a formy poradenství • Poradenská péče pro osobní rozvoj • Studijní poradenství pro dospělé • Vybrané administrativní aspekty studijního poradenství • Evropská politika v poradenství
Psychologické podmínky vzdělávání sociokulturně či zdravotně znevýhodněných dospělých • Vzdělávání chronicky nemocných lidí • Vzdělávání lidí se sníženou úrovní rozumových schopností • Vzdělávání zdravotně postižených lidí • Vzdělávání sociálně a sociokulturně znevýhodněných lidí: • lidí s nízkou úrovní vzdělanosti • lidí z odlišného sociokulturního prostředí • příslušníků romské minority
Informace o kurzu • Zakončení kurzu: obhajoba závěrečné práce v rozsahu 10 – 15 stran formou projektu systému studijního poradenství dospělých na vlastní vzdělávací instituci.
Průběh pilotního kurzu • Pilotní kurz byl zahájen na vstupním semináři 14.2. 08 a ukončen 14. 6. 2008 prezentací závěrečných prací. • Do studia bylo přijato 22 zájemců, studium zahájilo 17 frekventantů, aktivně jich studovalo 14, 5 studium ukončilo, 9 odložilo obhajoby závěrečných prací do zimního semestru.
Harmonogram pilotního kurzu • 14. a 15. 2. 08 úvodní tutoriál (první den věnován úvodu do problematiky, druhý den úvodní přednášce k předmětu „Psychologické podmínky vzdělávání znevýhodněných dospělých“). • 14. 3. test z předmětu „Psychologické podmínky vzdělávání znevýhodněných dospělých“ • 30. 3. 08 odevzdání semestrální práce • 11. 4. 08 druhý tutoriál • 31. 5. 08 odevzdání závěrečné práce • 14. 6. 08 závěrečné obhajoby