Download
unit 3 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Unit 3 PowerPoint Presentation

Unit 3

76 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Unit 3

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Unit 3 How much is it?

  2. 1) Snapshot: p.16

  3. 2A) Listening • CD 1: 3 – 2 • Close your books • Answer the questions below

  4. 1. What are Steve and Maria doing?2. What does Steve want to get for Maria?3. How much is it?4. Why does Steve want to get it for Maria?

  5. 5. What else do they buy?6. Who pays for it?

  6. Oral practice: p.16 • Pair work • Practice the conversation

  7. 3B) Oral practice • Pair work • Practice the conversation below

  8. M: Steve, come and look at this necktie. What do you think?S: It’s a nice tie, but look at the price - $25M: Oh, that’s not bad. And I want you to have it. Let me get it for you.S: Ok. Sure

  9. 3A) Grammar: p.17

  10. 3A) Grammar: p.17

  11. 3A) Exercise: p.17 • Complete these conversations

  12. 3A) Exercise answers: p.17 • ones / these / ones/ those • that / is / one / one / this / one

  13. 3A) Oral practice: p.17 • Pair work • Practice the conversation

  14. 3B) Exercise : p.17 • Add prices to the items • Use the useful expressions to response “That’s cheap.”

  15. 3B) Oral practice: p.17 • Pair work • Practice the conversation on p.17

  16. 4) Listening • CD 1: 3 – 4 • Listen to Tim and Sandra shopping. • Complete the chart

  17. 4) Answers: p.18 • $165 No They’re too expensive. 2. $9.95 Yes The price is reasonable.

  18. 3. $16 No They’re too big. 4. $49.99 Yes The price isn’t bad.

  19. 5A) Role play: p.18 • Put 3 items “for sale” on your table • Take out 3 pieces of paper • Write prices on each paper

  20. Label the items • SA: go around the class • Use the conversation on p.17, 18 and useful expressions to buy these items

  21. 6A) Pronunciation: p.18 • Listen and practice • Notice that the important words n the sentence have more stress

  22. 7) Interchange 3Flea market • Pair work • Practice the conversation

  23. 7) Interchange 3Flea market • SA: Write your “asking price” for each item • SB: go around the class to buy 3 things you want to buy • Get the best price for each one • Use the example

  24. Task • Characters: 3 family members and a clerk • You would like to get some presents for your parents for a holiday

  25. Decide what to buy • Bargain to get a good price • Develop a conversation • Class performance

  26. 8A) Word power: p.19 • What are these things made of? • Identify each one • Use the words from the list

  27. 8A) Answers: p.19

  28. 8C) Class activity: p.19 • SA: go around the class • Ask 3 classmates the questions below • Take notes

  29. SA: Juan, your bag is pretty. What is your bag made of?Juan: It’s made of leather.SA: Your socks are nice. What are your socks made of?Juan: They’re made of wool.

  30. 3C) Discussion • Tell your group member • Which materials you found SA: Juan has a leather bag and wool socks.

  31. 9A) Listening • Put away your books • Listen and answer the questions below

  32. 1. Why does Sue like the wool jackets?2. Why does Anne like the leather jackets?3. How much is the leather jackets?4. Why won’t Anne get the leather?

  33. 9B) listening • What does Anne buy? • What does Sue think of it?

  34. 10) Grammar Focus: p.20

  35. Preferences A: Which one do you prefer? B: I prefer the leatherone.

  36. Oral Practice A: Which one do you like better / more? B: I like the leather one better / more.

  37. comparisons A: That one is cheaper than the wool one. B: This one is nicer than the …

  38. 10A) Exercise: p.20 • Complete these conversations

  39. 10A) Answers: p.20 • Prettier / more expensive than • Larger than / bigger • Better / more stylish than

  40. 10A) Oral practice: p.20 • Pair work • Practice the conversations with your partner

  41. 10B) Oral practice: p.20 • SA: go around the class • Practice the conversations with 3 partners • Use the pictures in A

  42. 10B) Oral practice: p.20 • Pair work • Compare the things in Part A • Give your own opinions • Use the useful expressions

  43. Task • You are shopping with your friends. • Use the conversation on p.19 to help you out • Create your own conversation

  44. 11) Writing: p.20 • Group work • Take out a piece of paper • Comparing prices • Make sentences as many as you can

  45. 5 minutes

  46. 12) Reading: p.21 • Homework