1 / 24

Zmiany w przepisach gry

Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY. Zmiany w przepisach gry. 4.3.1 Spodenki zawodników muszą być powyżej kolan. 4.3.2 Numery na koszulkach od 0 i 00 do 99 oraz sygnalizacja numerów

risa-yang
Télécharger la présentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz6-7 września 2014 r., COS SpałaZMIANY W PRZEPISACH GRY

2. Zmiany w przepisach gry • 4.3.1 Spodenki zawodników muszą być powyżej kolan. • 4.3.2 Numery na koszulkach od 0 i 00 do 99 oraz sygnalizacja numerów Czytanie numerów od lewej do prawej patrząc na sędziego. Numery od 15 wzwyż dwie zasady: 1. Najpierw dziesiątki potem jedności 2. Najpierw dziesiątki pokazywane palcami -wewnętrze dłonie do siebie, potem jedności pokazywane palce od siebie i wewnętrzne dłonie do stolika.

3. Zmiany w przepisach gry • 5.7 Jakikolwiek zawodnik otrzymał pomoc medyczną między rzutami wolnymi musi nastąpić zmiana pod warunkiem ewidentnej kontuzji. Przeciwnicy mogą też zmienić w tym czasie taką samą liczbę zawodników (najczęściej gdy zawodnik krwawi). • 16. Kosz i jego wartość. Wartość kosza jest zależna od miejsca wykonywania rzutu do kosza, nie od tego kto i z którego miejsca ostatni dotknął piłkę lecącą do kosza po rzucie.

4. Zmiany w przepisach gry • 18.2.5 Przerwa na żądanie. Drużyna ma w drugiej połowie 3 czasy, z czego może wykorzystać tylko 2 w ostatniej kwarcie, w ostatnich dwóch minutach meczu. Niewykorzystana trzecia przepada. Jeśli trener otrzymuje faul T za opóźnienie wejścia na boisko po przerwie na żądanie, gdy nie miał już ich więcej, to w protokole zapisuje się jako B (wcześniej było C)

5. Zmiany w przepisach gry • 29.2.3 24 sekundy • Drużyna atakująca oddając rzut do kosza gdzie piłka dotyka obręczy i ponownie wchodzi w jej posiadanie to ma na rozegranie nowej akcji 14 sek. • Nowa nazwa zegar czasu akcji zamiast zegar 24 sek.

6. Zmiany w przepisach gry • 30/28 Powrót piłki na pole obrony/ 8 sek. • Jeśli drużyna jest w posiadaniu piłki na polu obrony i podawana dotyka pola ataku, a następnie pola obrony to nie jest to błąd powrotu piłki na pole obrony, a odlicza się nowe 8 sek.

7. Zmiany w przepisach gry • 30.1.2 Powrót piłki na pole obrony • Wyjaśnienie dokładne, aby orzeczono błąd powrotu piłki na pole obrony, zawodnikdrużyny ataku musi dotknąć jako ostatni piłkę na swoim polu ataku i być pierwszym, który dotknie piłkę na swoim polu obrony.

8. Zmiany w przepisach gry • 33.10 Półkole bez szarży, wystarczy tylko jedna noga obrońcy w kontakcie półkolem lub z linią półkola, aby umiejscowić go jako w półkolu bez szarży. /rys/

9. Zmiany w przepisach gry 35. Faul obustronny • Warunki konieczne do orzeczenia dwóch fauli jako faul obustronny:- oba faule zawodników- oba związane z fizycznym kontaktem- oba faule pomiędzy dwoma przeciwnikami wzajemnie na sobie - oba faule popełnione mniej więcej w tym samym czasie

10. Zmiany w przepisach gry 35. Faul obustronny • 35-6 Przykład Drużyna A w posiadaniu piłki kiedy B1 popycha A1 i orzeczono faul. W tym samym czasie A1 uderza B1 łkociem a sędziowie odgwizdują faul niesportowy.Interpretacja – to jest faul obustronny i drużyna A wprowadza piłkę z autu najbliżej miejsca naruszenia przepisów.

11. Zmiany w przepisach gry • 36.3.3 Drugi faul techniczny zawodnika oznacza dyskwalifikację. • 36.4.2 Kara za każdy faul techniczny zawodnika/trenera 1 rzut wolny i posiadanie.

12. Zmiany w przepisach gry • 37.1.1 Faul niesportowy - doprecyzowanie W ocenie sędziego kontakt ten nie wynika z uzasadnionej próby bezpośredniego zagrania piłką zgodnej z duchem i intencją przepisów.

13. Zmiany w przepisach gry • 46.12 Urządzenia umożliwiające obejrzenie powtórki. Dużo nowych przypadków, ale chyba nie wejdą w życie w Polsce. Dzielą się na te sytuacje, które można oglądać: • na koniec kwarty lub dogrywki, • w ostatnich dwóch minutach meczu • w czasie całego meczu

14. Zmiany w przepisach gry • 48.1 Sekretarz powiadamia sędziów o 2 faulach T zawodnika tak samo jak po 2 faulach U, kiedy zawodnik zostaje zdyskwalifikowany.

15. Zmiany w przepisach gry • 50.5 Obowiązki mierzącego czas akcji (nowa nazwa s. funkcyjnego) 24 sek, kiedy musi zatrzymać zegar i ustawić na 14 sek. kiedy ta sama drużyna posiadająca wcześniej piłkę wchodzi ponownie w posiadanie piłki, gdy: -piłka odbiła się od obręczy po niecelnym rzucie -piłka odbiła się od obręczy po niecelnym ostatnim rzucie wolnym -piłka odbiła się od obręczy podczas podania

16. Zmiany w przepisach gry A. Nowe sygnały - przerwa na żądanie dla mediów - nieprawidłowego użycia rąk - nielegalny kontakt z ręką - uderzenie przeciwnika w głowę - faul przy rzucie - faul nie przy rzucie Zaleca się podczas sygnalizacji do stolika mówić głośno kto popełnił faul

17. Zmiany w przepisach gry • B. Protokół meczu • B.7.2 Jeśli trener nie wziął żadnego czasu w drugiej połowie meczu, to gdy na zegarze zostało dwie minuty do końca meczu sekretarz wykreśla dwoma równoległymi liniami pierwszą rubrykę przerw na żądanie jako nie skonsumowaną. • B.8.3.2 Po drugim faulu technicznym zawodnika na boisku w następnej rubryce wpisuje się litery GD jako zawodnik zdyskwalifikowany.

18. Zmiany w przepisach gry • B.8.3.3-5 To samo dotyczy 2 fauli technicznych (B) trenera, 3 fauli technicznych (B i C) zapisanych trenerowi oraz dwóch fauli niesportowych zawodnika na boisku, to w rubryce kolejnej wpisuje się litery GD jako trener/zawodnik zdyskwalifikowany.

19. Zmiany w przepisach gry • D. Klasyfikacja drużyn D.1.3 Jeśli dwie lub więcej drużyn mają tę samą liczbę zwycięstw i porażek w całym cyklu, to mecze pomiędzy tymi drużynami winny być wzięte do ustalenia klasyfikacji końcowej. Jeśli dwie lub więcej drużyn mają tę samą liczbę zwycięstw i porażek pomiędzy zainteresowanymi drużynami, to mają zastosowanie kolejne kryteria ustalające klasyfikację końcową:

20. Zmiany w przepisach gry - większa różnica pomiędzy koszami zdobytmi a koszami straconymi z meczów między zainteresowanymi drużynami - większa liczba uzyskanych koszy w meczach między zainteresowanymi drużynami - większa różnica pomiędzy koszami zdobytmi a koszami straconymi ze wszystkich meczów - większa liczba uzyskanych koszy ze wszystkich meczów Jeśli powyższe kryteria nie rozstrzygną zarządzane jest losowanie.

21. Zmiany w przepisach gry • D.3.2 Do klasyfikacji bieżącej jeśli obie drużyny nie grały jeszcze ze sobą, a mają taką samą liczbę zwycięstw i porażek, to kolejność ustala się na podstawie większej różnicy pomiędzy uzyskanymi koszami, a straconymi ze wszystkich dotychczas rozegranych meczów. Np. Drużyna A ma 9 350 – 290 Drużyna B ma 9 340 – 260 To drużyna B w aktualnej tabeli jest wyżej

22. Zmiany w przepisach gry • Mechanika • - Gdy jesteśmy pewni decyzji na koniec kwarty czy ostatni rzut w czasie czy nie to pokazujemy natychmiast czy zaliczmy czy nie. • - Jeśli dogrywamy do 8 sek. podczas wprowadzenia piłki z autu z pola obrony, to informujemy wprowadzającego ile sek. mu zostało na wprowadzenie piłki na pole ataku.

23. Zmiany w przepisach gry • Mechanika - Jeśli zawodnik opóźnia zajęcie pozycji do wykonywania rz.w. To również można położyć piłkę i odliczać 5 sek. (rzadko się zdarza, ale jest takie umocowanie) - Przy orzeczeniu sytuacji rzutu sędziowskiego, faula T, przerwy na żądanie najpierw unosimy rękę w górę jak do zatrzymania czasu, a potem sygnalizujemy w/w sytuację

24. Niech sędziowanie i komisarzowanie będzie nam ciągle radością i satysfakcją :))) . Dziękuję za uwagę Grzegorz Ziemblicki Materiały z FIBA Europe