Download
warmups october 13 17 2014 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Warmups October 13-17 , 2014 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Warmups October 13-17 , 2014

Warmups October 13-17 , 2014

124 Views Download Presentation
Download Presentation

Warmups October 13-17 , 2014

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. WarmupsOctober 13-17, 2014

  2. Monday, October 13, 2014 Change these percents to decimals. 1. 56% 2. 8.25% 3. 3% Multiply—Remember your decimal rules  4. 475 x .37

  3. Tuesday, October 14, 2014 Find the unit rate of the situations below. • Jose bought a king size 4 ounce Snicker bar for $1.12. How much would that be per ounce? • Mr. Johnson drove 220 miles on 8 gallons of gas. How many miles did he get per gallon? • Coach Cain has 96 students in 4 classes. What would the average class size be (students per class)?

  4. Tuesday, October 15, 2014 Solve the proportion.

  5. Wednesday, October 16, 2014 Write a proportion and solve. • A punch recipe calls for 5 cups of orange juice. The recipe will serve 9 people. You are making punch for a party with 72 people. How many cups of orange juice will you need? • The ratio of boys and girls at the Homecoming Dance was 2 to 5. If there were 28 boys, how many girls were there?

  6. Thursday, October 17, 2014 1. Samantha earns extra money babysitting. She charges $31.25 for 5 hours and $50 for 8 hours. Is this a proportional relationship? Explain Why—show work 2. What is the cost of 2 kilograms of flour, if 3 kilograms of flour costs $4.86 and the unit price for each kilogram is the same?

  7. Friday, October 18, 2014 • Mrs. Nolen filled up her car. She spent $46.20 on 12 gallons of gas. What was the price per gallon? • A rabbit can run 35 miles per hour. A fox can run 21 miles per half hour. Which animal is faster, and by how much?