Download
be engel n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BEŞ ENGEL PowerPoint Presentation

BEŞ ENGEL

290 Views Download Presentation
Download Presentation

BEŞ ENGEL

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. BEŞ ENGEL • BENLİK BİLİNCİ • MÜKEMMELLİYETÇİLİK • AKIL • İNANÇ • ŞÖHRET OYUNU

  2. BENLİK BİLİNCİ TÜM YAŞAM BÜTÜNE AİTTİR. EĞER TEK BAŞINA YAŞAMAYA ÇALIŞIYORSAN YANLIŞ YOLDASIN . TIPKI AĞACIN ÜZERİNDEKİ BİR YAPRAĞIN TEK BAŞINA YAŞAMAYA ÇALIŞMASI GİBİ… SADECE BU KADAR DEĞİL , AYNI ZAMANDA AĞAÇ TA KAVGA EDİYOR , DİĞER YAPRAKLARLA KAVGA EDİYOR VE KÖKLERLE KAVGA EDİYOR , HEPSİNİN KENDİNLE DÜŞMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. BİZLER SADECE YÜCE BİR AĞAÇ ÜZERİNDEKİ YAPRAKLARIZ.

  3. 2) MÜKEMMELLİYETÇİLİK MÜKEMMELLİĞİ DÜŞÜNENLER ASLA MÜKEMMEL OLAMAZLAR. ASLA BÜTÜN OLAMAZLAR. AKSİNE NE KADAR MÜKEMMELLİĞİ DÜŞÜNÜRSE O KADAR NEVROTİK OLURLAR. ONLARIN İDAELLERİ VARDIR SÜREKLİ KIYASLARLAR VE SÜREKLİ YARGILARLAR. EGO BİLİNCİ ORADA OLDUĞU MÜDDETÇE MÜKEMMELLİYETÇİLİK GERÇEKLEŞMEYECEKTİR.

  4. 3) AKIL GERÇEKTE YAŞAYAN İNSAN ANINI YAŞAYAN İNSANDIR. GEÇMİŞTE YAŞAMAZ , GELECEK İÇİN YAŞAMAZ. SADECE İÇİNDE BULUNDUĞU O ANDADIR. İNSANLAR “BİLİNMEYEN” YÜZÜNDEN KENDİLERİNİ GÜVENSİZ HİSSEDERLER. HAŞIR-NEŞİR OLDUKLARININ ÖTESİNE GİTMEK İSTEMEZLER. O YÜZDEN ZEKANIN YERİNE GEÇİCEK SAHTE , PLASTİK BİR KAVRAM ÜRETMİŞLERDİR. BUNA DA AKIL DERLER. AKIL SADECE ZİHİNSEL BİR OYUNDUR. YARATICI OLAMAZ. ZEKA İSE GERÇEKTİR VE TAMAMEN FARKLIDIR. UZMAN OLANANIN , BİLGİLİ OLANIN , ENTELEKTÜEL OLANIN KENDİNE AİT BİR KAVRAYIŞI YOKTUR O ÖDÜNÇ BİLGİYE , GELENEĞE VE KANIKSAMALARA BAĞLIDIR. KAFASINDA KÜTÜPHANELER TAŞIR. BU ÇOK AĞIR BİR YÜKTÜR AMA KENDİNE AİT BİR GÖRÜŞÜ YOKTUR.

  5. 4) İNANÇ YARATICI OLAMADIĞINA DAİR BÜTÜN İNANÇLARI BIRAK. BAŞARAMAM DÜŞÜNCESİNE AİT BÜTÜN İNANÇLARI BIRAK. GÜZELİM-ÇİRKİNİM ŞİŞMANIM-ZAYIFIM , İYİYİM-KÖTÜYÜM , MUTLUYUM-MUTSUZUM , UZUNUM-KISAYIM , GÜÇLÜYÜM-GÜÇSÜZÜM DÜŞÜNCESİNE AİT BÜTÜN İNANÇLARI BIRAK. HER İNSAN BU DÜNYA’YA TAMAMLAYACAĞI BİR İŞ , VERECEĞİ BİR MESAJ , TATMİN EDECEĞİ BİR NOKTA VARDIR. TESADEÜF ESERİ BURADA DEĞİLSİN. BURADA OLMANIN BİR ANLAMI VAR. VAROLMANIN ARKASINDA BİR AMAÇ VAR. “BÜTÜN” SENİN ARACILIĞINLA BİRŞEYLER YAPMAYI ARZULUYOR.

  6. 5) ŞÖHRET OYUNU TOPLUM DÜZENİMİZİN ÖĞRETİSİ , EĞER TANINMIYORSAK BİR HİÇ OLDUĞUMUZ VE DEĞERSİZ OLDUĞUMUZ ÜZERİNE KURULUDUR. İŞ ÖNEMLİ DEĞİL AMA TANINMAK ÖNEMLİ. ASLEN İŞ ÖNEMLİ OLMALI , TANINMAK DEĞİL. İŞİ HERŞEYDEN BAĞIMSIZ OLARAK SEVMELİSİN. TANINMA ARZUSU ANCAK İŞİNİ SEVMİYORSAN BİR ANLAM KAZANIR. KENDİ BİREYSELLİĞİNİN FARKINDA OLAN HER İNSAN KENDİ SEVGİSİYLE VE KENDİ İŞİYLE YAŞAR. BAŞKALARININ NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ UMURSAMAZ. DOĞRU İNSANLAR BU DÜNYA DA AZINLIKLTA, DÜNYA TUZAĞA DÜŞMÜŞ OLARAK YAŞAYAN YANLIŞ İNSANLARLA DOLU.