slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Name:__________________________________Class:________________Date:_________________ PowerPoint Presentation
Download Presentation
Name:__________________________________Class:________________Date:_________________

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 2
Download Presentation

Name:__________________________________Class:________________Date:_________________ - PowerPoint PPT Presentation

ekram
86 Views
Download Presentation

Name:__________________________________Class:________________Date:_________________

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Name:__________________________________Class:________________Date:_________________Name:__________________________________Class:________________Date:_________________ 1. John and Will ran for 6th grade class president. There were 36 students voting. John got two votes for every vote Will got. How many votes did each get? 2. 75 girls went to the Halloween Dance. The ratio of girls to boys was 3:2. How many students were at the dance total? 3. The students in Mr. Hill’s class played games at recess. 6 boys played soccer 4 girls played soccer 2 boys jumped rope 8 girls jumped rope Afterward, Mr. Hill asked the students to compare the boys and girls playing different games. Mika said, “Four more girls jumped rope than played soccer.” Chaska said, “For every girl that played soccer, two girls jumped rope.” Mr. Hill said, “Mika compared the girls by looking at the difference and Chaska compared the girls using a ratio.” Compare the number of boys who played soccer and jumped rope using the difference. Write your answer as a sentence as Mika did. Compare the number of boys who played soccer and jumped rope using a ratio. Write your answer as a sentence as Chaska did. Compare the number of girls who played soccer to the number of boys who played soccer using a ratio. Write your answer as a sentence as Chaska did.

  2. 4. Lindy made 24 jelly-bread sandwiches with a 16-ounce jar of jelly. How many ounces of jelly per sandwich is that? 5. Max has a pet panda. He eats 55 pounds of bamboo per day. Max can get bamboo from Sam who sells his bamboo for $2.50 per pound. The price for Joe’s bamboo is $20 for 7 pounds. $1 gets half a pound of bamboo from Penelope. Where would Max get the best price for bamboo? 6. Selina bought a shirt on sale that was 20% less than the original price. The original price was $5 more than the sale price. What was the original price? Explain or show work.