'Unit rate' diaporamas de présentation

Unit rate - PowerPoint PPT Presentation


Linear Goal Programming

Linear Goal Programming

Linear Goal Programming. What is Goal Programming?. Single objective in formulating LPs so far Max profit Min cost Several simultaneous objectives in practice Max profit Increase reliability Improve employee morale Improve company’s image

By homer
(436 views)

Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe

Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe

Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe. What is the difference between a ratio and a rate? 706.2.7 use ratios and proportions to solve problems. Definition: A comparison of two numbers: Parts to whole: Or Parts to Parts:. Written As: Fraction, with :, and to Examples:

By kobe
(192 views)

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate. 360 miles in 6 hours is the same as: 60 miles in one hour (60 mph). Solving Proportions. Cross Multiply: 3 x 4 And divide by the number across the letter 12 / 2 = 6. Finding Percents. What number is 50% of 32. Cross Multiply. x=(50x32)/100 = 16. What % is 16 of 32.

By vaughan
(306 views)

Ratio and Rate

Ratio and Rate

Ratio and Rate. Section 5.1. Objectives. Write a fraction that shows a ratio comparison of two like measurements Write a fraction that shows a rate comparison of two unlike measurements Write a unit rate. Objective 1: Write a fraction that shows a ratio comparison of two like measurements.

By gwen
(293 views)

Supply Chain Spend Analytics

Supply Chain Spend Analytics

Supply Chain Spend Analytics. Web Based Business Analytics Portal. Objectives of Spend Analytics Portal. Business Objective is to increase profitability and ROI of the supply chain and procurement operations by providing deep and actionable insights into Vendor | Item | Rate | Volume

By francois
(105 views)

Problem of the Day

Problem of the Day

Problem of the Day. Express $2/lb in cents / ounce. Ratio and Proportion. A ratio is a comparison of two numbers by division. The ratio of a to b is a:b or a/b where b is not equal to zero. Rate is a comparison of a/b where a and b represent two different units. m/h, $/h, $/package

By hua
(112 views)

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates.

By mattox
(132 views)

Unit 3 Quiz Review

Unit 3 Quiz Review

Unit 3 Quiz Review. 7 to 15 12 out of 28 12 : 20 30 students, 16 are girls. Write each ratio as a fraction in simplest form. Find each unit rate. 260 miles in 4 hours $5.68 for 3 boxes of cereal. Solve each proportion (round to tenths). Is this ratio a proportion?.

By hina
(90 views)

Proportions, Measurement Conversions, Scale, and Percents

Proportions, Measurement Conversions, Scale, and Percents

Proportions, Measurement Conversions, Scale, and Percents. by Lauren McCluskey . Credits. “Prentice Hall Mathematics: Algebra I” “Changing Percents” by D. Fisher “Percent I” by Monica and Bob Yuskaitis “Percent II” by Monica and Bob Yuskaitis

By gusty
(230 views)

Understanding Proportion

Understanding Proportion

Understanding Proportion. Ratio . A ratio is the comparison of two numbers by division. A classroom has 16 boys and 12 girls. Also written as 16 boys , 16:12 or 16 to 12 12 girls Generally, ratios are in lowest terms:

By hubert
(140 views)

Moving to More Efficient Information ManagemMoving to More Efficient Information Mnagement Bill Mc Cluggage Director D

Moving to More Efficient Information ManagemMoving to More Efficient Information Mnagement Bill Mc Cluggage Director D

Moving to More Efficient Information ManagemMoving to More Efficient Information Mnagement Bill Mc Cluggage Director Delivery and Innovation Division ent Bill Mc Cluggage Director Delivery and Innovation Division. Bill Mc Cluggage Director Delivery and Innovation Division.

By thina
(129 views)

Contracting 101 Introduces basic elements, potential pitfalls and essential contract drafting techniques

Contracting 101 Introduces basic elements, potential pitfalls and essential contract drafting techniques

Contracting 101 Introduces basic elements, potential pitfalls and essential contract drafting techniques. Presenters: Greg Shabram, Contracts Manager Kristen Jackson, Contracts Technician 2. Goal and Objectives. Goal: Provide departments information necessary to

By novia
(80 views)

Ground Works

Ground Works

Ground Works. A unit of mathematical riddles. Materials. Paper Pencil Calculator. Best Buy. Goal: students will be able to use proportional reasoning to calculate unit rate. Best Buy #1. Best Buy #1. Which special is the best buy?. Describe two ways to figure out the best buy.

By alyson
(151 views)

What is the best price?

What is the best price?

What is the best price?. By: Alyssia Mendoza. The three items that are going to compared. Dollar General coffee $ 54.00 for 6. Maxwell coffe $54.00 for 6. Dunkin donutsCoffee $41.50 for 6. Folgers . To find the unit rate we must isolate the number. 54.00 x

By earl
(64 views)

Chapter 3 Ratios and Rates

Chapter 3 Ratios and Rates

Chapter 3 Ratios and Rates. Day…. Introducing Rates Unit Rates Graphing Rates of Change Rates and Ratios in Review Pop Quiz. Day 1. Bell Work. Walt can mow 500ft 2 in10 minutes. If he does not slow down, how long will it take him to mow his parents lawn that measures 3,500ft 2 ?

By dalit
(206 views)

Georgia Performance Standards (Common Core)

Georgia Performance Standards (Common Core)

Georgia Performance Standards (Common Core). 7th Grade Math Year 2013-14. MCC7.RP Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems.

By twyla
(119 views)

Good Morning!

Good Morning!

Good Morning!. Please have the following on your desk Warm-Up Colored pen INB Pencil White board Whiteboard marker Complete warm-up 5-2 Set up your interactive notebook for today’s lesson Complete vocabulary hand out. 5-2 Rates & Unit Rates.

By gavan
(103 views)

Multicommodity Rent or Buy: Approximation Via Cost Sharing

Multicommodity Rent or Buy: Approximation Via Cost Sharing

Multicommodity Rent or Buy: Approximation Via Cost Sharing. Martin P ál Joint work with Anupam Gupta Amit Kumar Tim Roughgarden. Talk Outline. Cost sharing algorithm for Steiner forest: what do we want

By iren
(89 views)

Unit Rates and Proportional Reasoning

Unit Rates and Proportional Reasoning

dollars. 33. Divide the first quantity by the second quantity. = 8.25. hours. 4. $8.25 1 hour. The unit rate is , or $8.25 per hour. COURSE 2 LESSON 5-2. Unit Rates and Proportional Reasoning. Find the unit rate: earn $33 for 4 hours of work. 5-2.

By emilia
(173 views)

Unit Rates and Ratios

Unit Rates and Ratios

Unit Rates and Ratios. Mr. Swaner. Rates/ratios. Can be written three different ways a to b a:b. Because ratios are fractions, they must always be reduced to simplest form. Example. On average, a baseball team scores 3 runs to every 7 hits. Write a ratio for the situation. Example.

By nanda
(328 views)

View Unit rate PowerPoint (PPT) presentations online in SlideServe. SlideServe has a very huge collection of Unit rate PowerPoint presentations. You can view or download Unit rate presentations for your school assignment or business presentation. Browse for the presentations on every topic that you want.