Download
opracowa mgr in roman szpunar n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Opracował : mgr inż. Roman Szpunar PowerPoint Presentation
Download Presentation
Opracował : mgr inż. Roman Szpunar

Opracował : mgr inż. Roman Szpunar

136 Views Download Presentation
Download Presentation

Opracował : mgr inż. Roman Szpunar

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Opracował : mgr inż. Roman Szpunar Bezpieczeństwo na drodze w aspekcie stanu nawierzchni drogi oraz warunków atmosferycznych

 2. Spis treści • Droga • Jazda we mgle • Jazda po mokrej nawierzchni • Jazda w deszczu • Jazda po lodzie i śniegu • Zaspy i koleiny • Poślizg • Podmuchy boczne wiatru • Jazda na zakrętach • Bibliografia

 3. Droga Trzy podstawowe elementy budują trójkąt bezpieczeństwa w ruchu drogowym : świadomy kierowca sprawny samochód drogi dobrej jakości Na stan dróg nie mamy wprawdzie bezpośredniego wpływu, ale to właśnie oznakowanie, jakość nawierzchni i sposób organizacji ruchu może zadecydować o bezpiecznym dotarciu do celu.

 4. Jazda we mgle „Mgła jest bardziej niebezpieczna niż gołoledź, śnieżyca , błoto, deszcz i wszystkie inne przeciwieństwa na drodze razem wzięte” - S. Zasada Mgłypojawiają się głównie w pobliżu zbiorników wodnych, lasów i obniżeń terenu, ale są też często obecne w miejscach w których teoretycznie być ich nie powinno. Znacznie ograniczają widoczność ,więc należy odpowiednio ograniczyć prędkość.

 5. Jazda we mgle – c.d. Zalecenia : • Nie wolno się śpieszyć (przy gęstej mgle jechać z prędkością 6km/h). Dobra zasada mówi, że jedzie się z taką prędkością, aby w przypadku konieczności nagłego hamowania zatrzymać się na takiej odległości , na jaką widzimy drogę w naszych światłach. • Trzymać się blisko osi jezdni, nie przekraczając jej, zwracać uwagę na pobocze (mogą być piesi, rowerzyści). • Używać wycieraczek, wycierać tylne i boczne okna, spłukiwać szybę przednią, uchylić szeroko lewe okno, używać świateł mijania lub reflektorów przeciwmgłowych, umieszczonych możliwie nisko i rozjaśniających rozproszonym snopem światła drogę przed samochodem oraz pobocze. • Wyprzedzać tylko w koniecznych sytuacjach, gdy widoczność wynosi ponad 150m, używać klaksonu.

 6. Jazda we mgle – c.d. • Niejednokrotnie bardziej opłacalne jest przeczekanie w dobrze oświetlonym miejscu, lub głęboko na poboczu do czasu aż mgła opadnie. Odrobimy ten czas później szybciej jadąc. • Francuska zasada brzmi : „ Widoczność to życie ” – dlatego musimy włączać również tylne oświetlenie przeciwmgłowe oraz pozycyjne. • Światła przeciwmgielne należy wyłączyć jak tylko warunki się poprawią. Jest to szczególnie istotne przy używaniu tylnego światła przeciwmgielnego, gdyż w warunkach dobrej widoczności bardzo razi ono kierowcę jadącego z tyłu. Jest tobardzo uciążliwe i niebezpieczne, ponieważ utrudnia ocenę odległości u jadących z tyłu. Przepisy mówią, że takiego światła można używać, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Ustawodawca nałożył też obowiązek dawania krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych podczas wyprzedzania lub omijania w takich warunkach .

 7. Jazda po mokrej nawierzchni Zalecenia : • Uważnie obserwować drogę i właściwie ją „odczytywać” – na odcinek drogi o innej nawierzchni lepiej wjechać wolniej. • Przejeżdżając przez las trzeba liczyć się z tym, że mogą z drzew opadać krople wody po wcześniejszym deszczu lub liście, może na jezdni pojawić się błoto Np. przy wyjeździe ze składu buraków cukrowych – w tych przypadkach nasze ruchy ( obracanie kierownicą przy skręcaniu, puszczanie sprzęgła , naciskanie pedału gazu lub hamulca) powinny być spokojniejsze, bardziej precyzyjne. • Drogi  mokre i śliskie oraz zalegające na drogach liście mają negatywny wpływ na przyczepność , zaś naturalną konsekwencją ograniczonej przyczepności powinno być zmniejszenie prędkości i zwiększenie odstępu od poprzedzającego nas pojazdu.

 8. Jazda w deszczu Zalecenia : • Trzeba jechać ostrożnie, uważnie, dostosowując szybkość do zasięgu wzroku. • Na postojach w drodze wycierać szyby boczne, lusterka, szkła i klosze lamp pojazdu, przemyć reflektory, światła pozycyjne, kierunkowskazy. • Zadbaj , by nie brakowało płynu w spryskiwaczu. • Sprawdzaj, czy palą się wszystkie żarówki w reflektorach, światłach pozycyjnych, w „stopach” i migaczach. • Włącz dmuchawę przeciw zaparowaniuszyb, w razie potrzeby do przecierania szyb użyj flanelowej ściereczki lub kawałek irchy.

 9. Jazda w deszczu – c.d. 6. Wjeżdżając samochodem w duże kałuże jedź wolniej i na niższym biegu (uchroni to przechodniów przed opryskaniem wodą a nas przed zamoczeniem instalacji elektrycznej i unieruchomieniem auta.) Wykonywanie manewrów wyprzedzania i wymijania staje się trudniejsze i dużo bardziej niebezpieczne. Szpryca brudnej wody na naszą szybę powoduje chwilową utratę widoczności co szczególnie przy większych prędkościach może mieć przykre następstwa, dlatego też przed rozpoczęciem tych manewrów należy włączyć wycieraczki. Trzeba też pamiętać, że duże kałuże mogą być przyczyną utraty kontaktu opony z nawierzchnią drogi i w konsekwencji niebezpiecznego poślizgu. Powstaje on wtedy, gdy jedziemy za szybko i bieżnik naszej opony „nie nadąża” z odprowadzaniem wody. Wielki wpływ na poślizg wodny ma także wysokość bieżnika – im mniejsza tym większe niebezpieczeństwo poślizgu.

 10. Jazda po lodzie i śniegu • Na śliskiej czy oblodzonej jezdni ruszaj przy małych obrotach silnika, bardzo delikatnie puszczając sprzęgło. • Nie wolno na śliskiej jezdni raptownie puszczać sprzęgła ( grozi to poślizgiem i wyleceniem z drogi ). • Przed manewrem wyprzedzania (ok.20m) włączamy wycieraczki, po wyprzedzeniu łagodnie i płynnie wracamy na prawo tak, by nie zmusić jadącego za nami samochodu do hamowania. • W poślizgu jedynym ratunkiem jest zdjęcie nogi z pedału hamulca po to, by koła znów zaczęły się toczyć i złapały przyczepność.

 11. Jazda po lodzie i śniegu – c.d. • Przy przejeżdżaniu zakrętów na śliskiej nawierzchni samochód musi „pracować”, dlatego wjeżdżamy w zakręt na tym biegu, na którym będziemy z niego wychodzić. • Hamować więc można tylko przed zakrętem, wcześniej też należy zredukować bieg, natomiast podczas jazdy na zakręcie stopniowo dodawać gazu.7. Prowadząc samochód utrzymuj o wiele większy dystans pomiędzy pojazdami ( z przodu i po bokach ).8. Stosuj opony zimowe ( głębokość bieżnika ok. 4mm ). 9. Na mostach i wiaduktach oraz w lasach przy temperaturach bliskich zeru często występuje tzw. efekt lodówkowy powodujący występowanie miejscowego oblodzenia. Taka gołoledź występuje najczęściej nad ranem, ale na takie niespodzianki musimy być przygotowani przez całą dobę i zawczasu ograniczyć prędkość.

 12. Zaspy i koleiny Rady : • Aby wyjechać z koleiny np. w lewo, to skręcamy kierownicę w prawą stronę tak, by koła nacierały na prawą stronę koleiny, następnie po chwili skręcamy w lewo i natychmiast po pokonaniu przeszkody kontrujemy kierownicą. • Zaspy na drodze należy przejeżdżać na niższym biegu ( pierwszym, najwyżej drugim) przy dużych obrotach silnika. Jeśli zaspa jest zbyt wysoka (powyżej 50 cm) lub dłuższa niż 5 m, trzeba wyciągnąć z bagażnika łopatkę i kopać. Gdy zobaczycie przed sobą w zaspie inny samochód, nie próbujcie go omijać, lecz wspólnymi siłami przetrzyjcie drogę.

 13. Poślizg To nie auto wpada w poślizg, lecz nieostrożny kierowca doprowadza do poślizgu. Przyczyny poślizgu: • opony o zbyt zużytym bieżniku • nieumiejętne hamowanie • niedostosowanie prędkości do warunków drogowych

 14. Podmuchy boczne wiatru Wyjeżdżając np. z lasu na otwartą przestrzeń należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarzające się w takich miejscach podczas silnych wiatrów mocne boczne podmuchy mogą nieoczekiwanie zmienić kierunek jazdy (nawet zrzucić do rowu na oblodzonej drodze dużą ciężarówkę ). Należy być wówczas przygotowanym na odpowiednią, lekką „kontrę”, czyli ruch kierownicą w kierunku „pod wiatr”.

 15. Jazda na zakrętach • Zmiana pochylenia drogi ma wpływ na zmianę pochylenia pojazdu w czasie jazdy, co wpływa znacznie na zmianę siły docisku kół do jezdni. Podczas jazdy pod górę zwiększa się dociążenie kół tylnych, a zmniejsza – przednich, w czasie zjeżdżania w dół dzieje się odwrotnie. Podobne działanie występuje przy pochyleniach na boki; dociążenie jednego boku powoduje odciążenie drugiego. • Odciążenie jednych kół i dociążenie drugich, czyli zwiększenie lub zmniejszenie nacisku kół na jezdnię występuje nie tylko przy pochyleniach jezdni ( w górę, w dół oraz na boki ) ale również przy jeździe po łuku drogi np. w czasie pokonywania zakrętów oraz wykonywania skrętów na płaskiej jezdni. Przy skręcaniu w lewo następuje większe dociążenie kół prawych i odciążenie lewych, a przy skręcaniu w prawo odwrotnie. Koła odciążone mają mniejszą przyczepność do jezdni, co może spowodować zarzucenie ( poślizg ) w stronę kół bardziej dociążonych z tendencją do obrócenia samochodu, zwłaszcza wówczas, gdy w czasie skręcania ( jazdy na zakręcie ) użyje się hamulca.

 16. Jazda na zakrętach – c.d. Podczas jazdy na wprost na samochód działają m.in. siły: napędowa, przyczepności i bezwładności, które głównie utrzymują go w ruchu prostoliniowym. Przy zakręcaniu siły te działają w dalszym ciągu, lecz siła przyczepności skręcających kół, większa od sił napędowej i bezwładności, zmusza koła do toczenia się po łuku, co powoduje zakręcanie. Jednak na samochód jadący po łuku działa dodatkowo również siła odśrodkowa , która ma tendencję do znoszenia samochodu na zewnętrzną stronę jezdni. Wielkość siły odśrodkowej zależy od ciężaru samochodu i jego szybkości oraz od promienia łuku. Działaniu siły odśrodkowej przeciwdziała siła przyczepności, która musi być większa od siły odśrodkowej, aby samochód nie wypadł z drogi.

 17. Jazda na zakrętach – c.d. Działanie siły odśrodkowej na zakręcie zależy również od wielkości ( wysokości ) samochodu.

 18. Jazda na zakrętach - c.d. Prawidłowe przejeżdżanie przez zakręt powinno polegać na odpowiednim zmniejszeniu szybkości przed zakrętem, nawet przez przyhamowanie, jeżeli szybkość jest zbyt duża. Do połowy krzywizny należy jechać na równym „gazie” i dopiero kiedy widoczna jest prosta, można stopniowo przyspieszać. Nigdy na zakręcie na luzie ! Na rys. pokonywanie zakrętu: • z mniejszą szybkością bez hamowania • z większą szybkością i hamowaniem

 19. Jazda na zakrętach – c.d. Zakrętu nie należy ”ścinać” wjeżdżając na lewą połowę jezdni. Im bardziej zakręt niewidoczny, tym dalej od osi jezdni należy jechać. Ścinanie zakrętu o złej widoczności grozi zderzeniem z nadjeżdżającym z przeciwnej strony.

 20. Jazda na zakrętach - c.d. Przy pokonywaniu zakrętów trzeba brać pod uwagę stan jezdni; śliska jezdnia grozi utratą panowania nad pojazdem.

 21. Jazda na zakrętach - c.d. Nadmierna szybkość i gwałtowny skręt kierownicą grożą zarzuceniem pojazdu.

 22. Jazda w górach zimą wymaga szczególnej uwagi. Zakręty są z reguły ciasne i wymagają znacznego zmniejszenia prędkości, szczególnie przy długich zjazdach. Górskie drogi bywają rzadziej odśnieżane. Może się okazać, że jezdnia przed nami jest szczególnie wyślizgana przez kierowców jadących przed nami i hamujących w ostatniej chwili.       Do kontrolowania prędkości w górach służy przede wszystkim silnik i skrzynia biegów. Na stromych zjazdach zdejmujemy nogę z gazu i hamujemy silnikiem. Jeśli samochód nadal się rozpędza, musimy zredukować bieg lub pomóc sobie hamulcem. Hamujemy delikatnie, bez blokowania kół. Utrata przyczepności i kontroli nad autem na krętej, spadzistej górskiej drodze może mieć bardzo poważne konsekwencje, nawet przy niewielkiej prędkości. Trzeba opanować także technikę jazdy pod górę, ponieważ może się zdarzyć, że staniemy na wzniesieniu i nie będziemy mogli ruszyć z miejsca. Może się także zdarzyć, iż samochód zacznie staczać się do tyłu. Zwykle naciskamy wtedy odruchowo pedał hamulca, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów. Hamulec główny działa znacznie mocniej na przednie koła, podczas gdy największa siła działa w tym wypadku na tylne koła położone niżej na stromiźnie. Jeśli czujemy, że samochód ściąga do tyłu, należy zaciągnąć hamulec ręczny i zablokować w ten sposób tylne, bardziej dociążone koła. Jazda w górach zimą wymaga szczególnej uwagi. Zakręty są z reguły ciasne i wymagają znacznego zmniejszenia prędkości, szczególnie przy długich zjazdach. Górskie drogi bywają rzadziej odśnieżane. Może się okazać, że jezdnia przed nami jest szczególnie wyślizgana przez kierowców jadących przed nami i hamujących w ostatniej chwili.       Do kontrolowania prędkości w górach służy przede wszystkim silnik i skrzynia biegów. Na stromych zjazdach zdejmujemy nogę z gazu i hamujemy silnikiem. Jeśli samochód nadal się rozpędza, musimy zredukować bieg lub pomóc sobie hamulcem. Hamujemy delikatnie, bez blokowania kół. Utrata przyczepności i kontroli nad autem na krętej, spadzistej górskiej drodze może mieć bardzo poważne konsekwencje, nawet przy niewielkiej prędkości. Trzeba opanować także technikę jazdy pod górę, ponieważ może się zdarzyć, że staniemy na wzniesieniu i nie będziemy mogli ruszyć z miejsca. Może się także zdarzyć, iż samochód zacznie staczać się do tyłu. Zwykle naciskamy wtedy odruchowo pedał hamulca, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów. Hamulec główny działa znacznie mocniej na przednie koła, podczas gdy największa siła działa w tym wypadku na tylne koła położone niżej na stromiźnie. Jeśli czujemy, że samochód ściąga do tyłu, należy zaciągnąć hamulec ręczny i zablokować w ten sposób tylne, bardziej dociążone koła. Jazda w górach zimą wymaga szczególnej uwagi. Zakręty są z reguły ciasne i wymagają znacznego zmniejszenia prędkości, szczególnie przy długich zjazdach. Górskie drogi bywają rzadziej odśnieżane. Może się okazać, że jezdnia przed nami jest szczególnie wyślizgana przez kierowców jadących przed nami i hamujących w ostatniej chwili.       Do kontrolowania prędkości w górach służy przede wszystkim silnik i skrzynia biegów. Na stromych zjazdach zdejmujemy nogę z gazu i hamujemy silnikiem. Jeśli samochód nadal się rozpędza, musimy zredukować bieg lub pomóc sobie hamulcem. Hamujemy delikatnie, bez blokowania kół. Utrata przyczepności i kontroli nad autem na krętej, spadzistej górskiej drodze może mieć bardzo poważne konsekwencje, nawet przy niewielkiej prędkości. Trzeba opanować także technikę jazdy pod górę, ponieważ może się zdarzyć, że staniemy na wzniesieniu i nie będziemy mogli ruszyć z miejsca. Może się także zdarzyć, iż samochód zacznie staczać się do tyłu. Zwykle naciskamy wtedy odruchowo pedał hamulca, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów. Hamulec główny działa znacznie mocniej na przednie koła, podczas gdy największa siła działa w tym wypadku na tylne koła położone niżej na stromiźnie. Jeśli czujemy, że samochód ściąga do tyłu, należy zaciągnąć hamulec ręczny i zablokować w ten sposób tylne, bardziej dociążone koła. Gdzie uciekają kierowcy?Usługi serwisowania i napraw samochodów można podzielić na te prowadzone przez autoryzowane serwisy (przez koncerny samochodowe) oraz warsztaty niezależne.Jednak wiedza na temat tych podziałów  wśród kierowców nie jest powszechna. Gdzie uciekają kierowcy?Usługi serwisowania i napraw samochodów można podzielić na te prowadzone przez autoryzowane serwisy (przez koncerny samochodowe) oraz warsztaty niezależne.Jednak wiedza na temat tych podziałów  wśród kierowców nie jest powszechna. Gdzie uciekają kierowcy?Usługi serwisowania i napraw samochodów można podzielić na te prowadzone przez autoryzowane serwisy (przez koncerny samochodowe) oraz warsztaty niezależne.Jednak wiedza na temat tych podziałów  wśród kierowców nie jest powszechna. Magazyny pełne akumulatorów Łagodna zima sprawiła, że magazyny wielu firm pełne są akumulatorów. Taka sytuacja prowadzi do gwałtownego spadku cen, a handlowcy sięgają Niebezpieczne rozmowy ciągle w modzie! Jak wiadomo rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić nawet do Magazyny pełne akumulatorów Łagodna zima sprawiła, że magazyny wielu firm pełne są akumulatorów. Taka sytuacja prowadzi do gwałtownego spadku cen, a handlowcy sięgają Niebezpieczne rozmowy ciągle w modzie! Jak wiadomo rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić nawet do Niebezpieczne rozmowy ciągle w modzie! Jak wiadomo rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić nawet do Magazyny pełne akumulatorów Łagodna zima sprawiła, że magazyny wielu firm pełne są akumulatorów. Taka sytuacja prowadzi do gwałtownego spadku cen, a handlowcy sięgają III ogólnopolski zlot członków klubu KIA 4x4 W dniach 24-26 kwietnia 2009 odbędzie się trzeci już zlot członków klubu KIA 4x4 III ogólnopolski zlot członków klubu KIA 4x4 W dniach 24-26 kwietnia 2009 odbędzie się trzeci już zlot członków klubu KIA 4x4 III ogólnopolski zlot członków klubu KIA 4x4 W dniach 24-26 kwietnia 2009 odbędzie się trzeci już zlot członków klubu KIA 4x4 Wyszukaj potrzebną Ci część i najbliższy sklep. Wyszukaj potrzebną Ci część i najbliższy sklep. Wyszukaj potrzebną Ci część i najbliższy sklep. Porsche Club Poland - zaprasza 4 kwietnia b.r. na lotnisko w Ułężu na Szkołę Jazdy Porsche Club Poland Porsche Club Poland - zaprasza 4 kwietnia b.r. na lotnisko w Ułężu na Szkołę Jazdy Porsche Club Poland Porsche Club Poland - zaprasza 4 kwietnia b.r. na lotnisko w Ułężu na Szkołę Jazdy Porsche Club Poland Civic by Tieesto Przedstawiamy Honde Civic piątej generacji zmodyfikowaną w stylu JDM! Civic by Tieesto Przedstawiamy Honde Civic piątej generacji zmodyfikowaną w stylu JDM! Civic by Tieesto Przedstawiamy Honde Civic piątej generacji zmodyfikowaną w stylu JDM! Czar moczar Rajd off-road Czar moczar Rajd off-road Czar moczar Rajd off-road Czy w związku z gorszą sytuacją gospodarczą Twoje wydatki na naprawę i utrzymanie samochodu w porównaniu do poprzedniego roku: Zobacz także Fan kluby Wyszukiwarka części Warsztaty Warsztaty Wyszukiwarka części Sprawne Auto Fan kluby Wyniki sondaży Sondaż Sondaż Jazda w górach Wyniki sondaży Wyszukiwarka części Jazda w górach Sprawne Auto Zobacz także Wyniki sondaży Sprawne Auto Fan kluby Sondaż Zobacz także Jazda w górach Warsztaty Poniedziałek, 13 kwietnia 2009    |    Szukaj: Poniedziałek, 13 kwietnia 2009    |    Szukaj: Poniedziałek, 13 kwietnia 2009    |    Szukaj: Tagi: , + Dodatkowe zdjęcia: spadną pozostaną bez zmian pozostaną bez zmian spadną spadną jeśli sytuacja będzie tego wymagać wzrosną - samochód musi jeździć i być sprawny pozostaną bez zmian Zobacz także:Nowa odsłona serwisu mapowego Targeo.plUsterka Samochody Renault Kangoo II Usterka: Samochody Fiat i Lancia Tagi: , Zobacz także:Nowa odsłona serwisu mapowego Targeo.plUsterka Samochody Renault Kangoo II Usterka: Samochody Fiat i Lancia + Dodatkowe zdjęcia: Zobacz także:Nowa odsłona serwisu mapowego Targeo.plUsterka Samochody Renault Kangoo II Usterka: Samochody Fiat i Lancia + Dodatkowe zdjęcia: jeśli sytuacja będzie tego wymagać wzrosną - samochód musi jeździć i być sprawny Tagi: , jeśli sytuacja będzie tego wymagać wzrosną - samochód musi jeździć i być sprawny Czy w związku z gorszą sytuacją gospodarczą Twoje wydatki na naprawę i utrzymanie samochodu w porównaniu do poprzedniego roku: Czy w związku z gorszą sytuacją gospodarczą Twoje wydatki na naprawę i utrzymanie samochodu w porównaniu do poprzedniego roku: Hamowanie w górach Koniecznie należy przewidywać hamowanie szacując drogę hamowania i używając na przemian hamowania silnikiem i pedału hamulca.Hamowanie musi być progresywne, aby uniknąć zablokowania kół, które spowodowałoby poślizg i utratę kontroli nad samochodem.  W przypadku zablokowania kół i poślizgu, zwolnij pedał hamulca aby odnaleźć przyczepność, a następnie ponownie hamuj progresywnie, ciągle używając hamowania silnikiem. Aby uniknąć zablokowania kół na zjazdach, użyj biegu niższego niż bieg używany w czasie suchym.Przed odcinkiem trudniejszym (duży zakręt, spowolnienie ruchu) musisz przewidzieć hamowanie, by było ono jak najbardziej progresywne, używając hamowania silnikiem .

 23. Bibliografia • Henryk Gałecki : „ Zasady ruchu i bezpiecznej jazdy samochodem” - WKiŁ , W-wa 1976 • Sobiesław Zasada, Dariusz Piątkowski : „ Uwagi i rady Sobiesława Zasady” - WKiŁ , W-wa 1978 • Grzegorz Gorczyca : „Szkoła bezpiecznej jazdy” www.automobilklub.chelm.pl • „Szkoła przetrwania w ruchu drogowym ” – Akademia Bezpiecznego Samochodu – www.abs.pl • Autocentrum – www.autocentrum.pl • Zbigniew Lengren – 126x126p, Wyd. Interpress, W-wa 1978

 24. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ