Download
tericke oleje n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Étericke oleje PowerPoint Presentation
Download Presentation
Étericke oleje

Étericke oleje

143 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Étericke oleje

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Étericke oleje Éterický olej alebo silica je prchavá kvapalina rastlinného  pôvodu s charakteristickou vôňou. Nazýva sa niekedy aj esenciálny olej pretože je esenciou (výťažkom) z rastliny, alebo aromatický olej či po slovensky vonný olej.

 2. Prívlastok éterický znamená, že na rozdiel od bežných rastlinných olejov (slnečnicový olej, repkový olej, palmový olej a pod.) sú éterické oleje prchavé a na vzduchu sa bezo zvyšku odparia. Nie sú to teda pravé oleje ale zmesi rôznych lipofylných sekundárnych metabolitovrastlín. Éterické oleje z niektorých rastlín môžu byť pre človeka nebezpečné v koncentrovanom alebo aj zriedenom stave pre svoje farmakologické účinky.

 3. Postup Éterické oleje sa tradične vyrábali zo základnej rastlinnej masy: lisovaním rastlín alebo ich častí (pomarančový olej, citrónový olej), vyvarením rastlín, ich častí alebo rastlinných výlučkov či extraktov vo vode (čajovníkový olej), destiláciou (dnes sa používa najmä destilácia vodnou parou).

 4. Bazalka Pôsobí antidepresívne, považuje sa najúčinnejšie nervové tonikum, zlepšuje náladu, ukľudňuje, podporuje trávenie, pomáha pri žalúdočných problémoch a nevoľnosti, je dobrý na dýchacie problémy, zlepšuje vykašliavanie. Je vhodný pre normálnu pleť. Veľmi silná dávka môže citlivú pokožku podráždiť. Bazalkový olej stimuluje, prekrvuje a tonizuje pokožku. 

 5. Čajovník Čajovníkový olej je olej, ktorý sa používa v kozmetických výrobkoch vďaka svojim mnohostranným účinkom. Tento olej má antiseptické vlastnosti, slúži teda ako výborná dezinfekcia. K jeho efektom patrí protizápalový účinok, je používaný v boji proti baktériám, mikrbom, plesniam, pri poraneniach. Odstraňuje tiež infekcie na pokožke i slizniciach. Má aj stimulačný a regeneračný účinok na imunitný systém a poškodené tkanivá.

 6. Céder Ukľudňuje psychiku, harmonizuje, pomáha pri nachladnutí, tíši kašeľ, riedi hlieny. Je vhodný pre mastnú a problematickú pleť. Sťahuje a dezodoruje. Pridáva sa do vlasovej kozmetiky pre mastné vlasy a pre vlasy s lupinami. Osvedčuje sa pri masážach proti celulitíde.

 7. Eukalyptus Podporuje vlastnú obranyschopnosť organizmu, pôsobí povzbudzujúco pri chrípke, astme, na dýchacie cesty, znižuje horúčku, uľahčuje vykašliavanie, mierni bolesti hlavy, bolesti hrdla, ukľudňuje, hojí rany, pôsobí močopudne, proti migrénam, herpesom.  Je vhodný na mastnú, problematickú a aknóznu pleť. Stimuluje, prekrvuje, čistí, dezodoruje a chladí. Je vhodný pri nachladnutí a bronchitíde – masti alebo obklady na hrudník. Používa sa na masáže a kúpele na uvoľnenie stuhnutého svalstva, po športovej alebo fyzickej námahe.

 8. Harmanček Patrí medzi najvšestrannejšie oleje, zvyšuje imunitu, podporuje tvorbu bielych krviniek, má protizápalové vlastnosti, tlmí bolesť, ukľudňuje, podporuje trávenie, pôsobí proti nadúvaniu, priaznivo pôsobí na menštruačné bolesti, odstraňuje kŕče, bolesti hlavy. Harmančekový olej je vhodný na suchú, citlivú, podráždenú pleť a na pleť so sklonom k zápalu. Pridáva sa do vlasovej kozmetiky, do prípravkov pre ústnu a intímnu hygienu, do prípravkov po opaľovaní, do masážnych a kúpeľových prípravkov.

 9. Levanduľa Podporuje vlastnú obranyschopnosť organizmu, pôsobí protiplesňovo, protivírusovo, vhodná pri chrípke, prechladnutí, pomáha pri nervovom napätí, depresii, nespavosti, bolestiach hlavy, migréne, výrazne znižuje krvný tlak, pôsobí dezinfekčne, vhodná na popáleniny (aj po spálení slnkom) a uštipnutia hmyzom, hnisavé rany, podporuje hojenie rán, je dobrým repelentom- odpudzuje mole. Je vhodný na všetky typy pleti ale najmä na citlivú pleť. Používa sa na masáže na uvoľnenie stuhnutého a bolestivého svalstva, po športovej alebo fyzickej námahe.

 10. Mäta Pôsobí protikŕčovo, posilňuje nervový systém, podporuje mozgovú činnosť, zlepšuje koncentráciu, pomáha pri chrípke, podporuje vykašliavanie, znižuje horúčku, stimuluje trávenie a dýchanie, pôsobí proti únave, bolestiam hlavy, zvracaniu, nevoľnosti, mierne znižuje tlak. Vhodný na aknóznu pleť a na pleť so sklonom k zápalu. Je vhodný pri bronchitíde a nachladnutí – masti alebo obklady na hrudník. Používa sa na masáže na uvoľnenie stuhnutého svalstva, po športovej alebo fyzickej námahe, proti reumatickým bolestiam.

 11. Pomaranč Pozitívne pôsobí na psychiku, posilňuje, vhodný proti nespavosti, depresiách, strese, pri tráviacich problémoch, znižuje horúčku. Je vhodný na mastnú pleť. Regeneruje a dezodoruje. Dobre sa kombinuje s inými éterickými olejmi, dodáva im jemnosť a sviežosť. Používa sa do kúpeľov a na masáže proti celulitíde, do prípravkov pre ústnu hygienu. Nepoužívať na kožu vystavenú slnečnému žiareniu.

 12. Rozmarín Pomáha proti únave, migréne, posilňuje pamäť, koncentráciu, dodáva odvahu, sebadôveru, zvyšuje krvný tlak, tlmí bolesti svalov, proti reumatizmu, pri chladných rukách a nohách.   Je vhodný na mastnú a starnúcu pleť. Pridáva sa do vlasovej kozmetiky – posilňuje vlasy. Používa sa na masáže na uvoľnenie stuhnutého svalstva, do prípravkov proti celulitíde. Je vhodný pri bronchitíde a nachladnutí. Použitie rozmarínového oleja sa osvedčuje aj pred dlhou jazdou autom alebo pred dôležitým jednaním.

 13. Škorica Pôsobí na napätie, nervozitu, harmonizuje, prekrvuje, povzbudzuje, podporuje chuť do jedla, trávenie, pomáha pri chrípke, nachladení, pôsobí ako afrodiziakum. Škoricový olej silne prekrvuje pokožku. Pridáva sa do prípravkov proti celulitíde, na zahriatie svalov a kĺbov, na reumatické bolesti. 

 14. Tymián Posilňuje vlastnú obranyschopnosť organizmu, pôsobí protivírusovo, protiplesňovo, posilňuje nervy, stimuluje trávenie, pomáha pri kŕčoch a plynatosti, pri chrípkach, bolesti v krku, uľahčuje vykašliavanie, pri zápale priedušiek a pľúc, tlmí svalové bolesti, bolesti kĺbov, proti reume. Je vhodný na mastnú, aknóznu pleť a na pleť so sklonom k zápalu, pri bronchitíde a nachladnutí – masti alebo obklady na hrudník. Používa sa na masáže a kúpele na uvoľnenie stuhnutého svalstva, proti bolesti kĺbov a reume.