Download
good morning n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Good Morning! PowerPoint Presentation
Download Presentation
Good Morning!

Good Morning!

103 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Good Morning!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Good Morning! • Please have the following on your desk • Warm-Up • Colored pen • INB • Pencil • White board • Whiteboard marker • Complete warm-up 5-2 • Set up your interactive notebook for today’s lesson • Complete vocabulary hand out

  2. 5-2 Rates & Unit Rates Now set up the left side of the page & complete: Page number Lesson title Learning goal What I know: Then complete the vocabulary card for unit rates. On the back, complete a vocublary card for “rates”

  3. Vocabulary • UNIT RATE • A rate in which the second quantity in the comparison is one unit. • Example: • 10 centimeters per minute • Characteristics: • The denominator is always one • Usually expressed using the word “per”. Per means 1 • Non examples: • (share what you’ve got!) • RATE • A special type of ratio that compares 2 quantities measured in different units. • Example: • The speed limit is 55 miles per hour • 55mi/h • Characteristics: • Compares different things • Non examples: • (share what you’ve got!)

  4. Foldable for the right side of your INB • Tape left edge of vocab card so you can flip it over, below the objective • Glue the booklet at the bottom

  5. Additional Example 1A: Finding Unit Rates Find the rate. A Ferris wheel revolves 35 times in 105 minutes. How many minutes does 1 revolution take? Write a rate that compares minutes and revolutions. 105 minutes 35 revolutions Divide the numerator and denominator by 35 to get an equivalent rate. 105 minutes ÷ 35 35 revolutions ÷ 35 3 minutes 1 revolution Simplify. The Ferris wheel revolves 1 time in 3 minutes.

  6. Additional Example 1B: Finding Unit Rates Find the rate. Sue walks 6 yards and passes 24 security lights set along the sidewalk. How many security lights does she pass in 1 yard? Write a rate that compares security lights and yards. 24 lights 6 yards Divide the numerator and denominator by 6 to get an equivalent rate. 24 lights ÷ 6 6 yards ÷ 6 4 lights 1 yard Simplify. Sue passes 4 security lights in 1 yard.

  7. YOUR TURN! ON YOUR WHITE BOARD Find the rate. A dog walks 696 steps in 12 minutes. How many steps does the dog take in 1 minute? Write a rate that compares steps and minutes. 696 steps 12 minutes Divide the numerator and denominator by 12 to get an equivalent rate. 696 steps ÷ 12 12 minutes ÷ 12 58 steps 1 minute Simplify. The dog walks 58 steps per minute.

  8. YOUR TURN! ON YOUR WHITE BOARD Find the rate. To make 12 smoothies, Henry needs 30 cups of ice. How many cups of ice does he need for one smoothie? Write a rate that compares cups of ice and smoothies. 30 cups of ice 12 smoothies Divide the numerator and denominator by 12 to get an equivalent rate. 30 cups of ice ÷ 12 12 smoothies ÷ 12 2.5 cups of ice 1 smoothie Simplify. Henry needs 2.5 cups of ice per smoothie.

  9. An average rate of speed is the ratio of distance traveled to time. The ratio is a rate because the units in the numerator and denominator are different. Speed is usually expressed as a unit rate.

  10. Additional Example 2: Finding Average Speed Danielle is cycling 68 miles as a fundraising commitment. She wants to complete her ride in 4 hours. What should be her average speed in miles per hour? 68 miles 4 hours Write the rate. Divide the numerator and denominator by 4 to get an equivalent rate. 68 miles ÷ 4 4 hours ÷ 4 17 miles 1 hour = Danielle’s average speed should be 17 miles per hour.

  11. YOUR TURN! ON YOUR WHITE BOARD Rhett is a pilot and needs to fly 1,191 miles to the next city. He wants to complete his flight in 3 hours. What should be his average speed in miles per hour? 1,191 miles 3 hours Write the rate. Divide the numerator and denominator by 3 to get an equivalent rate. 1,191 miles ÷ 3 3 hours ÷ 3 397 miles 1 hour = Rhett’s average speed should be 397 miles per hour.

  12. A unit price is the price of one unit of an item. The unit used depends on how the item is sold. The table shows some examples.

  13. 1st tab of foldable

  14. Additional Example 3: Consumer Math Application A 12-ounce sports drink costs $0.99, and a 16-ounce sports drink costs $1.19. Which size is the best buy? Divide the price by the number of ounces (oz) to find each unit price. $0.99 12 oz $1.19 16 oz $0.08 oz $0.07 oz ≈ ≈ Since $0.07 < $0.08, the 16-ounce sports drink is the best buy.

  15. YOUR TURN! ON YOUR WHITE BOARD A 1.5 gallon container costs $4.02, and a 3.5 gallon container costs $8.75. Which size is the best buy? Divide the price by the number of gallons to find the unit price of each size. $4.02 1.5 gal $8.75 3.5 gal $2.68 gal $2.50 gal = = Since $2.50 < $2.68, the 3.5 gallon container is the best buy.

  16. Rally Coach! TB pg238 B’s complete: #6 #3 #4 A’s complete: #5 #7 #8

  17. 2nd Tab of Book

  18. 5-2 Left side time! What I learned: write 1-2 sentences about what you learned. Proof: REASONING. A store sells paper towels in packs of 6 and packs of 8. Use this information to write a problem about comparing unit rates. Reflection: WRITE ABOUT IT. Michael Jordan has the highest scoring average in NBA history. He played in 1,072 games and scored 32,292 points. Explain how to find a unit rate to describe his scoring average. What is the unit rate?

  19. 5-2 TICKET OUT THE DOOR 1.It takes Mia 49 minutes to complete 14 homework problems. On average, how long did it take to solve each problem? 2.Abby can buy a 7-pound bag of dry cat food for $7.40, or she can purchase a 3-pound bag for $5.38. Which size is the best buy?