Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Homework Jan. 31 – Feb 4 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Homework Jan. 31 – Feb 4

Homework Jan. 31 – Feb 4

144 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Homework Jan. 31 – Feb 4

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Homework Jan. 31 – Feb 4 Monday: page 200 #4-18 even Tuesday: page 201 #23-30 ALL Wednesday: page 206 #3-14 ALL Thursday: page 209 ALL 5.1-5.3 QUIZ on FRIDAY

  2. Problems of the Day #23-1 January 31, 2011 Before George left on a long trip, he filled his gas tank completely full. In the first 4.5 hours, he drove 283.2 miles. He stopped and filled his tank completely full again. The gasoline was $2.47 per gallon, and cost George a total of $32.05. Which of the following methods will give George the best estimate of how many miles per gallon of gasoline his car got on the trip? Find unit rates for the given ratios: 270 miles in 6 hours 105 words in 35 minutes What numbers do we need to use to find our answer?

  3. What is the picture telling you? ÷ 2 ÷ 2 ÷ 5 ÷ 5

  4. What is the picture telling you? ÷ 6 ÷ 6 ÷ 4 ÷ 4

  5. Get with ONE partner. Copy and complete the chart. Be ready to share your answers when we review as a class. Partner Practice

  6. Homework Jan. 31 – Feb 4 Monday: page 200 #4-18 even Tuesday: page 201 #23-30 ALL Wednesday: page 206 #3-14 ALL Thursday: page 209 ALL 5.1-5.3 QUIZ on FRIDAY

  7. Problems of the Day Find the unit rate for the given ratio: Simplify the given ratio #23-2 February 1, 2011 3) Bailey is doing her weekly chores, which include ironing. She counts 15 shirts in the basket of clean laundry that need to be ironed. She irons the first 3 shirts in 15 minutes. If she continues at the same rate, how long would it take her to do all the ironing in the basket? 1) 70 peppers in 3 minutes 2) 3:9 A) 45 minutes B) 1 hour, 15 minutes C) 2 hours, 30 minutes D) 3 hours

  8. PLEASE SIT IN GROUPS OF FOUR SO YOU CAN WORK TOGETHER TO SOLVE THE PROBLEMS IN TODAY’S LESSON

  9. What is the UNIT rate?

  10. What is the UNIT? What is the UNIT rate?

  11. What is the UNIT? What is the UNIT rate?

  12. Homework Jan. 31 – Feb 4 Monday: page 200 #4-18 even Tuesday: page 201 #23-30 ALL Wednesday: page 206 #3-14 ALL Thursday: page 209 ALL 5.1-5.3 QUIZ on FRIDAY

  13. Problems of the Day Simplify the given ratio 1) 8 : 18 2) Complete the equivalent ratios #23-3 February 2, 2011 3) Shawn and Missy spent the day hiking a 13-mile trail at Blue Springs State Park. Before lunch, they hiked for 3 hours at an average speed of 2.5 miles per hour. After lunch, they continued to hike at the same rate until they reached the end of the trail. How long did Shawn and Missy hike after lunch?

  14. HOMEWORK REVIEW Find the UNIT RATE 20 ? Homeroom A

  15. HOMEWORK REVIEW Guess, Check, Revise for Homeroom B

  16. HOMEWORK REVIEW Guess, Check, Revise for Homeroom B

  17. Homework Jan. 31 – Feb 4 Monday: page 200 #4-18 even Tuesday: page 201 #23-30 ALL Wednesday: page 206 #3-14 ALL Thursday: page 209 ALL 5.1-5.3 QUIZ on FRIDAY

  18. Problems of the Day Find the unit rate for the given ratio: Simplify the given ratio #23-4 February 3, 2011 3) Fred’s neighbors pay him $2.50 each day that he walks their dogs after school. Fred is saving up to buy a new pair of baseball cleats, which will cost $35. So far, Fred has saved $7.50. How many more times will Fred need to walk his neighbors dogs to earn enough for the cleats? 1) 30 rolls of paper towels for $48.30 2) 6 to 16

  19. ANOTHER WAY TO SOLVE THAT PROBLEM IS

  20. ANOTHER WAY TO SOLVE THAT PROBLEM IS ANOTHER WAY TO SOLVE THAT PROBLEM IS

  21. I NEED TO FIND METERS/SEC (unit rate) BEFORE I CAN SOLVE THIS PROBLEM ANOTHER WAY TO SOLVE THAT PROBLEM

  22. Wrap Up! Find the UNIT COST (cost for ONE bottle OR