Download
bulk buying mpg and percentages n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Bulk Buying, MPG and Percentages PowerPoint Presentation
Download Presentation
Bulk Buying, MPG and Percentages

Bulk Buying, MPG and Percentages

89 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Bulk Buying, MPG and Percentages

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Bulk Buying, MPG and Percentages Consumer Math 2012-2013

  2. Buying in Bulk • Unit Rate • Packaging • Where to shop • How to shop

  3. Which is the better deal? • Which is a better deal? • 6 pencils for $13.99 • 5 pencils for $9.99 • 1 pencil for $1.35 • Which is a better deal? • Twin pack of cheerios (49 ounces) for $13.64 • Single pack of cheerios (9 ounces) for $2.40

  4. Miles Per Gallon • Jennifer set her odometer to track how many miles it takes to drive to Seaside Heights. It read she went 72 miles. Her car took 3.75 gallons of gas to refill. • How many miles per gallon did she get?

  5. Miles Per Gallon • Kelsey drove to LBI (91 miles) and her car took 3.96 gallons. • How many miles per gallon did she get? • Next time they go down the shore, they’re driving together and chipping in on gas. Who should drive to save money?

  6. Percentages • = (cross multiply to solve) • 20% = as a decimal • Tom went to the nursery to buy daisies for his mom. They were on sale for $15. He had a coupon for an extra 10% off. How much did he spend before taxes?

  7. Percentages • Robert went to Applebee’s for the half off appetizers. He got the wings for $14. He liked his waitress because she brought out extra bread (and was cute). He wants to leave a 20% tip. How much should he leave without tax?

  8. Percentages • Courtney works really hard, and earned enough money to buy a Michael Kors watch. At the mall, it’s $300. She has a 15% off coupon. How much will it cost with 7% tax?

  9. Percentages • Brian went to sports authority to buy $200 in hockey gear. He has two coupons: • 20% off purchases • $30 off purchases of $100 or more • What coupon should he use and what’s his savings?