Understanding Work, Energy, and Forces in Physics
Explore the concepts of work, energy, and forces in physics, including calculations of work done, potential and kinetic energy, and the relationship between mechanical energy and friction.
Understanding Work, Energy, and Forces in Physics
E N D
Presentation Transcript
Work is force x distance Only the force parallel to the displacement applies to the work
Fpull = 20N Pulling a box N = 137.2N f = -16.5N Fpully = sin30° 20N = 10N Fpull = 20N 30° angle = 30° Fpullx = cos30°(20N) = 17.3N mass = 15 kg mg = -147.2N Label and calculate all forces pulled 8 m m = .12 Calculate the work done by the pull and friction Wpull = Fxd = 138.4J Wf = fd = -132J
Potential Energy is energy of position GPE = mgh affected by height EPE = ½kx2 affected by distance squeezed or pulled k is the spring constant
Kinetic Energy is energy of motion KE = ½mv2 affected by velocity if I triple the speed of something what happens to it’s KE?
Mechanical Energy is PE + KE MEi = MEf if there is no friction if there is friction, some KE is changed to heat and lost
40 J of work is done to raise the ball of a pendulum parallel to the ground 30° ½h If it is released how much KE, PE and ME will it have after 30°? ½h At its lowest point, how much KE, PE and ME does it have?
3 m/s What will the wagon’s speed be at the bottom of the hill? KEi + PEi = KEf ½mv2i + mghi = ½mv2f 10 m v2f = v2i + 2ghi vf = 14.3 m/s
A 5 kg block is pushed 20 cm against a spring with a spring constant of 240 N/m 5 kg What is the stored elastic potential energy? EPE = ½kx2 = ½(240N/m)(.2 m)2 = 4.8 J If released, what is the velocity of the block, as it comes off the spring? KE = EPE = 4.8 J = ½mv2 v = 1.39 m/s If 4 N of frictional force is acting between the floor and block, what distance will the block go? W = DKE = f d d = DKE / f = 4.8 J / 4 N = 1.2 m