Download
przeprowadzenie profilaktyki antywirusowej n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Przeprowadzenie profilaktyki antywirusowej PowerPoint Presentation
Download Presentation
Przeprowadzenie profilaktyki antywirusowej

Przeprowadzenie profilaktyki antywirusowej

168 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Przeprowadzenie profilaktyki antywirusowej

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Przeprowadzenie profilaktyki antywirusowej Opracowanie: Jan Baciak

 2. Złośliwe programy - wstęp Każdy użytkownik komputera serfujący po Internecie, korzystający z nośników zewnętrznych (płyt DVD i CD, dyskietek, pamięci USB) czy zasobów lokalnej sieci komputerowej narażony jest na złośliwe oprogramowanie.

 3. Rodzaje złośliwego oprogramowania Wirus komputerowy- to krótki program, zajmujący niewiele pamięci, który posiada zdolność do samodzielnego powielania się. Wirusy komputerowe są zwykle tworzone przez anonimowych komputerowych programistów z myślą o wywołaniu destrukcyjnego działania w komputerze. Może on spowodować w twoim komputerze spore zamieszanie, w skrajnych przypadkach doprowadzając do utraty danych lub nawet do unieruchomienia komputera.

 4. Rodzaje złośliwego oprogramowania Bomba logiczna – program umieszczony w naszym komputerze, który może przez długi czaspozostawać w ukryciu, uaktywni się np. w danym dniu miesiąca. Koń trojański – program który również ukrywa się w komputerze i także bez wiedzy użytkownika pozwala np. na przejęcie kontroli nad komputerem z poziomu sieci.

 5. Rodzaje złośliwego oprogramowania Robak(worm)– program który istnieje samodzielnie. Potrafi również samoczynnie uruchamiać swoje liczne kopie. Programy tego typu zwykle wyczerpują zasobydyskowe i pamięciowe komputera. Rozmnaża się tylko przez sieć, często pocztą elektroniczną. Wabbit - program rezydentny nie powielający się przez sieć. Wynikiem jego działania jest jedna określona operacja, np. powielanie tego samego pliku aż do wyczerpania zasobów pamięci komputera.

 6. Rodzaje złośliwego oprogramowania Rotkit- jedno z najniebezpieczniejszych narzędzi hackerskich. Ogólna zasada działania opiera się na maskowaniu obecności pewnych uruchomionych programów lub procesów systemowych (z reguły służących hackerowi do administrowania zaatakowanym systemem). Rootkit jest trudny do wykrycia z racji tego, że nie występuje jako osobna aplikacja. Zainstalowanie rootkita jest najczęściej ostatnim krokiem po włamaniu do systemu, w którym prowadzona będzie ukryta kradzież danych lub infiltracja.

 7. Rodzaje złośliwego oprogramowania Keylogger - odczytuje i zapisuje wszystkie naciśnięcia klawiszy użytkownika. Dzięki temu adresy, kody, cenne informacje mogą dostać się w niepowołane ręce. Pierwsze programowe keyloggery były widoczne w środowisku operacyjnym użytkownika. Teraz coraz częściej są procesami niewidocznymi dla administratora. Istnieją też keyloggery występujące w postaci sprzętowej zamiast programowej.

 8. Rodzaje złośliwego oprogramowania Eksploity - są pewnym kodem, którego treści wskazują na lukę w zabezpieczeniach jakiegoś skryptu, programu .... Dzięki exploitom możemy np. włamać się do panelu administratora forum phpbb nie znając hasła ! 

 9. Profilaktyka antywirusowa Twórcy złośliwego oprogramowania prześcigają się w pomysłach jak utrudnić nam życie. Jest jednak sposób, żeby uniknąć większość zagrożeń – wystarczy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa - w Informatyce fachowo nazywamy to profilaktyką antywirusową.

 10. Profilaktyka antywirusowa Pierwszym krokiem powinno być zainstalowanie na dysku twardym programu antywirusowego(np.:Avast, Norton Antivirus, czy McAfee, Viruscan,NOD 32, AVG, Avira, Kasperski). Pamiętać należy również o jego regularnych aktualizacjach, tak aby wyposażony był on w jak najnowsze bazy wirusów.

 11. Profilaktyka antywirusowa Poza programami, które wykrywają wirusy natychmiastowo, warto od czasu do czasu przeprowadzić doraźne skanowanie dysku aplikacją innego typu niż ta na co dzień stosowana, np..: - Hijack, - Spybot, - Ad-aware, - Windows Defender .

 12. Profilaktyka antywirusowa Kolejnym działaniem związanym z profilaktyką antywirusową jest wyczulenie na podejrzane programy oraz maile, których treść wydaje się podejrzana. Absolutnie nie wolno wówczas czy to ściągać takiego programu, czy też otwierać jakichkolwiek załączników, które znajdują się w mailu – najczęściej są to wirusy, które w ciągu chwili zasiać mogą spustoszenie na dysku.

 13. Profilaktyka antywirusowa - podsumowanie Podsumowanie działań: • korzystać z programu antywirusowego • posiadać firewall sprzętowy lub programowy • nie korzystać z pirackiego oprogramowania • włączyć aktualizacje łatek dla systemu operacyjnego i przeglądarek internetowych • zabezpieczyć komputer hasłem • nie wchodzić na podejrzane strony np. wysłane z nieznanego E-mailu • przynajmniej raz w tygodniu skanować komputer programem antywirusowym. Warto wykonać obraz dysku lub partycji systemowej czyli: C:

 14. Co zrobić gdy zainfekujemy komputer? • Przede wszystkim skopiować na np.: CD, DVD, pamięć USB najważniejsze programy oraz pliki z danymi aby nie zginęły podczas późniejszego formatowania dysku, • wyłączyć komputer z sieci oraz odpiąć wszystkie dodatkowe sprzęty, połączone z nim przy pomocy USB lub innego źródła przewodzenia informacji (jeżeli komputer nie chce się włączyć wtedy uruchomić należy go albo w trybie awaryjnym, albo przy pomocy płyty startowej), • zeskanować cały dysk – każdy najmniejszy jego fragment (nic, poza tym jednym programem, nie może być uruchomione), • usunąć wykryte złośliwe oprogramowanie.