110 likes | 217 Vues
Mrs. Barrett is preparing for the Valentine's Day party for two 3rd-grade classes, each with 22 students. She needs to determine how many packages of paper plates to buy, knowing that each package contains 8 plates and costs $4.99. The problem requires understanding the total number of students, calculating the needed plates, and the corresponding packages to purchase. Students will discuss strategies, problem representations, and evaluate their methods, ensuring a reasonable solution is found and understood.
E N D
Problem Solving 3.14B
Party Time Mrs. Barrett is purchasing paper plates and paper napkins for the 3rd grade Valentines Day party. There are eight paper plates in each package and each package costs $4.99 each. How many packages of paper plates does Mrs. Barrett need to purchase for two 3rd grade classes with 22 students in each class? Explain your process.
Understand the Problem • What do you understand about the problem? • Discuss with a partner • How can you restate the problem? • What information do you have? • What information do you need? • How can you represent the problem by drawing a picture?
Party Time Mrs. Barrett is purchasing paper plates and paper napkins for the 3rd grade Valentines Day party. There are eight paper plates in each package and each package costs $4.99 each. How many packages of paper plates does Mrs. Barrett need to purchase for two 3rd grade classes with 22 students in each class? Explain your process.
Strategy • How might you solve this problem? • What materials might you use to solve this problem? • Select a strategy: • Simplify the problem • Draw a picture or diagram • Look for a pattern • Write a number sentence • Guess and check • Make a model • Act out the problem • Make an organized list or table • Work backwards
Party Time • Mrs. Barrett is purchasing paper plates and paper napkins for the 3rd grade Valentines Day party. There are eight paper plates in each package and each package costs $4.99 each. How many packages of paper plates does Mrs. Barrett need to purchase for two 3rd grade classes with 22 students in each class? Explain your process
Solve It • Can you explain what you did and why you did what you did? • What other strategy might you use? • Is the plan leading you to a reasonable solution? • How do you know?
Party Time Mrs. Barrett is purchasing paper plates and paper napkins for the 3rd grade Valentines Day party. There are eight paper plates in each package and each package costs $4.99 each. How many packages of paper plates does Mrs. Barrett need to purchase for two 3rd grade classes with 22 students in each class? Explain your process
Communicate • Is the answer reasonable? • How do you know? • Could you solve the problem another way? • Describe the method. • Is there a more efficient way to solve it? (easier) • Why is this method easier than the one previously chosen? • Could you write another problem that is similar? • Why is this more challenging than the original?