Download
liczba fi n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Liczba “fi” PowerPoint Presentation
Download Presentation
Liczba “fi”

Liczba “fi”

247 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Liczba “fi”

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Liczba “fi” • Prezentację przygotowali: • Joanna Sępek, Jarosław Mikrut, Marceli Nowak i Michał Pędrak. • Tematem pracy jest liczba fi a także • złoty podział (podział harmoniczny).

  2. Co to jest złoty podział? Podział harmoniczny (złoty podział) jest to podział danej wielkości “a” na takie dwie części “x” oraz “a-x”, żeby spełniona była proporcja a/x = x/(a-x)

  3. Największe odkrycia Leonardo da Vinci na podstawie nielegalnych ekshumacji zwłok i mierzenia kości wykazał, iż ludzkie ciało jest dosłownie zbudowane z elementów, których proporcje wymiarów zawsze równają się fi: - odległość od czubka głowy do podłogi podzielona przez odległość od pępka do podłogi, - odległość między ramieniem a czubkiem palców podzielona przez odległość między łokciem a czubkiem palców, - odległość biodra od podłogi podzielona przez odległość od kolana do podłogi, - również stawy dłoni, palce u nóg, odległość między kręgami.

  4. Jak to było? Według Leonarda da Vinci proporcje ludzkiego ciała są równe liczbie fi, czyli 1,618. Z początku niedowierzano temu odkryciu, ale w końcu uczeni przekonali się do niego.

  5. Przykłady liczby fi w przyrodzie: Oto one: - stosunek liczby pszczół płci żeńskiej do liczby pszczół płci męskiej w jakimkolwiek ulu na świecie, - stosunek średnicy jednej spirali do drugiej w muszli nautilusa (głowonoga, który pompuje gaz do swojej podzielonej na komory muszli, żeby utrzymywać się w odpowiedniej pozycji w wodzie), - stosunek średnicy obrotu kolejnych, przeciwnych do siebie spirali nasion w kwiecie słonecznika, - również spiralnie układające się płatki szyszki sosny, układ liści na łodygach roślin, segmentacja owadów

  6. Oto jeden z przykładów wykorzystania złotej proporcji: Każdy kolejny odcinek jest sumą poprzedniego, co po złożeniu kilku figur tworzy coraz to większe figury geometryczne.

  7. Gdzie jest liczba “fi” ? Odpowiednie odcinki w tym pięciokącie podzielone przez siebie dają nam wynik liczby fi równej 1.618. Także liczba ta ma zastosowanie w rysowaniu figur geometrycznych.

  8. Do zobaczenia! Dziękujemy!