Download
unit rates and proportional reasoning n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Unit Rates and Proportional Reasoning PowerPoint Presentation
Download Presentation
Unit Rates and Proportional Reasoning

Unit Rates and Proportional Reasoning

174 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Unit Rates and Proportional Reasoning

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. dollars 33 Divide the first quantity by the second quantity. = 8.25 hours 4 $8.25 1 hour The unit rate is , or $8.25 per hour. COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning Find the unit rate: earn $33 for 4 hours of work. 5-2

  2. Step 1: Convert the time to a single unit. 30 min = 0.5 hConvert 30 minutes to hours. 0.5 + 3 = 3.5 Add the remaining hours. Step 2: Write the ratio of miles to hours. Use a calculator to divide. = 203 3.5 58 miles  203 hours  3.5 COURSE 2 LESSON 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning Sarah drove 203 mi to her cousin’s house. The drive took her 3 h 30 min. What was her average speed in miles per hour? The drive took 3.5 hours. Sarah’s average speed was 58 mi/h. 5-2