110 likes | 236 Vues
Learn how to simplify rates to unit rates with practical examples and diagrams. Discover unit rates for speed, decoration, and cost comparison. Improve your math skills today!
E N D
In this lesson you will learn to create a unit rate by using a diagram.
A unit rate is a rate where a quantity is always being compared to one of another quantity. 1 30 miles per hour
You ran at a speed of 20 minutes per 2 miles. mile per minute 10 minutes per mile!
Annie took 4 minutes to decorate 8 cookies. What is her unit rate of decorating cookies? Minutes 1 1 1 1 = 4 Cookies 2 2 2 2 = 8
Annie decorates 2 cookies per minute. Minutes 1 1 1 1 = 4 Cookies 2 2 2 2 = 8 1 2 Annie takes minute per cookie.
In this lesson you have learned to create a unit rate by using a diagram.
A car travels at a speed of 15 miles in 5 hours. What are its unit rates of speed?
It took Charles 4 minutes to decorate the cookies below. Use a diagram to create the two unit rates. • Underneath your diagram, explain the computation you used to create the unit rates.
Cereal A comes in a 24 oz container and costs $3.60. Cereal B costs $2.80 and comes in a 20 oz container. Which cereal is more economical? • Hint: • Create a diagram for each cereal.
George buys 15 oranges for $3. What are the two unit rates for this scenario? Kelly ices four cupcakes in one minute. What is the other unit rate for this scenario?