Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Samiec a Samica… Gody czy uczucia PowerPoint Presentation
Download Presentation
Samiec a Samica… Gody czy uczucia

Samiec a Samica… Gody czy uczucia

215 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Samiec a Samica… Gody czy uczucia

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Samiec a Samica… Gody czy uczucia

 2. Spis Treści: • Wstęp a) Czym jest miłość? 2. Miłość u zwierząt a) Strusie b) Pawie c) Gupiki d) Lwy 3. Miłość u ludzi 4. Zakończenie

 3. Miłość Głębokie przywiązanie do kogoś lub czegoś, umiłowanie, kochanie kogoś, czegoś; gorące, namiętne uczucie do osoby płci odmiennej; pot. także: stosunek miłosny, pożycie erotyczne.

 4. Może kilka przykładów „miłości” wśród zwierząt…?

 5. Struś Populacja strusia wynosi na świecie około 360 tyś., z czego aż 300 tyś przypada na Afrykę. Szacuje się, że ponad 80% strusi na tym kontynencie żyje obecnie w warunkach fermowych bądź w ogrodach zoologicznych, a pozostałe 20% na wolności. W odróżnieniu od innych ptaków, ze względu na swą wielkość są łatwo zauważalne, nie potrafią latać i jako jedyne ptaki mają tylko 2 palce stopy. Dzięki potężnie zbudowanym mięśniom nóg strusie są doskonałymi biegaczami. Zdarza się, że niekiedy mogą osiągnąć nawet do 70 kilometrów na godzinę. Choć nie posiadają zdolności do lotu, wywodzą się od gatunków umiejących latać.

 6. Samiec strusia Pan struś osiąga wysokość aż 3 m i ciężar 150 kg. Głowa i około ½ szyi strusia są prawie nagie, pokryte krótkimi, podobnymi do włosów zmienionymi piórami, są ciche i lubią ciszę otoczenia. Strusie samce są nieco większe od burawych samic. Posiadają duże biało-czarne pióra a na ich obrzeżach zwisają bardzo delikatne zwiewne i piękne piórka. Ze względu na swe czarne pióra samiec siedzi na jajkach nocą, a samica, która dzięki swemu kolorowi gubi się w spalonej słońcem trawie - w ciągu dnia.

 7. Samica strusia Samica posiada miękkie i sute upierzenie koloru brunatno -białego z jaśniejszymi końcami piór. Kury zaczynają się nieść po 24-tym miesiącu życia i średnio od lutego do października danego roku produkują 50 jaj. Są nieco mniejsze (ok. 2m) i lżejsze od swoich partnerów (do 120kg),natomiast swą dojrzałość płciową uzyskują po dwóch latach. Samice strusia potrafią sobie wychować mężczyznę. Po złożeniu jaj przyszłe mamy pozostawiają ogromne jaja pod opieką tatusiów.

 8. Gody strusi W warunkach naturalnych, we wrześniu (afrykańska wiosna) zaczyna się okres godowy strusi. W wyniku zwiększonego wydzielania hormonów płciowych obwódki oczu, okolice dzioba i golenie samców stają się intensywnie czerwone. Następuje wtedy podział ptaków zgodny z płcią. Swoje bajeczne zaloty rozpoczynają nawoływaniem samic, rozpoczynając tańcem na lekko ugiętych nogach z szeroko rozpostartymi skrzydłami, machając nimi raz do tyłu, raz do przodu. Podczas tego rytuału, szyja jest śmiesznie wygięta, zarzucona na grzbiet. Do swej wybranki zbliżają się z rozstawionymi skrzydłami, tupią i znów rozpoczynają taniec. Swoje prawo do terytorium struś oznajmia rykiem przypominającym do złudzenia ryk dorosłego lwa. Samice zwabione tak donośnym głosem, szybko gromadzą się na terytorium samca, tworząc swoisty harem.Spośród wielu kandydatek na żonę, struś wybiera jedną i zaczyna ją uwodzić. Taniec trwa kilka minut. Gdy samica kokieteryjnie zakryje oczy przepięknymi rzęsami, to znak, że przyjmuje zaloty

 9. Pawie Któż z nas nie zna przepięknych pawi? Powszechnie znane powiedzenie, ”dumny jak paw” w pełni odzwierciedla wizerunek ptaka. Istotnie, uważany jest za symbol dumy, a nawet za symbol pychy. Aż się wierzyć nie chce, że uroda pawi była sprawą drugorzędną, a hodowano je przede wszystkim ze względu na znakomite i delikatne mięso.

 10. Samiec Pawia Samiec ma niebiesko - zieloną głowę, a nieopierzone miejsca w okolicach oczu białawe. Na głowie znajduje się efektowny czub, który tworzą „szczoteczkowate” pióra niebiesko - zielonej barwy. Szyja, pierś i górna część grzbietu niebieskie z zielonym połyskiem. Pokrywy skrzydeł jasnoszare z poprzecznymi, czarnymi prążkami. Lotki i sterówki brązowe. Pióra nadogonowe, zakończone ”pawimi okami” są o dwie dłuższe od sterówek i tworzą wspaniały tren, który błyszczy zielenią, miedzią i purpurą. Dorosły samiec osiąga 220 cm długości, z czego 150 cm przypada na pióra nadogonowe.

 11. Samica Pawia Samica pawia ubarwienie ma skromne, nie musi posiadać tęczy kolorów jak jej partner, ponieważ samiec chcąc mieć dostęp do jaj samicy zrobi wszystko, co tylko może, by ją zadowolić. Ale to jej gra; ona ustala reguły. I ona dokonuje wyboru!

 12. Gody Pawi Tokujący samiec pyszni się pięknymi barwami i szeleści olbrzymim, barwnym, mieniącym się wachlarzem, utworzonym z długich piór nadogonowych, zakończonych charakterystycznymi, kolorowymi „oczkami”. Właśnie ten taniec ma na celu zwabienie samicy, która zauroczona i zainteresowana jego godowym tańcem dokona wyboru najpiękniejszego jej zdaniem samca!

 13. Gupiki Przy gatunku gupika można dostrzec, że samce są barwniejsze i mniejsze od samic, u Mieczyków samce posiadają tzw. miecz, który jest wydłużeniem pewnego odcinku płetwy ogonowej. Płetwy nieparzyste (grzbietowa, odbytowa i ogonowa) u ryb wielu rożnych rodzin są dłuższe i ostrzej zakończone u samców niż u samic. Często także samce są intensywniej ubarwione.

 14. Okres Godowy [TARŁO] Tarło:Ryby mogą składać ikrę w toni wodnej lub na określonym, właściwym dla gatunku podłożu. Ryby składające ikrę w toni wodnej po prostu wydalają jaja i plemniki do wody. Mogą to robić w otwartej przestrzeni wodnej lub w gąszczu roślin. Ikra przykleja się do liści roślin lub opada na podłoże. Tarło następuje w akwarium bardzo często, samiczki są gotowe do następnego już po 2-3 tygodniach. Jednak tak częste przystępowanie do tarła niekorzystnie odbija się na rozmiarach ryb Samica Gupika

 15. Zachowanie i wygląd podczas tarła Samica także może być ciemniejsza - nie ma reguły. Jeżeli samiczka jest w ciąży to jest gruba, jakby miała wybuchnąć. Poza tym chowa się po kątach, ucieka od samców. I posiada jeszcze w okolicach odbytu czarną plamkę. Ciąża gupika trwa ok. miesiąca, ale jeżeli temperatura zostanie podwyższona do ok. 280 C to poród można w ten sposób przyśpieszyć - wówczas trwa 2-3 tygodnie. Samiec Gupika

 16. Lwy Lew (Panthera leo) należy do rodziny kotowatych Felidae z rzędu ssaków mięsożernych Carnivora. Tysiące lat naturalnej selekcji sprawiły, że lwy są doskonałymi drapieżnikami.

 17. Lwy w Stadzie Lwy to zwierzęta terytorialne. Zwykle oznaczają swoje terytorium pozostawiając znaki wykrywane przez inne zwierzęta przy pomocy węchu. Lwi ryk jest bardzo silny. Można go usłyszeć z odległości 9 kilometrów. To także efektowny sposób ostrzegania innych lwów, aby nie podchodziły zbyt blisko. Lwy żyją w stadach, które liczą zwykle do 30 osobników. Stado składa się z jednej lub więcej rodzin, a każdy lew ma określone miejsce w hierarchii społecznej.

 18. Samica Lwa Ona jest tylko małą częścią układanki, którą dyktuje jej samiec. Podporządkowuje się mu. Jest słabsza, nie ma ozdobnego „szala”. Zazwyczaj jest tylko po to by urodzić i wychować dzieci. W skrajnych wypadkach samica poluje.

 19. Samiec Lwa Pan ogółu. Trzyma piecze nad wszystkimi samicami w stadzie, często prowadzi walki o nie, zdobywa pożywienie dla samic i ich dzieci, jest szybki i sprytny, ma piękną długą sierść wokół szyi by zwabić swoje partnerki.

 20. Czas na ludzi……

 21. Mężczyzna Zazwyczaj to właśnie on rządzi całym domem. W związku jest przywódcą. Podczas zalotów o kobietę nie daje po sobie poznać że na czymkolwiek mu zależy. Czeka, aż to właśnie ona zrobi ten pierwszy krok żeby wtedy mógł dojść do sedna. Nie zawsze dba o swój wygląd, uważa że to co jest na zewnątrz nie jest najważniejsze. Przy zalotach chce się pokazać jak z najlepszej strony.

 22. Kobieta Jedna z najbardziej wrażliwych istot stąpających po naszej ziemi. Zawsze piękna i uczuciowa, rozumiejąca tą drugą stronę. Nie umie się złościć, a jeśli to robi to i tak pięknie wygląda. Podczas zalotów, stara się jak może żeby plan powiódł się… i zdobycz wpadła właśnie w jej ręce. Jeśli chce, nie pozwoli sobie dmuchać w kaszę … lecz rozumie że nie może wywoływać za dużej presji na partnerze bo będzie czuł się głupi… W związku pełni funkcje mózgu.

 23. Co ich łączy? Podczas związku para jest całkowicie zaślepiona. Jedno o drugim cały czas myśli i sobie ufa. Gdy są daleko to oboje są smutni. Działa to na zasadzie przyciągających się, różniących biegunów. Często jedno drugiego nie znosi, ale taka jest prawda, że jedno bez drugiego nigdy by nie zaistniało. Dwie połowy które się uzupełniają. Dla biologów związek jest to tylko chemia i przyzwyczajenie, lecz dla pary to jest właśnie miłość.

 24. "Prawdziwa miłość... czy ona w ogóle istnieje?". Zadajesz sobie to pytanie od dłuższego czasu, czasu spędzonego w samotności. "Jeśli istnieje, to gdzie ona jest i dlaczego omija mnie szerokim łukiem?". Musisz zadać sobie inne pytanie: "co robię źle, dlaczego jestem samotny (a)", wyciągnąć z tego wnioski i przystąpić do działania. Nie ma jednej recepty i nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Niemniej, miłość rzadko przychodzi sama, nie licz, że zapuka do twoich drzwi. Wyjdź i jej poszukaj. Ona gdzieś tam na ciebie czeka.

 25. Jak to działa…? Co nas Kusi…?

 26. Kuszenie… Każdy z nas na pewno spotkał się z piękna kobietą lub mężczyzną. Zastanawialiście się kiedyś co sprawia, że on lub ona są dla was piękni i atrakcyjni? Co dzieje się z wami gdy widzicie takie osoby?

 27. Na co zwracamy uwagę u kobiet? Atrakcyjna skóra Wielkie oczy Namiętne usta Atrakcyjny biust Atrakcyjne biodra

 28. Co jest ważne… Każdy mężczyzna „szukający” partnerki rozgląda się za taką kobietą która jest najbardziej atrakcyjna… Dlaczego? Jest to pozostałość po naszych przodkach, którzy szukali najlepszej matki dla swojego potomstwa po to, by miało one zapewnione najlepsze warunki wychowania, było bezpieczne. Mimo to, że kiedyś nie było nauki ludzie zdawali sobie sprawę, że połączenie dwóch dobrych genów zapewni przetrwanie potomstwa w dalszym życiu. Tak jest do teraz, ludzie robią tak dalej lecz są tego mniej świadomi. Możemy zaobserwować to też u zwierząt, które walczą o to by właśnie JEGO potomstwo zostało przy życiu i żeby JEGO potomstwa było najwięcej.

 29. Na co zwracamy uwagę u mężczyzn? W przypadku mężczyzn jest troszkę inaczej. Kobiety nie zwracają uwagi na ich biodra, piersi itp. Dla nich ważna budowa takiego mężczyzny to też pozostałość po przodkach. Kobiety chcą się czuć bezpiecznie przy swoim partnerze, to właśnie on ma je bronić przed niebezpieczeństwami. To on ma zapewnić im i ich potomstwu pokarm. Czasy się zmieniają i kobiety wymagają coraz więcej.

 30. Autorzy Edyta Zygmaniak Krzysztof Aleksandrowicz Dariusz Kumaszka Marcin Knoblauch Ryszard Smogur Milena Pietruszewska Pod nadzorem Pani Katarzyny Staniszewskiej