Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Be ready to share your reflection from yesterday’s lesson . PowerPoint Presentation
Download Presentation
Be ready to share your reflection from yesterday’s lesson .

Be ready to share your reflection from yesterday’s lesson .

270 Views Download Presentation
Download Presentation

Be ready to share your reflection from yesterday’s lesson .

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Be ready to share your reflection from yesterday’s lesson.

  2. Today’s agenda: 1. CHECK WEEKLY SPIRAL REVIEW QUARTER 1/WEEK 5 2. Check homework Rodeo Handout Lesson - Word problems Group work

  3. Traffic Light L23 R23 9-25-13 Learning Goal: I will… What I already know about expressions.. PROOF OF LEARNING: guided practice Reflection 7.EE.2, 7.EE.3; 7.NS.3 Application Problems with Integers Lesson Objective: Students will be able to write an expression from a verbal situation and solve application problems .

  4. R23 9-25-13 Mathematical Practice: Make sense of problems and persevere in solving them.

  5. R23 9-25-13 How do you solve multi-step problems with rational numbers? Q Identify the question T Think about the problem I Identify important information PSolve the problem by translating the phrases into mathematical expressions. Use order of operations to simplify. S Check your solution.

  6. R23 9-25-13 Write the problem in your notes. Jill and Kelly work as consultants and get paid per project. Jill is paid a project fee of $25 plus $10 per hour. Kelly is paid a project fee of $18 plus $14 per hour. Write an expression to represent how much a company will pay to hire both consultants for a project. Q - What is the problem asking? Write the question in your own words

  7. T- Think about how to solve. Write an expression I - Identify important information. Jill: Fee + Rate per hour $25 + $10h Kelly : Fee + Rate per hour $18 + $14h

  8. Jill + Kelly = cost to hire both consultants $25 + $10h + $18 + $14h = cost $43 + $24h = cost The company will page $43 + $24h for both Jill and Kelly to work on their project. S-Does the solution make sense?

  9. Traffic Light L23 Guided Practice Each week, Joey gets paid $10 plus $2 for each chore he does. His sister Julie get paid $5 plus $3 per chore. a. Write an expression for how much their parents pay Joey and Julie each week if they do the same amount of chores. b. If Joey and Julie each do 5 chores, how much do they get paid individually? How much do their parents pay altogether? $5x + 15 Joey $20; Julie $20; Total $40

  10. Reflection: Make up your own word problem and write an algebraic expression to solve the problem. Work in groups to solve the problems on the handout. Use QTIPS to solve. Identify the question Think about what is being asked and how to solve Identify key information Write an expression to solve the problem Check your solution to be sure it makes sense.