Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Brown Sugar PowerPoint Presentation
Download Presentation
Brown Sugar

Brown Sugar

151 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Brown Sugar

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Calculate the Unit price & choose the best value.Green Beans- Del Monte: 14.5 oz. for $1.75 Store brand: 14.5 oz. for $1.45same ounces…….different priceWhich price is the lowest?

  2. Brown Sugar • C & H: 16 oz. for $1.25 • Store brand: 16 oz. for $.84 • Same ounces different price… • NO MATH NEEDED!

  3. Fruit Loops cereal • Kellogg’s: 12.2 oz. for $4.58 4.58/12.2=.375 • Kellogg’s: 17 oz. for $5.49 5.49/17=.322 • Store brand: 28 oz. for $4.49 4.49/28=.16 • Which is the best value?

  4. Bagged coffee • Starbucks: 12 oz. for $11.19 11.19/12=.932 • Dunkin: 12 oz. for $10.39 10.39/12=.865 • Store brand: 26 oz. for $7.99 7.99/26=.307 • Don Francisco: 12 oz. for $6.25 6.25/12=.520 • Folgers coffee pods: 3.95 oz. for $5.79 5.79/3.95=1.465 • Which is the best value?

  5. Soda • Pepsi: 2 LT for $1.99 • 1L=33.81 oz. 67.62=2L 1.99/67.72=.029 per oz. • Pepsi: 8 pk. Of 12 oz. sodas for $4.59 8*12oz. = 96 oz. 4.59/96= .0478 per oz. • Mtn. Dew : 18 pk. Of 12 oz. cans for $6.99 18*12= 216 oz. 6.99/216= .268 per oz. • Store brand: 12-12 oz. sodas for $3.19 12*12 = 144 oz. 3.19/144 = .022 per oz.

  6. Soup • Progresso: 19 oz. for $2.99 2.99/19 = .157 • Campbell’s: 18.8 oz. for $2.99 2.99/18.8 = .159 • Eat Right: 18.8 oz. for $2.79 2.79/18.8= .148

  7. Chicken Soup • Campbell’s: 10.75oz. for $1.00 1.00/10.75= • Store brand: 10.5oz. For $.85 .85/10.5 = .080

  8. Instant Lunch Soup • Maruchan: 1- 2.25oz. For $.65 .65/2.25 = .288 • Maruchan: 6-2.25 oz. for $3.49 6*2.25=13.5 3.49/13.5=.258