1 / 34

TERAKKİ VAKFI OKULLARI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ SINAV TAKTİKLERİ

TERAKKİ VAKFI OKULLARI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ SINAV TAKTİKLERİ. SINAVDA. sınav süresini sonuna kadar kullanmalısınız. Öncelikle her dersin konusu çok iyi öğrenilmelidir. Konuları öğrenmeden soru çözmeye geçmeyelim. Soruları çözerken soruda verileri iyice okumalısınız.

tale
Télécharger la présentation

TERAKKİ VAKFI OKULLARI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ SINAV TAKTİKLERİ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. TERAKKİ VAKFI OKULLARI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ SINAV TAKTİKLERİ

 2. SINAVDA sınav süresini sonuna kadar kullanmalısınız...

 3. Öncelikle her dersin konusu çok iyi öğrenilmelidir. Konuları öğrenmeden soru çözmeye geçmeyelim...

 4. Soruları çözerken soruda verileri iyice okumalısınız. Tüm verileri değerlendirmeli, sorunun ne istediğini tam olarak anlamalısınız. Soruyu anlama çözümün yarısıdır.

 5. ZOR-KOLAY TÜM SORULARIN DEĞERİ AYNIDIR! yapamadığınız soruyu sonraya bırakmalısınız...

 6. ZOR-KOLAY TÜM SORULARIN DEĞERİ AYNIDIR! MEB, sorulara ayrılan sürelere, dökülen terlere, gösterilen çabalara değil; alınan net sayılara puan veriyor...

 7. EN ÇOK KATKIYI KENDİ ALAN TESTLERİNİZ SAĞLAR! öncelikle kendi temel alanınızdaki testleri yapmalısınız...

 8. TÜM TESTLERİN AZ-ÇOK KATKISI VARDIR! kendi temel alanınız olmayan testleri de yapmalısınız...

 9. 3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR! % 100 emin olmadığınız soruları yanıtlamamalısınız... (2 seçeneğe indirgemelerde belki...)

 10. 2 SEÇENEKTE ŞANS % 50 4 seçenekte doğru çıkma olasılığı % 25 2 seçenekte doğru çıkma olasılığı % 50

 11. Kesinlikle KÖR TAHMİN İLE (atma) yoluyla işaretleme yapmayınız.

 12. Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakma alışkanlığı kazanmaya çalışın. Her yanlış cevap hem kendini hem de doğru cevaplarınızı götürmektedir. Bu da netlerinizin düşmesine neden olmaktadır.

 13. Bir soruyu iki hamlede çözemediyseniz, bu soruyu bırakıp diğer soruya geçin. Sınav esnasında bir soruyu en fazla iki kez okumanızı öneriyoruz. Aynı soruyu defalarca okuduğunuzda zihniniz karışabilir ve sorunun mantığından uzaklaşabilirsiniz.

 14. Soru ile inatlaşmayın. Gereksiz yere bir soru üzerinde inatlaşmak, o soruyu çözmeye çalışmak sizin için hem zaman kaybı hem de moralinizin bozulması demektir Örneğin: 6 dakika uğraştığınız için sonlarda yer alan ama kolay olan 6 soruyu yapabilecekken, zamanınız yetmediği için yapamazsınız.

 15. Soru içinde geçen ipuçlarından yararlanmayı bilin. Altı çizili, koyu puntoyla yazılmış, "tırnak içinde,“değildir, olamaz, her zaman, hiç bir zaman, zaman zaman, yoktur, vardır, asla, genellikle, çoğu, vb. ipuçlarıdır.

 16. Soru çözerken; kendi mantığımızla değil sorunun mantığıyla hareket etmemiz gerekmektedir.

 17. CEVAPLAMALARI DOĞRU KODLAMAK DA BİR SINAV! cevaplarınızı kaydırmadan ve doğru kodlamalısınız... Yanıtlarınızı cevap kağıdına soruyu çözdüğünüz anda işaretleyin.

 18. BUNDAN SONRAKİ HER DENEME SINAVI GERÇEK SINAV OLABİLİR! gerçek SBS’de nasıl yapacaksanız, şu andan itibaren, sınava kadar bunu pekiştirmelisiniz... hangi testten başlamalıyım? ne kadar süre ayırmalıyım? cevaplarımı nasıl kodlamalıyım?

 19. Belli aralıklarla, mutlaka deneme sınavları çözmelisiniz... evde kendinize zaman vererek; sınavın başından kalkmadan; sonuçları değerlendirerek...

 20. SINAVDAN HEMEN ÖNCE! Başlamadan önce derin bir nefes alın Elinden geldiğince çalıştığını ve başarabileceğini düşün

 21. SINAVDAN HEMEN ÖNCE! sınava ilişkin olumsuz düşünceleri ( başaramazsam, kazanamazsam, sorular ya çok zor olursa ) zihninizden atın.

 22. SINAVDA! olası aşırı heyecanda panik olmadan sınavı bir an (5-15 saniye, 1-2 saat değil!)bırakıp, sakinleşmeye çalışmak

 23. SINAVDA! Önce kendi alan testinde güçlü olandan başlayın, sonra alan dışı testlere yönelmek. (Sınavda, bilginize en çok güvendiğiniz alan dersinizle ilgili testi önce çözün.) üst üste sayısal ya da sözel test yerine, araya farklı bir test almak soru kitapçık türü işaretleme, ad-soyad, imza unutmamak

 24. SINAVDA! çözemediğiniz sorularda, sonradan çözmek üzere sorulara mutlaka bir işaret koyun.

 25. SINAVDA! olumsuz soru köklerine dikkat etmek hangisi değildir? / yapılmamıştır. sorudaki metinden önce soru kökünü okumak ..yazar hakkında hangi yargıya varılamaz?

 26. SINAVDA! Paragraflı sorularda ilk önce soruyu ve soru kökünü okumak, bizden isteneni anlamak, sonra paragrafı okumak

 27. Örnek: Birçok kişi kendinden farklı olan kişilerden tedirgin olur ve onlara ön yargı ile yaklaşır. Ancak dünyadaki her insan eşsiz ve özeldir, ötekilerden farklıdır; saçı, teni, gözleri, parmak izleriyle... Sizin gibi olan kişilerle birlikte olmak daha kolaydır; ancak bu, bir­çok şeyden mahrum kalacağınız anlamına gelir. Farklı kültürler ve düşünceleri tanıyamaz, ilginç arkadaşlar edinemezsiniz. Çeşitlilik çeşit çeşit bitkiler, insanlar, müzikler, yemekler dünyamızı zenginleştirir. Aşağıdakilerden hangisi bu parçayı desteklemez? a) b) c) d)

 28. SINAVDA! Öğrenciler genelde paragraf sorularından çekinirler. ’Uzun soru zor sorudur.’ şeklinde yanlış bir yargı vardır. Unutmayın bir soru ne kadar uzunsa, içinde o kadar ip ucu vardır. Esas sizi zorlayacak soru tipleri kısa paragraflardır.

 29. SINAVDA! Soruya ve şıklara bakmadan önce soru kökünü okumanız, çözüme daha kolay gitmenizi sağlayacaktır. Özellikle paragraf sorularında, önce soru kökünü okumalısınız.

 30. SINAVDA! Sınavda zamanın yetmemesinin en önemli nedeni, sıralı çözüm yapma alışkanlığıdır. Turlama tekniği ile öğrenci zor ve uğraştırıcı sorulara takılıp gereğinden fazla zaman yitirmemektedir.

 31. SINAVDA! Turlama sistemi Birinci turda yanıtını kolayca bulanabilecek soruların öncelikle çözülmesi, Zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılması, Turlama sistemi zaman kaybını önler.

 32. Motivasyonunuzu yüksek tutun! yapacağınız her ekstra adımın sizleri on binlerce adayın önüne geçireceğini unutmamalısınız... biraz daha özveri... sonra sevinen sizler olacaksınız...

 33. www.meb.gov.tr ekrana düşen sonuç belgenizi isteseniz de değiştiremeyeceksiniz...

 34. TERAKKİ VAKFI OKULLARI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ SINAV TAKTİKLERİ

More Related