SlideServe
Menu
Préférences
© SlideServe · v2026

MATH IN CTE

gwyn avatar
8 diapositives · 359 Views · Jul 30, 2014

MATH IN CTE . Unit Cost lesson. GAME PLAN (8/12/2010) Objective: Consumer awareness, cost calculations. How much do you know about prices at the grocery store? (20 min) Price is Right Grocery Game Practice Game Calculate unit cost game show music Math Concept Overview (15 min) Unit Price

MATH IN CTE - slide 1
01 / 8MATH IN CTE
1 / 17

Télécharger la présentation

MATH IN CTE
Une image / un lien ci-dessous est fourni (tel quel) pour télécharger la présentation

Politique de téléchargement : le contenu du site vous est fourni TEL QUEL pour votre information et votre usage personnel ; il ne peut être vendu, concédé sous licence ni partagé sur d’autres sites sans l’accord de son auteur.Le contenu vous est fourni TEL QUEL, pour votre information et votre usage personnel uniquement. Téléchargez la présentation en cliquant sur ce lien. Lors du téléchargement, si vous ne parvenez pas à télécharger une présentation, l’éditeur a peut-être supprimé le fichier de son serveur.Pendant le téléchargement, si vous ne parvenez pas à obtenir une présentation, le fichier a peut-être été supprimé par l’éditeur.

F I N

Plus de contenu associé

Transcription de la présentation
  1. MATH IN CTE Unit Cost lesson

  2. GAME PLAN (8/12/2010)Objective: Consumer awareness, cost calculations • How much do you know about prices at the grocery store? (20 min) • Price is Right Grocery Game • Practice Game • Calculate unit cost • game show music • Math Concept Overview (15 min) • Unit Price • Decimal Comparison • Inequalities • Calculating Unit Price Worksheet (15 min) • Practice on your own • Are you a Savvy Shopper? (20 min) • Internet Activity on your own • Review Savvy Shopper • Who got the best deals??? • Extra Time? • http://www.mathsisfun.com/measure/unit-price-game.html

  3. Price iS Right • We are going to calculate Unit Price • Determine which item is a better value

  4. PRICE IS RIGHT • Lucky Charms • Large = $6.29 (64 oz) • Small = $2.99 (16 oz) • Popcorn • PopSecret = 2.00 (3 bags) • Safeway Popcorn = 1.89 (3 bags) • Ranch Dressing • Kens Steakhouse Ranch = $3.99 (16 oz) • Wishbone Ranch = $2.00 (16 oz)

  5. Converting FRACTIONS/Rounding • Fractions/Decimal Equivalents • ¾ = .75 • ½ = .50 • Need Number Line 1/4 1/2 3/4 0 1 0.25 0.5 0.75

  6. How to calculate unit price • Unit Price is the cost for each unit. • Examples: • Per ounce • Per lb • Per item such as a bunch of bananas or bag of candy bars • Formula: Price Per Unit = Price of item / # of units

  7. Example • Find the unit price of a 32 oz bottle of household cleaner and then decide which is the best purchase based on the unit price per ounce. Based on unit price alone the 32-oz size is the best buy. 19.656 ¢/oz The unit price for the 32-oz size is given by

  8. INEQUALITIES • Place value 1.125678 1.124987 Compare Decimals 1.125678 1.124987 >