Download
mammografia n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Mammografia PowerPoint Presentation
Download Presentation
Mammografia

Mammografia

187 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Mammografia

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Mammografia Konkurs Dzień Babci 2011

 2. Co roku umiera na niego ponad 400 tys. kobiet na świecie. Zagrożenie zachorowaniem rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. 78% raków piersi wykrywanych jest u kobiet w wieku powyżej 50 lat. Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny! Rak piersi Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet.

 3. Mammografia Mammografia jest badaniem rentgenowskim, w którym przy wykorzystaniu minimalnej dawki promieniowania X powstaje obraz. Jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka.

 4. Czy mammografia jest bezpieczna? Zdecydowanie tak. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba lub promieniowania występującego w samolocie.

 5. Cyfrowy aparat mammograficzny: Analogowy aparat mammograficzny:

 6. Czy badanie mammograficzne jest bolesne? Badanie trwa kilka minut. Pierś pozostaje wtedy unieruchomiona płytką uciskową w celu zmniejszenia dawki promieniowania oraz uzyskania wyraźnego obrazu gruczołów piersiowych. Niektóre kobiety odczuwają ucisk płytki jako nieprzyjemny lub bolesny.

 7. Jak przygotować się do badania? Najlepiej przyjść w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Należy również zrezygnować z wszelkich ozdób i biżuterii na szyi i w uszach.

 8. Dla czego warto robić mammografię? Badanie pozwala na wykrycie wczesnego raka piersi, który nie powoduje jeszcze żadnych dolegliwości czy też objawów wskazujących na jego istnienie. Pozwala na stwierdzenie obecności zmiany o średnicy kilku milimetrów, która w większości przypadków regularnego comiesięcznego samobadania piersi lub okresowego lekarskiego badania nie zostałaby wykryta. Może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie.

 9. GDZIE MOŻNA SIĘ ZBADAĆ??? Badanie można zrobić w szpitalu, przychodni, w specjalnym ośrodku lub pracowni mammograficznej. Najlepiej zapytać o to lekarza pierwszego kontaktu. Można też zbadać się w mammobusach jeżdżących po całej Polsce. Plakaty i ulotki informują o terminie i miejscu przyjazdu takiego mammobusu.

 10. Ile kosztuje badanie mammograficzne? W Polsce badania mammograficzne wykonywane w publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej są bezpłatne - potrzebne jest jednak skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i czasem trzeba kilka tygodni czekać na jego termin. W innych placówkach badania są częściowo lub całkowicie płatne. Koszt takiego badania to około 100zł. Dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

 11. Pamiętajcie, wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

 12. Źródła informacji: ABC mammografii – mini poradnik dla kobiet www.google.pl www.zdrowie.med.pl www.resmedica.pl

 13. Dziękuję bardzo za obejrzenie prezentacji. Michał Narojczyk Zespół Szkół w Klęce