70 likes | 191 Vues
Discover the secrets to smart grocery shopping with our informative "How to" videos! From understanding prices, like chicken breast for just $1.49 per pound, to effectively organizing your fridge, we've got you covered. Enjoy practical tips on selecting and storing fresh produce, planning menus, and making homemade meals. Our videos are complemented by one-page tip sheets and are available on our SpendSmart.EatSmart webpage. Sign up for our blog to stay updated on the latest tips and new content, with a goal of 30 videos by summer's end.
E N D
What’s the cost per pound? 1 pound chicken breast for $1.49
Price Book Date Size Price Store
Want to keep getting tips and hear about what’s new on SpendSmart?Sign upfor the Blog
2-3 minute “How to” Videos • Will be available on DVD or for you to post. • One page tip sheet with each video. • Posted on SpendSmart.EatSmart. web page as they are completed. • Hope to complete 30 videos by the end of summer.
How to Video List to date: • How to store bananas • How to choose great bananas • How to make the most of bananas • How to choose whole grain bread • How to make a fruit smoothie • How to store bread • How to make healthy mac and cheese • How to plan a menu • How to shop for fruits and vegetables • How to shop for seasonal fruits and vegetables • How to get the best deal on fruits and vegetables • How to decide how many fruits and vegetables you need • How to organize your fridge • How to clean fruits and vegetables • How to store fruits and vegetables • How to keep a price book • How to make homemade baby food • How to make homemade salad dressing • How to make homemade granola • How to roast vegetables
Publications http://bit.ly/RbKBZz