Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Lichen PowerPoint Presentation

Lichen

274 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Lichen

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. חזזיות Lichen

 2. חזזית היא אורגניזם שיתופי המורכב מהתחברות אצה ירוקה או אצה כחולה (ציאנובקטריה) מיקרוסקופיות אל פטרייה סיבית. צורת החזזית נקבעת לפי החלק החיצוני של השותף הפטרייתי ולכן גם נקראת על שם הפטרייה. בד"כ הפטרייה תופסת את רוב נפח החזזית, למרות שלעתים אין הדבר כך בחזזית סיבית או ג'לית.

 3. תאי האצות מכילים כלורופיל, המאפשר להם לחיות בסביבות מינראליות טהורות על ידי הפקה עצמית של תרכובות אורגניות . הפטרייה מגינה על האצה מפני התיבשות ומספקת לה מינרלים שמקורם בשכבה המצויה תחת החזזית. אם מצויה ציאנובקטריה, אזי היא יכולה לטפל בחנקן ובכך להשלים את פעולות האצה הירוקה.

 4. חזזיות נמנות על היצורים החיים העמידים ביותר על פני כדור הארץ. ניתן למצוא אותן אף במרכז אנטארקטיקה , מקום בו שום יצור חי אחר אינו מצליח לשרוד. עובדה זו גרמה ל־NASA להתענין בהן, מתוך הנחה כי אם קימים יצורים חיים על כוכבי לכת אחרים הם יהיו דומים לחזזיות.

 5. Caloplaca saxicola

 6. יצע (בלועזית תאלוּס, thallus) הוא גוף צמחי שאין בו התמינות לשורש ולנצר

 7. מבנה ומורפולוגיה חזזיות חיות על מגון משטחים: אדמה, עצים, סלעים וקירות. לרוב הן הראשונות להתישב באזורים דלילים באדמה או בסביבות עם תנאי ם קיצוניים כמו אלו המצויים בגובהי ההרים. ישנן כאלה השורדות בתנאי המדבר הקשים, ואחרות על קרקעות קפואות באזורים הארקטיים. לכמה חזזיות יש חזות של עלים (חזזיות עליות); יש המכסות את השכבה התחתונה בכמעין קרום; אחרות מאמצות צורה דמוית שיח וקיימות גם חזזיות ג' לטיניות.

 8. חזזיות על סלע (צילום בהגדלה )

 9. " כאשר בוחנים חזזית בהגדלה, חלק טיפוסי של תלוס העלים מגלה ארבע שכבות של סיבי פטרייה. השכבה העליונה נוצרת מבניה צפופה ודבוקה של קור פטרייתי (hypha) היוצר שכבת מגן חיצונית המהוה קליפה. ציאנובקטריה יכולה להמצא בחללים קטנים או תחת הפנים החיצוניים. תחת הקליפה יש צירוף שכבת אצה של תאיה השזורים בצפיפות בקור הפטרייה.

 10. רבייה לרוב מתרבות החזזיות באופן א-מיני, על ידי רביה וגטטיבית או על ידי פיזור תאים פטרייתים ואצתיים. ישנן קבוצות קטנות של תאי אצה המוקפות סיבי פטרייה אשר נפתחות כאשר החזזית מתיבשת או כאשר רקמת הסביבה מתה, ומתפזרות באמצעות הרוח. דרך נוספת היא על ידי התנתקות של גדילה מוארכת מתוך רקמת התאים המתנתקת ומתפזרת. חזזיות רבות נשברות למקטעים כשהן מתיבשות, ומתפזרות כדי לחזור ולגדול כשחוזרת הלחות.

 11. חתך בגוף פרי של פטריה

 12. Old Man's beard (Usnea hirta) Usnea filipendula

 13. Ophioparma ventosa

 14. אקולוגיה אנטרקטיקה האקלים של אנטארקטיקה אינו מאפשר קיומם של מיני צמחים רבים הזקוקים לאקלים נוח יותר ולתנאים סביבתיים שונים. השילוב בין טמפרטורות נמוכות מאוד, קרקע דלה במינרלים, מחסור בלחות ובאור שמש מדכאים את שגשוגם של מרבית הצמחים. הפלורה המתקימת באנטארקטיקה מורכבת בעיקר מחזזיות ואצות פשוטות, פטריות, וצמחים אחרים המסתגלים לתנאים הקשים השוררים באזור. הפלורה גדלה בדרך כלל בקיץ שבו התנאים מעט טובים יותר, הנמשך לרוב שבועות בודדים. באנטארקטיקה יותר מ-200 מיני חזזיות וקרוב ל-50 מיני טחבים ואזובים.

 15. יותר מ-200 מיני חזזיות מצויים באנטארקטיקה

 16. . Falklands, Westpoint Island, lichen

 17. Falklands, Westpoint Island, lichen

 18. במילים פשוטות... חזזיות זה שיתוף פעולה של פטריה ויצור אחר שעושה פוטוסינתזה, בדרך כלל אצה ירוקה, אבל יכול להיות גם ציאנובקטריה.          הפטריה אחראית על הקניות, כלומר להביא את המצרכים - מינראלים מהמצע עליו הזוג חי, והאצה אחראית על הבישול - הפיכת המצרכים, יחד עם אור, מים ו -CO2 למשהו אכיל (סוכר).           עד היום יש מחלוקת בקרב החוקרים אם שיתוף הפעולה הזה אכן נחוץ לשני הצדדים. חלק אומרים שהמבשלת יכולה להסתדר יפה מאוד גם לבדה, האחרים אומרים, כן, יכולה להסתדר לבד, אבל לבד החיים שלה הרבה יותר קשים.   בדרך כלל, מבחוץ רואים בעיקר את הפיטריה, ולכן השם של החזזית  נסמך בעיקר על שם הפטריה.  כשהפטריה גדלה לבד היא הרבה פחות מגוונת מהמופע הזוגי שלה.

 19.   בגלל שלחזזיות אין שורשים והן לא אוגרות מים, הן גדלות רק כשהתנאים מתאימים. זה אומר שרוב הזמן הן ישנות ומחכות לתנאים המתאימים    למרות שבמובן מסוים חזזיות הן מפונקות, חזזיות הן חלוצות באופיין. הן   הראשונות להתישב על סלעים ובמקומות קשים, מכשירות את הקרקע במובן הכי מילולי של המילה (הופכות את הסלע לאדמה), לבאים אחריהן.     חזזיות יכולות לשרוד תקופות לא מבוטלות בחלל!

 20. חשיבות החזזיות במערכת האקולוגית של הנגב מחברת: אופירה גל החזזיות הן מזונם של חלזונות השיננית המצויים בנגב. חלזונות אלה נאכלים בבוא העת על-ידי טורפים שונים. שרשרת מזון זו היא מיוחדת במינה בעולם, בכך שאינה תלויה במי גשם, אלא מבוססת על טל בלבד (כאמור חזזיות המדבר אינן זקוקות כלל לגשם, ומסתפקות במי טל). רוב החזזיות הנאכלות על-ידי השינניות חיות בתוך הסלע עצמו. כדי להגיע אל החזזית, מפוררים החלזונות את שכבת הסלע העליונה. גם החזזית מפרישה חומרים כימיים שונים הגורמים לבלייה של הסלע, כדי שתוכל לגדול. בלייה של הסלע על-ידי החלזונות ועל-ידי החזזיות מביאה להיוצרות קרקע. במאמר שפורסם בכתב העת המדעי החשוב "Science" העריכו שכמות הקרקע הנוצרת כתוצאה מאכילת חזזיות על-ידי שינניות שווה לכמות הלס המגיעה עם הרוח.

 21. . Xanthoria calcicolaYellow Lichen

 22. . Blue-green LichenFlint Wall Lancing

 23. Lichen on exposed rock

 24. . White and yellow Lichen

 25. Sunburst lichen (Xanthoria elegans)

 26. .

 27. British Soldier Lichen (Cladonia cristatella)

 28. החזזית מפרשית מרושתת - צולם ע"י אורניהו

 29. Lichenomphalia umbellifera (Ray Woods(

 30. Rhizocarpon geographicum

 31. Peltigera venosa

 32. Cladona diversa

 33. Psoroma hypnorum

 34. Moelleropsis nebulosa

 35. Lecanora chlarotera

 36. Caloplaca tallincola

 37. Dibaeis baeomyces

 38. Acarospora cervina