Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
7/2013 Rakentavaa yhteistyötä RIO LIMPIOON Rio de Pasos ry (”Askelten Virta” -yhdistys) PowerPoint Presentation
Download Presentation
7/2013 Rakentavaa yhteistyötä RIO LIMPIOON Rio de Pasos ry (”Askelten Virta” -yhdistys)

7/2013 Rakentavaa yhteistyötä RIO LIMPIOON Rio de Pasos ry (”Askelten Virta” -yhdistys)

129 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

7/2013 Rakentavaa yhteistyötä RIO LIMPIOON Rio de Pasos ry (”Askelten Virta” -yhdistys)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. 7/2013 Rakentavaa yhteistyötä RIO LIMPIOON Rio de Pasos ry (”Askelten Virta” -yhdistys) RIO DE PASOS – yhdistysperustettiin vuonna 2005 jatkamaan vapaamuotoisesti alkanutta kummiyhteyttä Rio Limpioon Dominikaaniseen Tasavaltaan. Jäsenmaksu on 10 euroa/vuosi. Sillä rekisteröidyt yhdistyksen jäseneksi ja saat tietoa Rio Limpiosta ja toiminnasta Suomessa. KUMMITOIMINTAAn OSALLISTUMINEN: Työtä Rio Limpiossa voit tukea lahjoituksin maksamalla haluamasi summan yhdistyksen tilille Merkurpankkiin seuraavasti: tilinumero 344994-88351, muistalaittaa maksuun viitenumero 38515004 (pakollinen tieto). Voit osallistua kertalahjoituksella tai esim. sopimalla pankkisi kanssa kuukausittaisesta tilisiirrosta. KIINNOSTAAKO MATKA?Teemme vuosittain kevättalvella jäsenmatkan Rio Limpioon Dominikaaniseen Tasavaltaan. Kahden viikon matkasta puolet vietämme Rio Limpion kylässä, toisen puolen matkaamme rannikolla. Kysy myös syksyn seikkailunmakuisista 2-4 viikon työleireistä. Ota yhteyttä jos olet kiinnostunut. Jäsenasiat, matkat ja talous: Raija Tuononen 040 – 822 8114 (iltaisin) r.m.tuononen@kolumbus.fi Kylähankkeet, hedelmätarha ja rakentamiset: PJ Mikko Tuononen m.tuononen@kolumbus.fi 040 – 124 1900 RIO DE PASOS RY, Tilinumero: Merkurpankki 344994-88351, muistaainalaittaa viitenumero 38515004 (pakollinen tieto). IBAN: FI62 3449 9400 0883 51, BIC: DABAFIHX ajankohtaisinta: www.facebook.com/centroverde Kuvia ja tunnelmia: www.riolimpio.info www.riolimpio.info

  2. Rio Limpioon pieni vuoristokylä Dominikaanisessa Tasavallassa lähellä Haitin rajaa. Rio Limpio on yksi maan syrjäisimmistä kylistä; se on säilyttänyt vanhoja perinteitään ja omaleimaisuuttaan. Perinteisen kaskiviljelyn rinnalle on tullut luomukahvinviljely, ja muutenkin kylä etsii tulevaisuuttaan monin eri tavoin. Me Rio de Pasos –yhdistyksessä pyrimme tukemaan lasten ja nuorten kehitysmahdollisuuksia ja innostamaan kyläläisiä luovaan pienyrittäjyyteen, ja autamme heitä parantamaan elinolojaan. Kannustamme hedelmien käyttöön ja viljelyyn ravinnon monipuolistamiseksi. Myös työ- ja luontoturismin kehittäminen on tärkeää, sillä ne voivat tuoda moneen tarpeeseen kaivattua rahaa laaksoon. Hedelmätarhahanke Vanhoille hylätyille kaskirinteille perustetussa hedelmätarhassa tarkoituksena on mm. saada hedelmien viljely ja käyttö yleistymään alueella. Noin 50 erilaista hedelmälajia on jo nyt istutettuna tarhaan ja eripuolille kylää. Läheisten pikkukoulujen oppilaat ovat kasvattaneet omia taimia saadakseen ympäristöönsä lisää hedelmäpuita. Perinteinen kummilapsitoiminta Suomesta on jo vuosia tuettu pienimuotoisesti kylän köyhimpien perheiden lasten koulunkäyntiä ostamalla heille kouluvaatteita ja –tarvikkeita. Myös muuta virikkeellistä toimintaa, kuten pieniä tapahtumia ja talkoita on järjestetty kummilapsille perheineen. Luovuutta ja toimeentuloa Suomalaisten tukemana Vihreässä Keskuksessa mm. opetellaan taidekäsitöitä ja perinne-musiikkia sekä opiskellaan englantia. Lahjakkuuksia nuorisosta löytyy, mutta mahdollisuudet kehittää lahjoja ovat vähissä. Taideveistäjien lisäksi toivomme lähivuosina saavammekin pienimuotoista yritystoimintaa aikaan muidenkin käsitöiden parissa. (mm. korujen, älypelien ja nappien pienimuotoista tekemistä on jo aloitettu) Remontti- ja rakentamisohjelma.  Vuosittain remontoidaan ja rakennetaan muutamia mökkejä  kylän eniten apua tarvitseville. Talo, jossa on savilattia ja vuotava palmunlehväkatto on huono asuttavaksi varsinkin lapsiperheelle. Pyrimme välttämään lahjojen antamista, mutta joissakin tilanteissa se on ainoa keino auttaa. Ekoturismi ”Vihreässä Keskuksessa” on yöpymismahdollisuus ja hyvää paikallista ruokaa tarjoava keittiö. Keskuksessa ja lähiympäristössä on paljon nähtävää, koettavaa ja tehtävää. Miten olisi muuliratsastus luomukahvitilalle, inkiväärin tai banaanin istutus hedelmätarhalla tai kävelyt rehevillä joenvarsilla? Retkellä lähirinteille huomaa liian kaskeamisen aiheuttaman eroosion vaikutukset. N. 2000m korkea ”Nalga de Maco”- vuori sopii hyväkuntoisille 2 -3 päivän retkenä. Kulttuurielämyksiä löytyy rumpujuhlista kukko-tappeluihin. Parasta monelle matkaajalle on ollut kokea paikallisten rento välittömyys ja lämmin avoimuus. Voit halutessasi osallistua keskuksen töihin puutarhassa, rakentamisessa, keittiössä, maatilalla tai verstaalla. Yhdessä tehden voi kokea karibialaista maalaiselämää parhaimmillaan!