SlideServe
Menu
Préférences
© SlideServe · v2026

HOW MUCH DOES IT COST?

iden avatar
8 diapositives · 344 Views · Jul 28, 2014

HOW MUCH DOES IT COST?. By Joe Gallatin. Intro. My question was to see how much it would cost for a five dollar footlong from subway would cost everyday for one month. Types of subs. There are several types of Subs on the $5 footlong menu. These include: Meatball Marinara Cold Cut Combo

HOW MUCH DOES IT COST? - slide 1
01 / 8HOW MUCH DOES IT COST?
1 / 17

Télécharger la présentation

HOW MUCH DOES IT COST?
Une image / un lien ci-dessous est fourni (tel quel) pour télécharger la présentation

Politique de téléchargement : le contenu du site vous est fourni TEL QUEL pour votre information et votre usage personnel ; il ne peut être vendu, concédé sous licence ni partagé sur d’autres sites sans l’accord de son auteur.Le contenu vous est fourni TEL QUEL, pour votre information et votre usage personnel uniquement. Téléchargez la présentation en cliquant sur ce lien. Lors du téléchargement, si vous ne parvenez pas à télécharger une présentation, l’éditeur a peut-être supprimé le fichier de son serveur.Pendant le téléchargement, si vous ne parvenez pas à obtenir une présentation, le fichier a peut-être été supprimé par l’éditeur.

F I N

Plus de contenu associé

Transcription de la présentation
  1. HOW MUCH DOES IT COST? By Joe Gallatin

  2. Intro • My question was to see how much it would cost for a five dollar footlongfrom subway would cost everyday for one month.

  3. Types of subs • There are several types of Subs on the $5 footlong menu. These include: • Meatball Marinara • Cold Cut Combo • Spicy Italian • Veggie Delight • Black Forest Ham • Oven roasted Chicken Breast • BLT • Tuna

  4. Here’s an example of one of the subs, the “Spicy Italian” Source: http://www.survivingthestores.com/wp-content/uploads/2010/04/subway-5-dollar-footlong.jpg

  5. In Illinois, We have sales tax of 8.25%

  6. So, on a 5 dollar footlong, with sales tax, the total is $5.41. • If I worked 5 hours a week, at 8.25/hour, the gross amount of my pay check for one month would be roughly $165.00

  7. If I Got Subway for Lunch everyday for one month, I would be spending a TOTAL of $162.30, meaning I would have to work at least 20 hours a month to satisfy my footlong craving.

  8. Link to one of the commercials • http://youtu.be/l9mEgFnKxyM