120 likes | 254 Vues
Mr. DiEmidio and his family, along with his favorite student, embarked on a road trip to the Outer Banks to see the world’s largest hammock. They traveled a total of 313 miles, with gas costing $2.55 per gallon and using 13 gallons. Food expenses totaled $45.84, and they incurred $16 in tolls. This problem explores the total cost of gas, food, and tolls, as well as the total cost per mile. Steps for solving include calculating costs and providing thorough explanations for each step performed.
E N D
Road TripWord Problem Study • Mr. DiEmidio took his family and his favorite student on a road trip to the Outer Banks in North Carolina to see the world’s largest hammock. The price of gas was $2.55 per gallon, and he used 13 gallons of gas. The cost of food for everyone on the trip was $45.84. Tolls cost $16.00. (One bridge/tunnel was 21miles long and was expensive to cross.) The trip was a total of 313 miles. • What was the total cost of gas for the trip? • What was the total cost of gas, food, and tolls? • What was the total cost per mile for this trip? (Remember you are working with money.)
Tips for Solving Open-Ended Problems • Make 2 columns • Put “work” on the left • Put “explanation” on the right work explanation
Solving Tips • Show and numbereach step of the work • Even/especially if the work was done in the student’s head or calculator.
Explanation Tips • Make sure toEXPLAINyour work - notDESCRIBEit • Description: “I multiplied $2.55 and 13 and got $33.15” • Explanation “I multiplied the price of gas per gallon and the number of gallons to get the price for the gas used.”
Explanation Tips • Make sure ALL steps are explained in words. • Make sure not to use only numbers in your explanations – this will make it more difficult to describe your work.
Explanation Tips • Use “magic words” in your explanation. • These are words that help you to ‘explain’ your work rather than ‘describe’ it.
What are the Magic Words? • To find • To get • To figure out • To show • Because • Since • Therefore…….
Explanation Tips Make sure NOT to use the words “to find THE ANSWER” The words “the answer” do not explain what the answer represents.
The Explanation 1) I multiplied the price of gas and the number of gallons TO GET the total cost of gas. 2) I added the cost of gas, food and tolls together TO FIND the total cost of the trip. 3) I divided the total cost of the trip by the number of miles and I FOUND the cost per mile. 4) SINCE I had many decimal places, I rounded to the hundredth BECAUSE I wanted money.
Work 1) $2.55 X 13 gal = $33.15 2) $33.15 + $45.84 + $16.00 = $94.99 3) $94.99 313mi $0.3034824281… 4) $0.30 per mile Explanation 1) I multiplied the price of gas and the number of gallons TO GET the total cost of gas. 2) I added the cost of gas, food and tolls together TO FIND the total cost of the trip. 3) I divided the total cost of the trip by the number of miles and I FOUND the cost per mile. 4) SINCE I had many decimal places, I rounded to the hundredth BECAUSE I was working with money. The Final Product