Download
question 1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Question #1 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Question #1

Question #1

142 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Question #1

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Question #1 A cattle rancher uses a herbicide which costs $49 per gallon and a pesticide which costs $72 per gallon. He goes to the local supply store and purchases a total of 38 gallons of herbicide and pesticide at a cost of $2391. Write a system of equations to represent this problem. How many gallons of herbicide and pesticide did the rancher purchase?

  2. Question #2 A forklift from Tools-R-Us cost $40 plus $15 per hour to rent. At ABC Rentals, the same forklift costs $55 plus $12 per hour to rent. Write a system of equations to represent this problem. How many hours would you have to rent a forklift for, in order for the cost from both rental companies to be the same?

  3. Question #3 Pet Perfection charges $15.00 to bathe a pet and $22. 00 to groom them (haircut and nail clipping). On a busy Saturday morning, Pet Perfection made $735 by bathing and grooming a total of 42 pets. Write a system of equations to represent this problem. How many pets were bathed and how many pets were groomed on that Saturday morning?

  4. Question #4 A pastry shop specialized in making apple fritters and maple bars. They made 17 less maple bars than three times the number of apple fritters, and the total number of pastries made was 83. Write a system of equations to represent this problem. How many maples bars and how many apple fritters were made?

  5. Question #5 The owner of Smithfield Nursery just completed two orders. The first order was for 12 apple trees and 4 flowering shrubs, and it totaled $204. The second order was for 2 apple trees and 5 flowering shrubs for a total of $60. Write a system of equations to represent this problem. What is the cost of one apple tree?

  6. Question #6 Marcos had 15 coins in nickels and quarters. He had 3 more quarters than nickels. Write a system of equations to represent this problem. How many nickels and quarters did Marcos have?

  7. Question #7 A large cheese pizza at Palanzio’s Pizzeria cost $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Write a system of equations to represent this problem. How many toppings need to be added to a large cheese pizza from Palanzios’s Pizzeria and Guido’s Pizza in order for the pizzas to cost the same?

  8. Question #8 Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Write a system of equations to represent this problem. For what number of shirts would the cost be the same?

  9. Question #9 At a firefighter’s pancake breakfast, the firefighters served 345 people and raised $1395. The firefighters charged adults $5 per pancake breakfast and children $3. Write a system of equations to represent this problem. How many adult breakfasts were served?