Download
1 solve for y n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
1. Solve for y: PowerPoint Presentation
Download Presentation
1. Solve for y:

1. Solve for y:

84 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

1. Solve for y:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. -4x + y = -6 1. Solve for y:

  2. 2y = 2x – 6 2. Solve for y:

  3. 6x + 2y = 18 3. Solve for y:

  4. 6x – 3y = -24 4. Solve for y:

  5. 3x – 4y = -12 5. Solve for y:

  6. 1. Find the point of intersection: y = 3x-4 y = -3x+2

  7. 2. Find the point of intersection: y = 4x-1 y = -x+4

  8. 3. Find the point of intersection:

  9. 4. Find the point of intersection:

  10. 1. Writeyour system of equations: Andrew’s Gym has a $99 activation fee and costs $35 per month. Demetri’s Gym has a $75 activation fee and costs $39.99 per month.

  11. 2. Writeyour system of equations: Dimitriwent to Five Guys for lunch. He bought two hot dogs and three burgers for $14. Eric also went to Five Guys for lunch. He bought four hot dogs and seven burgers for $36.

  12. 3. Writeyour system of equations: Sheyenne went to the Rodeo. She paid a $40 admission fee and $2 per ride. Heather went to the State Fair instead. She paid a $30 admission fee and $4 per ride.

  13. 4. Writeyour system of equations: Michael went to Dunkin Donuts. He bought 6 donuts and 8 breakfast burritos. He spent $9. Mario also went to Dunkin Donuts. He bought 12 donuts and 3 breakfast burritos. He spent $8.25.

  14. Now Put it All Together… Michael went to Dunkin Donuts. He bought 6 donuts and 8 breakfast burritos. He spent $9. Mario also went to Dunkin Donuts. He bought 12 donuts and 3 breakfast burritos. He spent $8.25. How much does one donut cost? How much does one breakfast burrito cost? Steps: • Write your equations. (What do your variables stand for?) • Solve for y if you have to. • Graph. • Find the intersection. • Answer the question(s). (Cost/Quantity/Best Deal/When same cost?)

  15. 1. Graphing by HAND Put your calculator aside. Graph this equation: y = 2x + 1

  16. 2. Graphing by HAND Put your calculator aside. Graph this equation: y = 2x – 1

  17. 3. Graphing by HAND Put your calculator aside. Graph this equation: y = ½ x + 1

  18. 4. Graphing by HAND Put your calculator aside. Graph this equation: y = ½ x – 1

  19. 5. Graphing by HAND Put your calculator aside. Graph this equation: y = -½ x + 1

  20. 6. Graphing by HAND Put your calculator aside. Graph this equation: y = -½ x – 1