280 likes | 378 Vues
Test your math skills with this fun Fourth Grade Jeopardy game. Solve number sequences, round numbers, calculate change, and more. Perfect for students learning about place value, rounding, and basic arithmetic.
E N D
Jeopardy Ute Tribe Education Fourth grade Game A
What is the value of the thousands in the following number: 783,245 3,000
Read this number. 2,350,067 Two million,three hundred fifty thousand, sixty-seven
Write the missing number in this sequence:1, 3, 9, ? , 81, 243 27
Write the missing number in this sequence:1, 2, ? , 8, 16, 32 4
What is the next number in this sequence:1, 2, 4, 7, 11, ? 16
What is the next number in this pattern?Rule: multiply by 3, then subtract 11, 2, 5, 14, 41, ... 122
What is the next number in this pattern?Rule: multiply by 2, then add 22, 6, 14, 30, 62, 126, ... 254
Which sentence is true?A. $7.21 < $1.17 B. $1.73 = $1.73 C. $1.76 = $1.78 D. $1.21 = $1.72 B
Which sentence is true?A. $4.14 > $4.27 • $4.77 = $4.17 • $1.47 = $1.47 • $4.47 < $4.47 C
Divide:$0.42 ÷ 7 = $ $ 6.00
Harold purchased a movie poster costing $8.38. He gave the cashier $9.50. How much change did the cashier give back to Harold? $1.12
Sam purchased a serving platter costing $6.98. He gave the cashier $10.00. How much change did the cashier give back to Sam? $3.02
Which is the better buy?A. 5-pack of bouncy balls for $2.05 B. 6-pack of bouncy balls for $2.28 B
A 2-meter roll of blue ribbon costs $1.10. What is the unit price? $0.55 per meter
A 3-pack of ice cream sandwiches costs $0.48. What is the unit price?$ per sandwich $0.16
Which words describe this shape? Choose all that apply. A. Quadrilateral B. Rectangle C. Parallelogram D. Rhombus A, C, and D