Download
unit rate and proportional reasoning n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Unit Rate and proportional reasoning PowerPoint Presentation
Download Presentation
Unit Rate and proportional reasoning

Unit Rate and proportional reasoning

344 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Unit Rate and proportional reasoning

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Unit Rate and proportional reasoning

  2. Warm up page 7 Write each ratio in simplest form.

  3. Vocabulary Unit rate pg 8 • What is a rate? • A rate is a ratio that compare two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is

  4. Unit rate pg 8 • What is a unit rate? • The rate for one unit of a given quantity. To find a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For your reading rate of , the unit rate is 116.5 words per minute.

  5. Unite rate pg 8 • What is a unit price? • A unit rate that gives the cost per unit Example: Suppose the box of cereal mentioned earlier weighs 8 oz and has a unit price of $0.31 per ounce. You want to find the total price of the box of cereal. 8 oz $____ 1 oz $0.31

  6. Examples- unit rate pg 8 • A Box of cereal contain 8 serving and has a total of 36 grams of fat. Find the unit rate of grams of fat per serving.

  7. Example- unit price pg 8 • The unit price for dog food is $0.35/lb. How much is a 20lb bag?

  8. Warm up pg 9 • Find the unit rate You earn $33 dollars for 4 hours of work. How much did you make per hour? Sarah drove 203 mi to her cousins house. The drive took her 3 hours and 30 min. What was her average speed in miles per hour?

  9. Check homework

  10. Quiz page 9 under warm up • It took Anthony 5 hr 45 min to complete a 25 mi walkathon. What was his average speed in miles per hour? Round your answers to the nearest hundredth. • A 20lb bag of dog food cost $21.50. A 30 lb bag of the same dog food cost $32.90. Find each unit price. The determine the better buy.

  11. Review pg 10 IAN • Problems 1-38 all page 249