Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Laiuss PowerPoint Presentation

Laiuss

943 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Laiuss

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Laiuss Marianne Olbrei 2002

  2. Laiuss • on inimese sooleparasiit; • kinnitub iminappade abil inimese peensoole seina külge; • võib kasvada kuni 12 m pikkuseks; • toitub otse läbi kehapinna; • tal ei ole suud, seede-, vereringe- ja liikumiselundeid; ka meeleelundid on taandarenenud; • paljunemiselundid on aga hästi arenenud.

  3. Laiuss on lülilise kehaga. Pea ehk päis. Ussi peapoolses osas tekib kogu aeg uusi lülisid juurde. Munadest tulvil emakas Viimased lülid eralduvad koos küpsete munadega. ja munad.

  4. Inimese nakatumine laiussiga toimub siis, kui ta sööb toorest või mitteküllaldaselt praetud, keedetud kalaliha ja -marja. Laiussiga võivad nakatuda ka mõned imetajad loomad, kes söövad kala (koer, kass, karu, rebane). Inimene on kõige suurem laiusside levitaja. Eriti oluline on vältida inimese väljaheidete sattumist veekogudesse, sest laiussi areng jätkub, kui munad satuvad vette.

  5. 2-3 nädalaga areneb peen-sooles suguküps laiuss Laiussi munad väljaheites Lõpp-peremees -peamiselt inimene Laiussi elutsükkel Ujuv vastne Esimene vaheperemees sõudik (1,3 mm) Kala lihastes areneb piklik vastne (vageltang) Teine vaheperemees - kala (haug, ahven, luts, siig, kiisk)

  6. Need kalad ja peaaegu pooled Eesti järvedes elutsevad röövkalad on nakatunud laiusstõppe.

  7. Toores kala ja kalamari on ohtlik! Vähetöödeldud kala süües võid alla neelata ka laiussi vastse. Laiussi vastu aitab: Kala sügavkülmutamine (vähemalt kaks ööpäeva miinus 18 kraadi juures). Kala hoolikas küpsetamine (praadimine pannil kaane all või küpsetamine praeahjus).