1 / 8

Curt's Candy Bar and Family Meal Costs Explained

In this fun math scenario, we explore how much Curt spent on candy bars for himself and his two friends. With a candy bar costing $0.49 each, we calculate the total expense, which comes to $1.47 for three bars. Additionally, we look at a family meal where Mom, Dad, Curt, and Kelly each bought a hamburger and drink for $3.74. By multiplying the cost by four, we find the total cost for the family meal, which is $14.96. Join us as we break down these calculations step-by-step!

rad
Télécharger la présentation

Curt's Candy Bar and Family Meal Costs Explained

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. 75 × 3 1 80 3 240 × 2 2 5 (3×8)×10

  2. 409 × 4 3 400 4 1,600 × 1, 6 3 6

  3. 650 × 5 2 700 5 3,500 × 3, 2 5 0

  4. A candy bar costs $0.49. Curt bought 1 candy bar for himself and 1 for each of his 2 friends. How much money did Curt spend on candy bars? A candy bar costs $0.49. Curt bought 1 candy bar for himself and 1 for each of his 2 friends. How much money did Curt spend on candy bars? A candy bar costs $0.49. Curt bought 1 candy bar for himself and 1 for each of his 2 friends. How much money did Curt spend on candy bars? A candy bar costs $0.49. Curt bought 1 candy bar for himself and 1 for each of his 2 friends. How much money did Curt spend on candy bars?

  5. $0.49 × 3 A candy bar costs $0.49. Curt bought 1 candy bar for himself and 1 for each of his 2 friends. How much money did Curt spend on candy bars? 2 1 $ . 1 4 7

  6. 27 7

  7. 1 4 7 $ .

  8. $3.74 × 4 Mom, Dad, Curt, and Kelly each bought a hamburger and drinkfor $3.74. How much moneydid the family spend? 1 2 $1 4 .9 6

More Related