1 / 20

Fyziologické aspekty sportovních her: Házená

Fyziologické aspekty sportovních her: Házená. PhDr. Michal Botek, Ph.D. Fakulta tělesné kultury, UP Olomouc. Základní charakteristika. kolektivní míčový sport, 6 hráčů v poli + brankář (střídání neomezeně dle potřeby). cílem je dopravit míč do branky soupeře .

melita
Télécharger la présentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Fyziologické aspekty sportovních her: Házená PhDr. Michal Botek, Ph.D. Fakulta tělesné kultury, UP Olomouc

2. Základní charakteristika • kolektivní míčový sport, 6 hráčů v poli + brankář • (střídání neomezeně dle potřeby) • cílem je dopravit míč do branky soupeře • dva poločasy po 30 minutách (u hráčů 12-14 let věku po 25 minutách a • u hráčů 8-12 let věku po 20 minutách) oddělených 10 min přestávkou. • rozměry hřiště 20 x 40 m • vyžaduje vysokou úroveň kondice a specifických pohybových • dovedností (střelba, přihrávka, dribling, trojtakt, obrana) • nejúspěšnější český hráč – Filip Jícha (hráč roku 2010)

3. Posty v házené • Brankář • 2. Obránce • 3. Křídlo • 4. Pivot

4. Antropometrická charakteristika hráčů ♂ ♀

5. důležitý aspekt Základní antropometrická charakteristika • výška 175 (4) – 196 (5) cm ♂ • hmotnost 89 (6) – 108.1 (7) Kg • % tuku 8 - 22 • výrazně ovlivněna herním postem • pivot – starší (zkušenosti; obrana – krytí nej. hráčů, útok – • vytváření místa pro střelbu) • rozpětí prstů – největší pivot • : rychlost hodu = schopnost produkce síly/čas • : vyšší rozpětí prstů = vyšší kontrola míče = přesnost • (Sporiš et al., 2010) (Sporiš et al., 2010) (Chaouachi et al., 2009)

6. RYCHLOST MÍČE PŘI STŘELBĚ • Brankář 85 (7.5) 92 (12) Km/h • Obránce 86 (4) 94 (10) Km/h • 3. Křídlo 89 (5) 99 (4) Km/h • 4. Pivot 88 (3) 93 (7) Km/h (Chaouchi et al., 2009)

7. NEJVÍCE ZATĚŽOVANÉ SVALOVÉ SKUPINY + ZRANĚNÍ • vysoká frekvence zranění P-P aparátu, • (kontakt se spoluhráčem, s povrchem) • odřeniny kůže, popáleniny, • distorze hlezenního kloubu, • distorze kolene, • distorze prstů, • zlomeniny prstů a zápěstí, • „házenkářské rameno“, • poškození Achillovy šlachy http://is.muni.cz/do/rect/el/estud/fsps/ps10/fyziol/web/index.html

8. (Kučera & Dylevský, 1999)

9. Fyziologická charakteristika • intermitentní povaha zatížení, vysoké množství fyzických kontaktů • zatížení : zatížení (běh) 14 s : 20 s zotavení • aerobní sport s výrazným příspěvkem anaerobního krytí • metabolické nároky: 8 – 12 METs • 485 vysoce intenzivních pohybů krátkého trvání (ATP-CP + AnAe M.) • vzdálenost za utkání 2000 – 6000 m • : křídla 3500 – 4100 m(5000 m - Konzak & Schake (in Cuesta, 1988)) • : obránce 3000 –3500 m • : pivot ~3500 m

10. ILUSTRACE INTENZITY POHYBOVÝCH AKCÍ V UTKÁNÍ (Chelly et al., 2011)

11. Intenzita zatížení LaTh • SFprům 145 tep.min-1/ SFmax 190 tep.min-1 – přátelské utkání • během utkání HR 140 – 200 BPM • SFprům 150 BPM ~ 70-85 % SFmax (aerobní zóna ? NE - ZKRESLENÍ !

12. ANP AP SF monitoring A: 1000 m kontinuální běh a B – intermitentní zatížení

13. SF při vysoce intenzivních cvičeních + aktivní zotavení Posouzení kondice hráčů

14. POROVNÁNÍ SF V PRVNÍ A DRUHÉ PŮLI ZÁPASU (Chelly et al., 2011)

15. ! Ú N A V A ! Prům. hodnoty ze 6 utkání u 18 elitních házenkářů(Chelly et al., 2011)

16. Fyziologické příčiny únavy:ENERGIE - HOMEOSTÁZA ↓energetických substrátů (ATP, CP, GLu, GLy) kumulace katabolitů a INT hydrolýza ATP ve sv. buňce porušená acidobazická a iontová rovnováha (Na+,K+, Ca2+ Mg2+,Cl-, La-, Pyr-) SID, hyponatrémie Radvanský & Vančura (2007) anaerob. vznik ATP ↑ H+ ↓ pH ↓ enzymatické činnosti

17. Koncentrace laktátu během zatížení • Hladina laktátu: • 10 mmol/L • 9 ± 1.8 mmol/L (Colli, Manzi, Cardinale, Gardini unpublished data, 1988) • 4 - 14 mmol/L (Delamarche et al., 1987) • nejvyšších hodnot La dosahují nejvíce vytěžovaní hráči • – obránci (backcourt player): 7-10 mmol/L(Bolek & Liška, 1981).

18. VYBRANÉ FYZIOLOGICKÉ PARAMETRY • aerobní kapacita – význam se zvyšuje s trváním zápasu • Aerobní kapacita • u hráčů házené • se pohybuje • 54.0 (4) ml.kg.min-1 (Sporiš et al., 2010) • ~53.0 ml.kg.min-1(Chaouchi et al., 2009) • ~ 58.0 ml.kg.min-1 (Bon, 2001) • ANP – elitní házenkáři 75 - 85 % VO2max !!!

19. (1 m rozběh) (dřep) (bench press) VYBRANÉ RYCHLOSTNĚ-SILOVÉ PARAMETRY (Chaouchi et al., 2009)

20. DOPORUČENÍ PRO TRÉNINK • metabolický trénink musí být specifický (v házené nedochází • k steady-state a běh není na dlouhé vzdálenosti: max. 40 m), PROTO • ZATÍŽENÍ MUSÍ BÝT VYSOCE INTENZIVNÍ S INTERMITENTNÍM • CHARAKTEREM A ČASTOU ZMĚNOU SMĚRU !!! • jednotlivé úkoly: útok, obrana atd. musí respektovat časovou • osu v zápase, tzn. poměr zatížení : zotavení • zvyšování efektivity tréninku lze dosáhnout sledováním ANS, HR • popřípadě biochemických parametrů