Download
in halk cumhuriyeti n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Çin Halk Cumhuriyeti PowerPoint Presentation
Download Presentation
Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti

765 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Çin Halk Cumhuriyeti

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Çin Halk Cumhuriyeti Başkenti: PekinYüzölçümü: 9.572.900 km2Nüfusu: 1.149.667.000Resmi dili: Çince Dini: Konfüçyonist, Budist, Taoist, İslamiyetPara birimi: Yuan ÇİNİN DÜNYA ÜZERİNDE Kİ YERİ

 2. Demografik Özellikleri • Çin nüfusunun %92'sini Han ulusu olarak bilinen etnik Çinliler oluşturur. Bunun dışında hükümet tarafından tanınan 55 etnik grup vardır. Bu 55 etnik gruptan bazılarının Çince'den tamamen farklı olan kendi lisan, kültür ve inançları bulunmaktadır.

 3. İklim Özellikleri • Çinin güney kesimlerinde Muson iklimi hakimken kuzeybatı kesimlerinde ise sertkarasal iklim yaşanmaktadır . MUSON İKLİMİ

 4. Fiziki Yapısı • Çin, fiziki yapı itibariyle genellikle doğu, batı olmak üzere iki bölüme ayrılır. Güneybatı ve kuzeybatı iki farklı yapıya sahiptir. Güneybatı Hindistan ve Bagnladeş ile olan sınırlarını, dünyanın en yüksek tepesine sahip olan Himalaya Sıradağları teşkil eder. Himalayaların kuzeyinde yer alan 1 milyon km2 yüzölçüme ve ortalama 3900 m yüksekliğine sahip olan Tibet Yaylası, kuzeyden AstinTagh ve Nam Şam sıradağlarıyla çevrilidir.

 5. HİMALEYALAR

 6. HİMALEYALAR

 7. HİMALEYALAR

 8. Madenler • Madenler bakımından pek fazla zengin olduğu söylenemez. Mevcut zengin maden yataklarının pek çoğu ulaşım ve teknik imkansızlıklar sebebiyle işletilememektedir. Ülkenin özellikle kuzey ve orta kısımları demir üretiminde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. DEMİRİN HAMMADESİ

 9. Ekonomi • Tarım: Ekonomisi esas itbariyle tarıma dayalı olan ülkede, komünizm idarelerinin her yerde uyguladığı gibi, arazi, tarım araçları, fabrika, işletmeler tamamen devlete aittir. Yetişen önemli tarım ürünlerinden pirinç, mısır, arpa, darı, soya fasulyesi, susam, fıstık, ceviz, şekerkamışı, tütün başta gelmektedir.Ormancılık: Orman ürünleri oldukça fazla olup, bu hususta dünyanın önde gelen ülkelerindendirHayvancılık: Kuzey ve kuzeybatıdaki step bölgelerde daha yaygındır. Küçük ve büyükbaş hayvanlardan, at, deve, eşek en çok yetiştirilen hayvanlardandır. Çin denizlerinde 1500’den fazla balık çeşidi bulunur. Senede ortalama 8.5 milyon ton civarındaki balık, ülke hakının en önemli protein kaynağıdır.Teknoloji: Halkının refah seviyesi, son derece düşük olmasına rağmen, yapılan yatırımlar, nükleer bomba, sun’i peyk, bilgisayar, askeri araç ve gereç imali yönünde yapılmaktadır.

 10. Turizim • Çin Seddi: Uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi, Çin´in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. 

 11. ÇİN SEDDİ

 12. Yasak Şehir: Çin´in başkenti Beijing´de bulunan Yasak Şehir, dünyanın en büyük ve en iyi korunmuş antik ahşap mimari kompleksidir. 

 13. Cennet – Gök Tapınağı: Gök Tapınağı, Çin’in en iyi korunan ve tanrıya ibadet törenlerinin yapıldığı en büyük yapı topluluğudur.