1 / 19

Zwyczaje żywieniowe w Polsce i w wybranych krajach europejskich

Zwyczaje żywieniowe w Polsce i w wybranych krajach europejskich. Zwyczaje żywienia w Polsce i w różnych krajach europejskich.

karah
Télécharger la présentation

Zwyczaje żywieniowe w Polsce i w wybranych krajach europejskich

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. Zwyczaje żywieniowe w Polsce i w wybranych krajach europejskich

 2. Zwyczaje żywienia w Polsce i w różnych krajach europejskich Patriotyzm kulinarny Polaków jest ogromny. Bez większej przesady można się pokusić o stwierdzenie, że rodzima kultura kulinarna traktowana jest jako część narodowej tożsamości. Na próbę o wskazanie rodzaju potraw, które najbardziej odpowiadają ich gustowi (wg raportu Knorra), 41% respondentów bez wahania wskazało na potrawy według przepisów kuchni polskiej. Równie zdecydowanych w wyborze potraw innych kuchni świata było tylko 4%. Nie oznacza to jednak, że Polacy są z góry uprzedzeni do wszelkich nowości. Jedną z najczęściej wymienianych zalet atrakcyjnego jedzenia jest jego różnorodność, a to w naturalny sposób otwiera możliwości wprowadzania do codziennego menu nowych potraw, w tym także inspirowanych kuchniami świata. W Polakach tkwi naturalna ciekawość nowych smaków, nowych rozwiązań kulinarnych i nowych dań. Ciekawość kulinarna jest znacznie silniejsza w ludziach młodych, nie obarczonych obowiązkami rodzinnymi i rutyną codziennych domowych obiadów z dwóch dań. Bardziej otwarte na nowości są też kobiety i osoby z wykształceniem powyżej średniego. Co jest podstawą polskiego posiłku? Oczywiście mięso.

 3. Polacy są zdecydowanie mięsożerni, a wydawałoby się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w pewnych środowiskach, wegetarianizm w świetle danych statystycznych dotyczących wszystkich mieszkańców kraju, wypada bardzo blado. Zaledwie 1% pytanych to wegetarianie, natomiast 95% deklaruje, że możliwości zostania wegetarianinem nawet nie bierze pod uwagę. Dania mięsne można przyrządzać na rozmaite sposoby, ale zdecydowanie najbardziej Polacy lubią mięso panierowane i smażone. Nic więc dziwnego, że kotlet, czy to schabowy, czy mielony, czy też pierś kurczaka byle panierowana i smażona, ma w polskim jadłospisie pozycję nie do podważenia.

 4. Polskie Śniadanie • Polskie śniadanie to najczęściej kanapki z wędliną z serem, jajecznica albo płatki z mlekiem. Do tego pijemy kawę, herbatę albo sok. Pomijanie śniadania to jeden z najczęstszych błędów żywieniowych. • Faktem jest, że rano zazwyczaj nie odczuwamy głodu. Jednakże zadowolenie się jedynie kubkiem kawy prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej w ciągu całego dnia. Jeśli jesteśmy na diecie to tym bardziej nie powinnyśmy zapominać o śniadaniu.

 5. Francuskie Śniadanie • Śniadanie (petit déjeuner) - składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta (rogalika) z dżemem, miodem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by móc w nich zamaczać bagietkę. Coraz częściej podczas śniadania pije się także sok pomarańczowy.

 6. Włoskie Śniadanie • We Włoszech śniadanie nie jest tak ważne jak w Polsce. Często Włosi piją tylko kawę, cappuccino lub mleko. Jedzą słodkie ciasta, ciasteczka, rzadziej coś słonego.

 7. Brytyjskie Śniadanie • Typowe angielskie śniadanie może się składać ze szklanki soku, płatków kukurydzianych z mlekiem lub owsianki na mleku, grillowanych potraw np. grillowane pomidory, jaj sadzonych, białej fasoli ugotowanej i zapieczonej w sosie pomidorowym, świeżego chleba, świeżo przygotowanych tostów, masła, dżemu, mocnej herbaty z mlekiem i cukrem lub kawy z mlekiem. Czasem też można podać wędzonego łososia lub dorsza zamiast jaj z bekonem.

 8. Niemieckie Śniadanie • Śniadanie w Niemczech jada się między 6.00 i 9.00. Wiele lokali wyspecjalizowało się w menu śniadaniowym, podawanym często do godz. 14.00. Typowe, niemieckie śniadanie składa się z chleba lub bułeczek, kiełbasy, sera, dżemu lub miodu i musli. Do tego pije się kawę lub herbatę. W Niemczech na śniadanie je się najczęściej ciemny chleb lub bułki. Do tego ser i szynkę, różne rodzaje kiełbasy, dżem i miód. W niedziele są jajka. Kto się chce zdrowo odżywiać je musli, jogurt, twaróg i owoce.

 9. Polski Obiad • Tradycyjnie składa się z dwóch dań - w Polsce zwykle z zupy oraz dania głównego. W porównaniu z innymi częściami Europy, rozwinęła się bardzo bogata tradycja zup - wysoce zróżnicowanych pod względem regionu czy sezonu. Drugie danie w środowiskach wiejskich było przygotowywane głównie na bazie mąki i od XVII wieku - ziemniaków. Na talerzach bogatszych grup społecznych dominowały potrawy mięsne.

 10. Francuski Obiad • Obiad (déjeuner) - spożywany między południem a godziną 14. Jest posiłkiem obfitym, kilkudaniowym: najpierw podawane są przystawki (entrée), potem danie główne, sery, deser i kawa. W przeciwieństwie do polskich zwyczajów, we Francji zupy nie stanowią nieodłącznego elementu obiadu i nie spożywa się ich zbyt często.

 11. Włoski Obiad • Zwykle we Włoszech jest przerwa podczas pracy, więc jest możliwość zjedzenia ok. 13, typowego włoskiego obiadu (pranzo). Włosi często jedzą dwa dania. Pierwsze danie to zawsze makaron gotowany na wiele sposobów. Na drugie danie podaje się mięso lub rybę z ziemniakami lub warzywami.

 12. Brytyjski Obiad • W południe jada się lunch - lekki posiłek zastępujący polski obiad. Jest on jadany najczęściej poza domem w szkole, miejscu pracy czy w ogólnodostępnych punktach żywienia zbiorowego np. kanapka gotowa kupowana w sklepie, ucięta w trójkąt i zapakowana w plastikowe opakowanie, wypełniona po brzegi majonezem – do majonezu może być kurczak, tuńczyk, kukurydza, krewetki, szynka, ser, do wyboru do koloru. Do kanapki obowiązkowo paczka czipsów i butelka coca-coli.

 13. Niemiecki Obiad • Obiad to główny posiłek dnia, dlatego składa się z bardzo obfitego, ciepłego dania. W Niemczech je się obiad stosunkowo wcześnie. Obiad jest głównym posiłkiem w ciągu dnia i składają się na niego warzywa i mięso. W katolickich zakątkach Niemiec w piątki nie je się mięsa, zamiast tego potraw z jajek.

 14. Polska Kolacja • Polacy jedzą na kolacje kanapki, dania na ciepło lub sałatki.

 15. Francuska Kolacja • Kolacja (dîner) - spożywana jest dość późno - między 20 a 22 i trwa zazwyczaj dość długo. Podawane są dania na ciepło.

 16. Włoska Kolacja • Wieczorem, w godzinach 17.00-19.00, Włosi delektują się ostatnim i najważniejszym , więc odpowiednio celebrowanym posiłkiem dnia, niejednokrotnie zamieniając go w ucztę. Typowa włoska kolacja - jedzenie, jedzenie, jedzenie, potem przerwa na wino, dolewka wina, powrót do jedzenia, zmiana talerzy, bo nadchodzi ciasto (razem z winem oczywiście), dokładka ciasta, dolewka wina, próba wepchnięcia w siebie resztek, wino, serwetka, buziak, ciao!

 17. Brytyjska Kolacja • Typowa kolacja składa się z mięsa i dwóch warzyw, zapiekanki z warzyw, wymiennie z puddingiem lub deserem. Niektórzy jadają jeszcze jeden posiłek przed snem. Składa się on z chleba z masłem, ciasta z owocami, sera oraz kawy, herbaty albo pitnej czekolady.

 18. Niemiecka Kolacja • Do kolacji zasiada się między 18.00-19.00. Składa się ona z chleba,kiełbasy i sera. Osoby, które w południe nie jadają obiadu spożywają go wieczorem.

 19. Źródła • Internet • Encyklopedia • „Kuchnie różnych narodów” pod redakcją Jolanty Berndt-Kostrzyńskiej

More Related