SŁAWNI ROSJANIE - PowerPoint PPT Presentation

s awni rosjanie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
SŁAWNI ROSJANIE PowerPoint Presentation
Download Presentation
SŁAWNI ROSJANIE

play fullscreen
1 / 51
Download Presentation
SŁAWNI ROSJANIE
353 Views
turi
Download Presentation

SŁAWNI ROSJANIE

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. SŁAWNI ROSJANIE

 2. SPORTOWCY

 3. MARIA SZARAPOWA • Zdobywczyni tzw. Karierowego Złotego Szlema (zwycięstwo we wszystkich turniejach wielkoszlemowych: Australian Open, Rolland Garros, US Open, Wimbledon) • Zwyciężczyni 29 singlowych i 3 deblowych turniejów z cyklu WTA • Wielokrotna liderka rankingu WTA Tour • Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie • Na korcie zarobiła do tej pory prawie 23 mln dolarów

 4. MARIA SZARAPOWA

 5. JELENA ISINBAJEWA • Dwukrotna mistrzyni olimpijska (Ateny, Pekin) oraz brązowa medalistka IO (Londyn) • Dwukrotna mistrzyni świata (Helsinki, Oslo) oraz brązowa medalistka MŚ (Paryż) • Mistrzyni Europy (Gotebork) oraz wicemistrzyni Europy (Monachium) • Została wybrana lekkoatletką 2004 oraz 2009 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych • Siedemnastokrotnie pobijała rekord świata na stadionie, a trzynastokrotnie w hali

 6. JELENA ISINBAJEWA

 7. MAKSIM MICHAJŁOW Sukcesy indywidualne Mistrzostwo olimpijskie z Londynu oraz brązowy medal IO z Pekinu Złoty medal LŚ 2011, srebrny 2010 oraz brązowy 2008,2009 Puchar Świata 2011 Brązowy medal KMŚ 2011 Złoty medal Ligi Mistrzów 2012 oraz srebrny 2011 MVP PŚ 2011 Najlepiej punktujący i atakujący zawodnik turnieju finałowego LŚ 2010, ME 2011, LM 2011 oraz IO 2012 Najlepszy atakujący zawodnik MŚ 2010 MVP LŚ 2011 Odznaczony orderem Zasłużonego Mistrza Sportu Sukcesy drużynowe

 8. MAKSIM MICHAJŁOW

 9. POLITCY

 10. WŁODZIMIERZ LENIN • Włodzimierz Lenin, a tak naprawdę Władimir Iljicz Uljanow. Urodził się w 1870 roku w Symbirsku. Działacz polityczny, organizator rewolucji październikowej, przywódca Rosji Radzieckiej. Wielki wpływ na życie Lenina miał jego starszy brat Aleksander, który natchnął brata ideologią marksistowską, a sam za udział w zamachu na cara został stracony. W połowie lat 90. XIX wieku nawiązał kontakt z działaczami marksistowskimi i rozpoczął swą własną działalność polityczną. Od 1901 roku zaczął używać pseudonimu Lenin. W roku 1904 wspierał ruchy ewolucjonistyczne w Petersburgu. W 1917 stanął na czele puczu zbrojnego zwanego rewolucją październikową i po obaleniu cara stał się wodzem Rosji Radzieckiej. Z jego inicjatywy w roku 1922 powstał ZSRR. Przed śmiercią jako swojego następcę  namaścił Józefa Stalina. Zmarł w 1924 roku. Jego ciało zostało zmumifikowane i wystawione na widok publiczny w mauzoleum na Placu Czerwonym.

 11. WŁODZIMIERZ LENIN

 12. JÓZEF STALIN • Józef Wissarionowicz Stalin, a właściwie Iosif Dżugaszwili był żyjącym w latach 1878-1953 działaczem komunistycznym i przywódcą ZSRR. Z pochodzenia Gruzin. Niedoszły duchowny, wydalony z seminarium. Od 1898 związany był z rosyjską socjaldemokracją. W 1903 roku wstąpił do partii bolszewickiej. Pomimo początkowej nieufności w stosunku do Włodzimierza Lenina wkrótce stał się jego wiernym zwolennikiem. Był współorganizatorem rewolucji bolszewickiej i członkiem pierwszego rządu bolszewickiego- Rady Komisarzy Ludowych. Od 1919 członek Biura Politycznego partii bolszewickiej (Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego), a od 1922 jej sekretarz generalny. Przejął władzę po śmierci Lenina. Od 1943 był marszałkiem, a od 1945 generalissimusem Związku Radzieckiego.

 13. JÓZEF STALIN

 14. WŁADIMIR PUTIN • Władimir Putin urodził się w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg), tam ukończył studia prawnicze. W latach 1975–91 oficer KGB w NRD. W 1999 powołany przez B. Jelcyna na premiera, po ustąpieniu prezydenta pełnił jego obowiązki. W 2000 i 2004 wybierany na prezydenta w wyborach powszechnych. Uzyskał częściowe umorzenie zagranicznych długów Rosji, jego rządy doprowadziły do wzrostu produkcji, zmniejszenia inflacji i bezrobocia. W 2002 roku uzyskał dla Rosji status stałego członka grupy G8. Zwolennik budowy silnego państwa. Popierane przez niego partie wygrały wybory parlamentarne w 2003. Dążył do ograniczenia wpływów politycznych grupy najbogatszych obywateli. W 2008 roku został wybrany na premiera Rosji, a w 2012 roku ponownie na prezydenta

 15. WŁADIMIR PUTIN

 16. NAUKOWCY

 17. DMITRIJ MENDELEJEW • Urodził się w 1834, zmarł w 1907. Chemik rosyjski, w roku 1869 odkrył prawo okresowości pierwiastków chemicznych, które brzmi: „Właściwości pierwiastków uporządkowanych według wzrastającej liczby atomowej zmieniają się okresowo”. W latach 1859–1861 prowadził prace badawcze nad zjawiskiem podciągania kapilarnego i włoskowatości, badał zagadnienia spektroskopii na Uniwersytecie w Heidelbergu. • W 1865 obronił publicznie pracę doktorską "O połączeniach alkoholu z wodą", w której m.in. jako pierwszy wyjaśnił zjawisko kontrakcji objętości.

 18. DMITRIJ MENDELEJEW

 19. MICHAIŁ ŁOMONOSOW • Urodził się w 1711r., zmarł w 1765r. Rosyjski uczony i poeta, twórca Uniwersytetu Moskiewskiego. • Dlatego, że wyróżniał się pod względem nauki został wysłany na studia do Niemiec i tam kształcił się na Uniwersytecie w Marburgu. Po powrocie do Rosji objął stanowisko profesora chemii na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym . Zorganizował przy uczelni nowoczesne laboratorium. W 1754 zainicjował powołanie państwowego uniwersytetu w Moskwie, który później został nazwany jego imieniem. Był członkiem Petersburskiej Akademii Nauk. • W swojej pracy naukowej łączył chemię z innymi naukami ścisłymi – fizyką i matematyką. Zajmował się teorią cząsteczek, zapoczątkował nową gałąź wiedzy – chemię fizyczną. Niezależnie od Lavoisiera sformułował prawo zachowania masy, które brzmi: „Łączna masa produktów reakcji chemicznej jest równa łącznej masie substratów tej reakcji w układzie zamkniętym”. Pewna, zaniedbywalna w praktycznych obliczeniach, nieścisłość tego prawa wynika z zamiany części masy na energię (lub odwrotnie) podczas reakcji chemicznej”.

 20. MICHAIŁ ŁOMONOSOW

 21. KOSMONAUCI

 22. JURIJ GAGARIN • Ur. 1934, zginął w 1968. Rosyjski kosmonauta, pierwszy człowiek w kosmosie, Bohater Związku Radzieckiego, Lotnik Kosmonauta ZSRR. • Pod koniec lat 50. XX w. był pilotem MiG-ów. W styczniu 1960 został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy, a grupa kandydatów do pierwszego lotu w kosmos została potem zmniejszona do sześciu. 10 kwietnia 1961 Komisja Państwowa zdecydowała, że to właśnie on będzie pierwszym człowiekiem, który poleci na orbitę okołoziemską. • Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej. Ciekawostką jest jednak to, że Gagarin nie doleciał swoim statkiem kosmicznym do Ziemi, lecz katapultował się z niego, zresztą zgodnie z planem i osiągnął powierzchnię Ziemi na spadochronie. 27 marca 1968 Gagarin i jego instruktor lotniczy Władimir Sieriogin zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI 21 km od miasta Kirżacz.

 23. JURIJ GAGARIN

 24. WALENTINA TIERIESZKOWA • Ur. w 1937. Rosyjska kosmonautka, inżynier, pierwsza kobieta, która odbyła lot po orbicie okołoziemskiej.16 czerwca 1963 rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund. Lądowanie miało miejsce 19 czerwca 1963 po okrążeniu Ziemi 48 razy. Po powrocie z kosmosu została uhonorowana tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

 25. WALENTINA TIERIESZKOWA

 26. MALARZE

 27. ANDRIEJ RUBLOW • Rosyjski mnich, święty prawosławny, pisarz, twórca ikon. Urodził się ok. 1360r. Prawdopodobnie śluby zakonne złożył w Ławrze Troicko-Siergijewskiej w młodym wieku. Tam też przyjął zakonne imię Andrzej. Dekorował sobór Zwiastowania Matki Bożej na Kremlu. Wykonał freski do soboru Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu. Z tych prac zachowają się fragmenty z zachodniej części cerkwi oraz dwa rzędy ikon z ikonostasu. Za pierwsze dzieło Rublowa uznaje się freski soboru Zaśnięcia Matki Bożej na Gorodku, zachowane do dziś w niewielkich fragmentach. Zmarł prawdopodobnie 1430r.

 28. Przemienienie Ikona, przypisywana Andriejowi Rublowi z początku XV wieku, wykonana w technice temperowej na desce. Obecnie znajduje się w Soborze Zwiastowania na Kremlu w Moskwie

 29. Matka Boska Włodzimierska Ikona Andrieja Rublowa z ok. 1408 roku, obecnie znajdująca się w Muzeum Włodzimierskim we Włodzimierzu.

 30. ILIA JEFIMOWICZ RIEPIN • Rosyjski malarz, przedstawiciel realizmu. Urodził się w 1844r. W 1873r. ukończył obraz „Burłacy na Wołdze”, realistyczny portret grupy jedenastu burłaków, którym zdobył rozgłos i wczesną sławę. Jednak styl malarza bliżej przypominał starszych mistrzów Europejskich, szczególnie Rembrandta, a sam Riepin nigdy nie został impresjonistą. Przez cały czas kariery, artysta w swoich dziełach ukazywał przeciętnych ludzi, z którymi sam się identyfikował. Riepin często ukazywał wiejski folklor, zarówno ukraiński, jak i rosyjski. W późniejszym okresie twórczości, od 1878r. należał do pieriedwiżników; malował obrazy rodzajowe o tematyce z życia współczesnej Rosji, historyczne, portrety m.in. inteligencję rosyjską oraz arystokrację, łącznie z ostatnim carem Rosji, Mikołajem II Romanowem. Ceniony za mistrzowską realistyczną formę, rysunek, swobodną fakturę oraz wyczucie barwy i światła; jego obrazy charakteryzowała wielka różnorodność ujęć i nastrojów. Zmarł w 1930r.

 31. Procesja w guberni kurskiej Obraz olejny Ilji Repina, jedna z wielu jego prób ukazania Rosji.

 32. Kozacy piszą list do sułtana Obraz Ilji Riepina. Płótno artysta zaczął malować w 1880, a skończył w 1891 roku. Istnieje także druga, niedokończona wersja obrazu z 1893 roku.

 33. PISARZE

 34. FIODOR DOSTOJEWSKI • Pisarz rosyjski. Uważany za mistrza prozy psychologicznej i jednego z najważniejszych powieściopisarzy, nie tylko literatury rosyjskiej, lecz także światowej. Urodził się w 1821r. Ojciec Fiodora był ordynatorem wojskowego szpitala w biednej dzielnicy Moskwy. Jako dziecko mały Fiodor lubił przychodzić do przyszpitalnego ogrodu, gdzie wyprowadzano pacjentów. Syn ordynatora przesiadywał tam godzinami słuchając opowieści chorych i cierpiących. Uważa się, że dorastanie w takiej okolicy odbiło się w tematyce i stylu pisarstwa Fiodora W wielu wspomnieniach ojciec Dostojewskiego był pijakiem, rozpustnikiem i tyranem. Często bił i dręczył swoją rodzinę i służbę. Dostojewski zmarł w 1881r.

 35. NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁA • Biedni ludzie • Białe noce Wspomnienia z domu umarłych • Notatki z podziemia • Zbrodnia i karaIdiota • Biesy • Bracia Karamazow

 36. FIODOR DOSTOJEWSKI

 37. MICHAIŁ BUŁHAKOW • Rosyjski pisarz. Urodził się w 1891r. Kształcił się w Pierwszym Kijowskim Gimnazjum, a od 1909 roku studiował medycynę na Kijowskim Uniwersytecie. Zmarł w 1940r.

 38. NAJWAŻNIESZE DZIEŁA • Biała gwardia • Powieść teatralna • Mistrz i Małgorzata

 39. MICHAIŁ BUŁHAKOW

 40. ARTYŚCI

 41. AŁŁA PUGACZOWA • (ur. 1949 w Moskwie) – rosyjska piosenkarka, kompozytorka, aktorka, autorka tekstów, reżyser i producent muzyczny. • Ukończyła wydział dyrygentury chóralnej Szkoły Muzycznej w Moskwie oraz wydział reżyserii estradowej w Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej w Moskwie (1981). • Pugaczowa dysponuje głosem o rozpiętości ponad 3 oktaw (sopran - kontralt) i charakterystycznej barwie z chrypką. Wykształciła swoisty styl interpretacji, z pogranicza piosenki aktorskiej i rockowej, prezentowany w ramach konceptualnych widowisk estradowych: teatru piosenki.

 42. AŁŁA PUGACZOWA

 43. PIOTR CZAJKOWSKI • Był jednym z najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów. Żył on w latach 1840-1893. W latach 1866-1878 był profesorem konserwatorium w Moskwie. Odbywał liczne podróże w celach koncertowych między innymi po Europie i Ameryce Północnej. Muzyka Czajkowskiego łączy ze sobą europejskie osiągnięcia techniki kompozytorskiej i bogactwo inwencji melodycznej oraz głęboki emocjonalizm. W symoniach wiąże on klasykę formy i romantykę założenia. W operach skupia się na psychicznych konfliktach bohaterów, co powoduje przewagę elementów lirycznych.

 44. NAJWAŻNIEJSZE UWERTURY: Jezioro łabędzie Śpiąca królewna Dziadek do orzechów Romeo i Julia Burza Kaprys włoski BALETY:

 45. PIOTR CZAJKOWSKI

 46. BUŁAT OKUDŻAWA • (ur. 1924 w Moskwie, zm. 1997 w Paryżu) rosyjski poeta, prozaik , kompozytor ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych, dramaturg. W 1994 roku otrzymał rosyjską Nagrodę Bookera. • Na łożu śmierci według jednych informacji wyraził życzenie i przyjął chrzest, według innych – został ochrzczony w stanie nieświadomości przez swoją żonę, z nadaniem imienia Loann • W Polsce twórczość Okudżawy, zwłaszcza jego piosenki, cieszyły się dużą popularnością. Utwory Okudżawy tłumaczyli na język polski m.in. Witold Dąbrowski, Andrzej Drawicz, Ziemowit Fedecki, Andrzej Mandalian i Wiktor Woroszylski.

 47. BUŁAT OKUDŻAWA

 48. NIKITA MICHAŁKOW • (ur. 21 października 1945 w Moskwie) • Radziecki oraz rosyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Najwybitniejszym dziełem reżysera po upadku ZSRR są ”Spaleni słońcem”, komediodramat ukazujący losy prominentnej sowieckiej rodziny w okresie wielkiej czystki. Film został uhonorowany Oscarem w 1995, zebrał także szereg innych nagród i stał się sukcesem kasowym. Zagrał jedną z ról w filmie Krzysztofa Zanussiego ”Persona non grata”, za którą otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2005).

 49. NIKITA MICHAŁKOW